Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Nemi

Dağ Çilekleriyle Ünlü İtalya’nın Gizli Bahçesi Nemi

Nemi, “Roma’ya gitmek için bahaneler” arasına not alınması gereken bir yer. Dünyanın birçok yerinde mutlaka gezilmesi gereken yerleri tanımlarken “masallardan fırlamış” benzeri kelimeler/cümleler kurulur. İşte Nemi, bu düşüncelerin belki de bir adım ötesine giderek, bu tip yerlerin bazılarının bırakın masallardan çıkmasını, masalların bu yerler görüldükten sonra yazıldığına ve bu yerlerin de masallara mekan olduğuna kanıt olan cennet köşelerden biri.

İtalya‘nın Lazio bölgesinde bulunan ve başkent Roma‘ya yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Nemi Köyü gerçekten çok etkileyici. Eğer Nemi’de uzun bir süre kalırsanız bir masalın içine düştüğünüzü hemen anlayacaksınız.

Nemi Panoramik

Nemi Köyü İtalya’nın Gizli Bahçesi

Nemi, İtalya‘nın çok sayıda bulunan nefis köşelerinden biri. Dağ yamacına kurulu, yeşillikler içinde, doğal ve tarihi dokusu bozulmamış, yüksek rakımından dolayı enfes temiz bir havaya sahip ve hemen köyün meydanından da seyredilebilen şahane bir volkanik göl manzarası bulunan adeta gizli bir bahçe Nemi.

Nemi İtalya Tur rehberi Erkut Özen

Nemi gezisi

Nemi roma

Nemi çok küçük bir yer. Ama küçük olan sadece Nemi’nin merkezi. Neredeyse yarım saatte her yerini gezebileceğinizi düşündüren Nemi, aslında bu küçük köy dışında çevresinde doğa gezileri doğa yürüyüşleri yapılabilecek nefis yerler de barındırıyor.

Nemi gezi rehberi Erkut Özen

Özellikle Nemi Gölü ve çevresi çok güzel. Zaten göl çevresinde de bu güzelliğin tadını çıkarmak isteyenler hemen yamaçların dibine çöreklenmişler.

Nemi gölü İtalya

Nemi roma turları

Ah O Çilekli Turtalar ve Dağ Çileği Reçelleri

Nemi’nin bu şirin ve sevimli güzelliğinden başka en önemli özelliği ise çilekleri.

Nemi çilekleri

Roma‘ya yakınlığından dolayı turistlerin adeta istila ettiği Nemi’de, eskiden özellikle kış aylarına denk gelen dönemlerde taze ama taptaze ürünlerin satıldığı dükkanlar mevsim nedeniyle ürün bulunmadığında kapatılırmış. Ta ki yeni ve taze ürünler gelene dek!Booking.com

Ancak günümüzde dağ çilekleri yine Nemi’nin en ünlü ürünü olsa da, çilek zamanı dışında gittiğinizde de çileklerin tadına bakabiliyorsunuz. Tabii ki dondurularak saklanmış olan dağ çileklerine!Nemi italya çilekli turta

Nemi köyünü gezerken kartpostallardan çıkmış harika binaların hemen altlarında yer alan küçük kafe ve dükkanlarda bu çileklerle yapılmış birçok ürünü bulmanız mümkün.

Nemi’nin ünlü çilekli küçük turtaları tam atıştırmalık bir ürün olarak satılıyor. Tanesi ortalama 2 Euro’dan satılan bu küçük turtalar öylesi lezzetli ki, gerçekten anlatacak kelime bulunamıyor.

Nemi gezisi göl kenarı

Nemi manzara

Böylesi lezzetli çileği olan bir köyün elbette bir de çilek reçeli var! Nemi’de yapılan çilek reçeli yapımına; minik dağ çileklerinin saplarının ayıklanmasıyla başlanıyor ve ne kadar reçel yapılmaya müsait özel çilek varsa, onun ağırlığının yarısı kadar şeker ile kısık ateşte pişiriliyor. Nemililer, ata yadigarı anne tarifi yaptıkları çilek reçelinin detaylarını kimseye vermiyorlar ama reçellerin içine kıvam için pektin eklediklerini de belirtiyorlar.

Çileklerin koku ve aroması asla kaybolmuyor. Belki de çilek kokulu köyün bütün sırrı da burada saklı! İşte bu çilek kokusunun bütün köyü kapladığı zamanlarda bir de festival düzenleniyor.

Nemi roma

Unutmadan dükkanların çoğunda Türkçe yazılar görmeniz de mümkün çünkü burayı ziyaret eden Türk sayısı oldukça fazla.

Nemi gezisi

Nemi gezisi

Nemi gezisi

Nemi’ye Nasıl Gidilir?

Nemi roma metro

Nemi’ye gitmek için öncelikle İtalya‘nın başkenti Roma’da olmak önemli bir kolaylık!

Nemi, Roma’ya bu kadar yakın olmasına rağmen bu çilek kokulu köye aslında gidiş çok da kolay değil. Nemi’ye gitmek için ulaşım araçlarında birkaç aktarma yapmanız gerekiyor.

Öncelikle nerede olduğunuza bağlı olarak metro A hattı (haritada kırmızı hat) ile Anagnina yönüne gitmeniz gerekiyor. Anagnina’ya kadar gidip orada indikten sonra Velletri otobüsü ile Genzano’ya gidiyorsunuz. Sonra da oradan Nemi’ye otobüsler bulunuyor.

Nemi

Bunun dışında başka alternatifleriniz de var tabii ama sonuç olarak eğer İtalya turu yapmak için Roma’ya bir seyahat acentası ile gelmediyseniz, Nemi’ye gitmek oldukça zahmetli bir iş.

Nemi'ye nasıl gidilir?

Nemi

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

4 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir