kesfet.tv gezi kitapları ve yolculuklara ilham veren kitaplar arasında sunmak istediğim yeni bir kitap daha var. Oliver Sacks’tan Oaxaca günlüğü.

Oliver Sacks’ın Oaxaca Günlüğü, koltuğunda oturduğu odasında seyahat etmekten zevk alanlar ile Meksika’ya gitmeyi planlayanlar için ufuk açıcı bir kitap.

Yapı Kredi Kültür Yayınları tarafından yayınlanan kitap, yeni bir “gidilenden” bahsediyor ve bambaşka bir yolculuk yaptırıyor.

Oaxaca Günlüğü Oliver Sacks

Kitabın tanıtımında yer alan bilgiler şöyle; Bir nörolog ve psikiyatr olan Oliver Sacks, yaptığı muhteşem iç yolculuklardan sonra bu kez bir “dış” yolculuğa çıkıyor, okurunu da bir dış yolculuğa çıkartıyor.
Bu arada Sacks’ın hiç bilinmeyen bir yanını da öğreniyoruz. Çocukluğundan beri eğreltiotlarına duyduğu ilgi ve sevgi. Oliver Sacks 2000 yılı kışında, zaman zaman toplantılarının dinleyicisi olduğu American Fern Society’nin (Amerikan Eğreltiotu Derneği) Meksika’nın göbeğindeki Oaxaca (Ohaka okunur) bölgesine düzenlediği bir araştırma gezisine katılır. Gezi boyunca gün gün yazılmış bu günlükte yalnız eğreltiotları yok…

Meksika’nın ve Oaxaca’nın Kolombus öncesi ve koloniler dönemi tarihi, kültürleri, kakaoyla çikolatanın geçmişi ve bugünü ve bir tür tekila olan meskalinin nasıl yapıldığı, Zapotek harabeleri, Maya soyundan gelen yerli halkları, pazaryerleri, yalnız bitkileri değil, kuşları ve böcekleri, yol arkadaşlarının yer yer espirili portreleri, kısacası müthiş bir dünya yer almakta bu kitapta.

oaxaca günlüğü oliver sacks

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..