Ana Sayfa Marmara İstanbul İstanbul’dan ve Çocukluğumdan Aklımda Kalan Mısır Çarşısı

İstanbul’dan ve Çocukluğumdan Aklımda Kalan Mısır Çarşısı

1

İstanbul‘un gezilecek yerlerinden aklımda kalanlar var. Mısır Çarşısı gibi. Küçük yaşta ve babamın elini tutarak kapısından ilk girdiğim an sanki gözümün önünde. Altımda krem rengi şortum, ayağımda sandaletlerimle bir yaz günü sanki bir masalın içine girer gibiydim. Anlamlandıramadığım bir şeyler hissediyor, etrafta bilmediğim bir şeyler arıyor ve koca çarşıda çıkan uğultudan terliyordum. Bunların hepsini yaşadığım yer Mısır Çarşısı idi.

Hakkında ne yazılsa az gelen ve hakettiği zirvelere yaklaşamayan yerler vardır ya herkesin kendi hayatında. Benim de öyle. Bunlar bir yerlerde gizli duruyor ve gördüğümde tekrar ortaya çıkıyor sanki. Doğduğum, büyüdüğüm, yaşadığım, doyduğum şehrin sihirli noktaları gibi.

Zaman zaman onları paylaşıyorum. Paylaşımın yanına bir de fotoğraf iliştiriyorum. Hakkında bir şeyler yazmanın pek de haddim olmadığını düşünüyorum bazı yerler için. Neyini yazacaksın ki! Tarihini yazayım derken içindeki hikayelerin neredeyse tamamını atladığımız yerleri mi?

Mısır Çarşısı Hikayeler Saklıyor

Taş yapılara “tarihi eserler” adını verirken, sanki onları bugünkü halleriyle yapıp başıboş bir şekilde bırakmışız gibi, onları yaşayanları ve oralara hikayeler bırakanları hatırlamadan gezip durmadık mı yüzlerce sene?

Ben o gözle, öylesine gezmiyorum dünyayı. Hikayeler arıyorum dört bir yanda. Oturuyorum saatlerce aynı noktada, düşünüp duruyorum. Kaybolduğum şehrin sokaklarını, bir daha kaybolmak için ve hatta bir dahası için hiç aynılaştırmıyorum zihnimde. Her geçişimde yeni bir hikaye, yeni bir hayal ve hikayelerimin kahramanlarını görüyorum.

Mısır Çarşısı

Eski yapıların arasında günümüzde hala kullanılan yerler benim için daha bir özel.

Örneğin; terkedilmiş, terkettirilmiş, kırgın, kızgın ve hüzünlü duran “Muhteşem Efes”e göre, Mısır Çarşısı‘nın yaşayan gizemi beni daha bir başka hikayelere götürüyor. Efes’te gezerken hayallerine çarptığım insanların uğultusu Mısır Çarşısı‘nda doğal efekt yapıyor kulaklarıma.

Kalabalığın arasında ilerlerken, gözümün odağı dışında kalan yerlerinin buğusunda göz göze gelebileceğim hikayeler dolu insanları arıyorum Mısır Çarşısı’nda ve ona benzer diğer mekanlarda.

Mısır Çarşısı‘nı çocukluğumdan beri sır dolu bir mekan olarak görürüm. Sırrını bulmaya yeltenmediğim..

Sanki benden sakladığı bir şey, bir şeyler var gibi. Kimbilir? Belki de hepimizden bir şeyler saklıyordur..

Mısır Çarşısı

1 Yorum

BİR YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz