Narlıkuyu, Silifke – Mersin karayolunun yaklaşık 20. kilometresinde sahil kenarına kurulmuş küçük bir balıkçı köyü.

Balık restoranlarının bu güzel sahili kapladığı ve üç güzeller mozaiği ile ünlü küçücük bir belde olan Narlıkuyu gezisi için de birkaç detay anlatmakta fayda var.

Narlıkuyu

Narlıkuyu Molası

Narlıkuyu, yol üzerinde bir nokta olmasına rağmen aslında gizlenmiş bir konumu var. Yani dikkat etmediğinizde geçip gidebilirsiniz. Aslında buranın bugünkü halini gördüğünüzde “keşke biraz daha gizlenseymiş” diyebilirsiniz!

Narlıkuyu sahili

Narlıkuyu gerçekten cennetten bir köşe olacakken küçücük beldeye açılan balık restoranlarına yığılan Cennet ve Cehennem ören yerlerine gelen kalabalıklar, Narlıkuyu‘yu öyle bir hale getiriyorlar ki, her gördüğümüzde daha da kötüye gidiyor gibi.

Narlıkuyu mersin

Kış aylarında ziyaret etme fırsatını yakaladığımız Narlıkuyu öylesine güzel, huzurlu ve keyif dolu idi ki, yazın en sıcak günlerinde boğucu kalabalığın ardında bıraktığı çöpler ile karşılaştırmak imkansız.

Sanki ikisi de bambaşka yerler.

Narlıkuyu Silifke

Narlıkuyu su

Narlıkuyu‘nun restoranlarının çevirdiği sahili dolduran suyun, belki de Akdeniz‘in en soğuk suyu olduğunu söylüyorlar.

Aslında buradaki berrak su, yeraltından gelen bir akarsuyun denize döküldüğü nokta. Cennet ve Cehennem obruklarının ziyaretlerinde anlatılan Cennet Obruğu‘nun içinde duyulan ses de bu nehire ait.

Narlıkuyu müze

Bu serinletici koyda denize girmek için küçücük alanlar bulunsa da, soğuk bir suyu tercih etmek kimi zaman çok iddialı bir durum olabiliyor. Ama yine de suyun kıyısında kurulu restoranlarda masanızda balığınızı yerken, suyun serinliğini hissederek suda yüzen balıkları görmeniz mümkün.

Narlıkuyu üç güzeller

Üç Güzeller Mozaiği

İşte bu noktada eskiden kurulmuş olan bir hamamın zemin mozaikleri, üzeri kapatılarak müze haline getirilen küçük binada sergileniyor.

Narlıkuyu mozaik

Narlıkuyu üçgüzeller

İsmini mitolojide yer alan ve “üç güzeller” olarak tanımlanan Aglaia, Thalia ve Euphrosyne‘den alan ve onları betimleyen mozaik, oldukça iyi bir durumda hamamın bir bölümünden kalıntılar ile sergileniyor. Kazının neden daha fazla yapılmadığını anlayabilmiş değiliz.

Narlıkuyu, Roma döneminde küçük bir liman olarak görev yapan ve ismi “Porto Calamie” olarak anılan bir yermiş. O dönemde de çekiciliğini liman, hamam, vaftizhane gibi özellikleriyle sürdürüyormuş.

Narlıkuyu restoran

Narlıkuyu‘ya kadar gelmişken, yaklaşık 2 kilometrelik bir asfalt yol ile Cennet ve Cehennem ismi verilen obruklara ulaşabilir ve yine aynı noktada bulunan Astım Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Restoranların fiyatlarının da özellikle yöreye göre yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor.

Booking.com
Önceki İçerikDünyanın En Uzun İkinci Kanyonu Ulubey Kanyonu
Sonraki İçerikThe North Face Summit Series Antartika’da Test Edildi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz