Nemi Köyü Roma’ya gitmek için bir başka neden olarak not alınması gereken bir yer. Dünyanın birçok yerinde mutlaka gezilmesi gereken yerleri tanımlarken “masallardan fırlamış” benzeri kelimeler-cümleler kurulur. Ben bunun belki de bir adım ötesine giderek bu tip yerlerinin bazılarının bırakın masallardan çıkmasını, masalların bu yerleri gördükten sonra yazıldığına ve bu yerlerin de masallara mekan olduğunu düşünüyorum.

İtalya‘nın Lazio bölgesinde bulunan ve başkent Roma‘ya yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Nemi Köyü işte bunlardan biri. Eğer Nemi‘de uzun bir süre kalırsanız bir masalın içine düştüğünüzü hemen anlayacaksınız.

Nemi Köyü İtalya’nın Gizli Bahçesi

Nemi, İtalya’nın çok sayıda bulunan nefis köşelerinden biri. Dağ yamacına kurulu, yeşillikler içinde, doğal ve tarihi dokusu bozulmamış, yüksek rakımından dolayı enfes temiz bir havaya sahip ve hemen köyün meydanından da seyredilebilen şahane bir volkanik göl manzarası bulunan adeta gizli bir bahçe Nemi.

Nemi gezisi roma

Nemi gezisi

Nemi roma

Nemi çok küçük bir yer. Yarım saatte neredeyse her yerini gezebilirsiniz ancak Nemi denildiğinde bu küçük köy dışında çevresinde doğa gezileri doğa yürüyüşleri yapılabilecek nefis yerler olduğunu da hatırlatayım.

Nemi gezisi Erkut Özen

Özellikle Nemi Gölü ve çevresi çok güzel. Zaten göl çevresinde de bu güzelliğin tadını çıkarmak isteyenler hemen yamaçların dibine çöreklenmişler.

Nemi gezisi gezi rehberi

Nemi roma

Ah O Çilekli Turtalar ev Dağ Çileği Reçelleri

Nemi‘nin bu şirin ve sevimli güzelliğinden başka en önemli özelliği çilekleri.

Nemi çilekleri Nemi gezisi

Turistlerin adeta istila ettiği Nemi’de, eskiden özellikle kış aylarına denk gelen dönemlerde taze ama taptaze ürünlerin satıldığı dükkanlar kapatılırmış. Ta ki yeni ve taze ürünler gelene dek!

Ancak şimdi dağ çilekleri Nemi’nin en ünlü ürünü olsa da, zamanı dışında gittiğinizde aslında dondurularak saklanmış dağ çileklerinin tadına da bakabiliyorsunuz.

Nemi gezisi italya çilekli turta

Etraftaki harika binaların altlarında yer alan küçük kafe ve dükkanlarda bu çileklerle yapılmış birçok ürünü bulmanız mümkün. Çilekli küçük turtalar tam atıştırmalık olarak satılıyor. Tanesi 2 Euro’dan satılan bu küçük turtalar öylesi lezzetli ki! Gerçekten anlatacak kelime bulamıyorum.

Nemi gezisi

Nemi gezisi roma gezilecek yerler

Nemi gezisi

Bir de çilek reçeli var tabii ki.. Minik dağ çileklerinin sapları ayıklanıyor ve ne kadar reçel yapılacak çilek varsa onun ağırlığının yarısı kadar şeker ile kısık ateşte pişiriliyormuş. Tabii ki ata yadigarı anne tarifi tariflerini vermiyorlar ama reçellerin içine kıvam için pektin eklediklerini de belirtiyorlar. Çileklerin koku ve aromasının asla kaybolmadığını özellikle belirtmek istiyorum. Çilek kokusunun bütün köyü kapladığı zamanlarda bir de festival düzenleniyor.

Nemi roma

Unutmadan dükkanların çoğunda Türkçe yazılar görmeniz de mümkün çünkü burayı ziyaret eden Türk sayısı oldukça fazla.

Nemi gezisi

Nemi gezisi

Nemi gezisi

Roma’dan Nemi’ye Nasıl Gidilir?

Nemi roma metro

Nemi, Roma’ya bu kadar yakın olmasına rağmen aslında gidiş çok da kolay değil. Nemi’ye gitmek için ulaşım araçlarında birkaç aktarma yapmanız gerekiyor. Öncelikle nerede olduğunuza bağlı olarak metro A hattı (haritada kırmızı hat) ile Anagnina yönüne gitmeniz gerekiyor. Angnina‘ya kadar gidip orada indikten sonra Velletri otobüsü ile Genzano‘ya gidiyorsunuz. Sonra da oradan Nemi’ye otobüsler bulunuyor.

Nemi

Bunun dışında başka alternatifleriniz de var tabii ama sonuç olarak eğer İtalya turu yapmak için Roma’ya bir seyahat acentası ile gelmediyseniz Nemi’ye gitmek oldukça zahmetli bir iş.

Nemi gezisi

Nemi

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..