İstanbul’un gezilecek yerlerinden aklımda kalanlar var. Mısır Çarşısı gibi. Küçük yaşta ve babamın elini tutarak kapısından ilk girdiğim an sanki gözümün önünde. Altımda krem rengi şortum, ayağımda sandaletlerimle bir yaz günü sanki bir masalın içine girer gibiydim. Anlamlandıramadığım bir şeyler hissediyor, etrafta bilmediğim bir şeyler arıyor ve koca çarşıda çıkan uğultudan terliyordum. Bunların hepsini yaşadığım yer Mısır Çarşısı idi.

Hakkında ne yazılsa az gelen ve hakettiği zirvelere yaklaşamayan yerler vardır ya herkesin kendi hayatında. Benim de öyle. Bunlar bir yerlerde gizli duruyor ve gördüğümde tekrar ortaya çıkıyor sanki. Doğduğum, büyüdüğüm, yaşadığım, doyduğum şehrin sihirli noktaları gibi.

Zaman zaman onları paylaşıyorum. Paylaşımın yanına bir de fotoğraf iliştiriyorum. Hakkında bir şeyler yazmanın pek de haddim olmadığını düşünüyorum bazı yerler için. Neyini yazacaksın ki! Tarihini yazayım derken içindeki hikayelerin neredeyse tamamını atladığımız yerleri mi?

Mısır Çarşısı Hikayeler Saklıyor

Taş yapılara “tarihi eserler” adını verirken, sanki onları bugünkü halleriyle yapıp başıboş bir şekilde bırakmışız gibi, onları yaşayanları ve oralara hikayeler bırakanları hatırlamadan gezip durmadık mı yüzlerce sene?

Ben o gözle, öylesine gezmiyorum dünyayı. Hikayeler arıyorum dört bir yanda. Oturuyorum saatlerce aynı noktada, düşünüp duruyorum. Kaybolduğum şehrin sokaklarını, bir daha kaybolmak için ve hatta bir dahası için hiç aynılaştırmıyorum zihnimde. Her geçişimde yeni bir hikaye, yeni bir hayal ve hikayelerimin kahramanlarını görüyorum.

Mısır Çarşısı

Eski yapıların arasında günümüzde hala kullanılan yerler benim için daha bir özel.

Örneğin; terkedilmiş, terkettirilmiş, kırgın, kızgın ve hüzünlü duran “Muhteşem Efes”e göre, Mısır çarşısının yaşayan gizemi beni bambaşka hikayelere götürüyor. Efes’te gezerken hayallerine çarptığım insanların uğultusu Mısır çarşısında doğal efekt yapıyor kulaklarıma.

Kalabalığın arasında ilerlerken, gözümün odağı dışında kalan yerlerinin buğusunda göz göze gelebileceğim hikayeler dolu insanları arıyorum Mısır Çarşısı’nda ve ona benzer diğer mekanlarda.

Mısır Çarşısı’nı çocukluğumdan beri sır dolu bir mekan olarak görürüm. Sırını bulmaya yeltenmediğim..

Sanki benden sakladığı birşey, birşeyler var gibi. Kimbilir belki de hepimizden saklıyordur..

Mısır Çarşısı

1 YORUM

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..