Keşfet TV

Nemrut Dağı: Efsanelerle Dolu Masallar Diyarı

Nemrut Dağı, belki de Türkiye’nin gezilecek yerleri arasındaki en farklı yerlerden biri! Birçok hikayesi, bulguları, ihtişamı ve kurgularıyla efsanevi bir yer Nemrut. Farklı, etkileyici ve insanın aklında cevaplansa bile bitmeyen(!) sorular bırakan bir masallar diyarı Nemrut Dağı. Bir Nemrut Dağı gezisi yapmadan önce küçük bazı detaylar mutlaka aklınızda olmalı. Gerisini Nemrut gezisi sırasında “Nemrut” bizzat size aktaracak!

Nemrut Dağı Gezisi

Unesco’nun “İnsanlığın Kültür Mirası” listesinde yer alan Nemrut Dağı, Adıyaman’a 77 kilometre, Kahta ilçesinden ise 43 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Doğu Toros sıradağları üzerinde tam 2206 metre yükseklikte bulunan muhteşem anıt eserlere sahip ve Türkiye’nin görülmesi gereken en önemli ören yerlerinden biri olarak gösteriliyor.

Nemrut dağı gezisi

Nemrut Dağı Heykelleri

Nemrut Dağı, bildiğiniz gibi üzerinde bulunan dev heykel ve kabartmalarıyla ünlü.

Bu dev heykel ve kabartmalar, Kommagene Kralı 1.Antiochos için yapılan anıt mezar ile üzerinde kırma ve çakıl taşları ile oluşturulan tümülüs ve etrafındaki teraslar üzerinde Pers ve Makedon üslubunda yapılmışlar.

Nemrut Dağı’na bu eserleri görmeye gittiğinizde en etkileyici görüntülerin gün doğumu ve gün batımında oluştuğunu mutlaka size söyleyeceklerdir. Ancak siz bunu bilerek giderseniz ve programınız ile ulaşım ve otel rezervasyonlarınızı da buna göre gerçekleştirirseniz, Nemrut Dağı’nın en güzel anlarında orada olma şansını yakalayabilirsiniz.

Nemrut Dağı üzerinde doğu, batı ve kuzey teras olarak isimlendirilen teraslardan bahsetmek gerekirse; Doğu terasında yaklaşık 10 metre yüksekliğinde bulunan tahtlar üzerinde oturur halde resmedilmiş dev kral ve tanrı heykelleri bulunuyor.

Heykellerin yüzü güneşe bakıyor. Nemrut’da güneşin doğuşu da, işte buradan izleniyor. Kommagene Krallığı‘nın simgelerinden olan kartal ve aslan heykelleri de burada yer alıyor.

Batı terasında da aynen doğu terasında olduğu gibi tahtlarda oturan dev tanrı heykelleri ile 1.Antiochos’un heykeli ve kabartmaları yer alıyor. Bir kısım kabartmalar doğa şartlarından olumsuz etkilendiğinden dolayı taşınmış.

Tarih yazılı olan aslan kabartması üzerinde yer alan ve milattan önce 7 Temmuz 62 tarihine denk gelen Antiochos’un tahta çıkış tarihi de burada görülebiliyor.

Güneşin batışı sırasında oluşan harika görüntüler de “günbatımı seyri” için bu terastan izleniyor.

Kuzey teras ise bir tören yolu. Batı ve doğu teraslarını birbirine bağlayan bir yol olarak tanımlanabilir. Yaklaşık olarak 180 metre civarında bir uzunluğa sahip.

Nemrut Dağı Gezisi İçin Nerede Kalınır?

Nemrut Dağı’nı ziyaret için Adıyaman’a geldiğinizde Grand Isias, Antiochos gibi otellerde kalabilirsiniz.

Çevrede Nemrut Dağı’na gerçekleştirilecek etkinlikler için ulaşım ve günlük turlar düzenleyen seyahat acenteleri bulunuyor.

Adıyaman’a Türk Hava Yolları başta olmak üzere uçak firmalarının seferleri bulunuyor. Ayrıca yine otobüs ile de ulaşabilirsiniz.

Adıyaman’a Kadar Gitmişken..

Dünyanın 8. Harikası Nemrut Dağını görmeden, güneşin doğuşu veya batışını izlemeden, Adıyaman’ın tarihi ve turistik yerlerini gezmeden,

Atatürk Barajının Kahta sahilindeki lokantalarında balık yemeden,

* Adıyaman Müzesi‘ni gezmeden ve Nemrut Dağı’na verilmiş olan “Altın Elma” ödülünü görmeden,

Yörede dokunan halı, kilim, cicim heybe ve Nemrut heykellerinden almadan,

* Oturakçı pazarında alışveriş yapmadan,

* Besni Üzümünü tatmadan ve almadan

* Adıyaman Hıtabını, Tavasını, Kebabını, Şilki (Şıllik) tatlısını yemeden,

* Harfane gecesini dinlemeden,

.. Sakın dönmeyin!

Gerekli detaylı bilgileri Adıyaman Turizm İl Md. ve Kahta Turizm Danışma Md.nden sağlayabilirsiniz.

Adıyaman İl Turizm Müdürlüğü : 0 416 216 38 40 – 216 10 08

Kahta Turizm Danışma Müdürlüğü : 0 416 725 50 07

Exit mobile version