Obilet online otobüs bileti satışı yapan platformdan bahsedeceğim. Web üzerinden yapılan alışverişlerin büyük bölümünü seyahat harcamaları oluşturuyor. Seyahat harcamaları her ne kadar tatil paketlerini içerse de, “ulaşım” bu kategorinin en önde gelen harcamalarından biri. Zaten uçak bileti satışlarının kayda değer bir bölümü internet üzerinden yapılıyor. Havayolu firmaları bu konuyu başarıyla sürdürüyorlar. Ülkemizde karayolu ile ulaşımın etkisi hala çok fazla. Bu taşıma hareketini üstlenen otobüs firmaları da yolcuları taşıma rekabetinde ciddi bir mücadele veriyorlar.

Otobüs firmalarının önce araçlardaki konforu artırıp sonra da havayolu firmaları gibi bilet satışı konusunda interneti kullanmalarıyla buralar da karıştı. Ancak sadece gidilecek yere bakıp oraya giden otobüs firmasını bulup, cazip fiyatlar peşinde koşmak bu alanda bilet satışını istenen düzeye çıkarmamıştı. 

Obilet Online Otobüs Bileti Almak

Otobüs yolcusu için ayrı ayrı firmaların web sitelerine girip herbirinin satış ekranlarındaki farklı uygulamalarıyla boğuşmak ve kullanım şartlarından tutun da yazılımlarına kadar bir dolu konuyla uğraşmak pek de keyifli bir durum değildi.

Düşünsenize; uçak biletinizi üçyüz hatta dörtyüz farklı havayolunun sitesinden ve yeterli olmayan ara yüzlerinden farklı uygulamalar ile takip ettiğinizi!

Ben -çok kişinin aksine- özellikle Türkiye’de önemli bir yolcu sayısına hitap eden karayolu yolcu taşımacılığının önümüzdeki dönemlerde ciddi değişimler göstereceğini ve kapasitelerinin giderek artacağını ve farklı pazarlama kanalları, fiyatlandırmaları, satış modelleri ile kendini doğru konumlandıran oyuncularla daha da güçleneceğini düşünüyorum.

obilet otobüs bileti

Karayolları ile yolcu taşınmasının daha başarılı bir hale gelmesinin ana başlangıç noktası, hizmetlerini kolayca ve doğru şekilde pazarlayabilmeleri. Yani “Bilet” satmaları.

İşte bunun için böylesi önemli bir ulaşım ayağının biletleri sadece otobüs firmaları üzerinden yapılmamalıydı. Zaten öyle de oldu. Otobüs biletlerini karşılaştırıp bir pazar yeri modeline, bir otobüs bileti arama platformuna dönüştüren portallar ortaya çıktı.

Bunlardan benim de bilet alarak deneyimlemiş olduğum obilet.com ’dan bahsedeceğim.

Obilet Online Otobüs Bileti Kolaylığı

Yukarıda anlattığım herşeyin aslında kolay bir tanımı var. obilet.com, kendileri tanımladıkları gibi otobüs bileti almanın en kolay yolu olsalar da kısaca “Türkiye’nin en büyük online otogarı” sayılabilir.

Kendilerini tanıma fırsatı da bulduğum obilet.com’un yaratıcıları iki genç arkadaşım. Okul döneminde yoğun sezonlarda kendilerinin de otobüs bileti bulmak konusundaki arayışlarını kolaylaştırmak istemeleri sonucunda kurdukları Obilet.com online otobüs bileti sayesinde, otobüs şirketlerini dolaşıp ek seferleri takip etmek zorunda kalmıyorsunuz.

obilet Online Otobüs Bileti

Ali Yılmaz ve Yiğit Gürocak’ın bu girişimleri şimdi 1 milyondan fazla otobüs bileti satan bir online otogara dönüşmüş durumda.

Online otobüs bileti alırken bana göre en büyük sorun, çeşitli firmaların yetersiz görünen online teknik altyapılarının sorun teşkil etmesiydi. İşte obilet.com, bilet satışı üzerinde uzmanlaşıp kendi satış modelleri ile otobüs firmalarının biletlerinin satışı konusunda güvenli bir iletişim kanalı oluşturuyorlar.

Web üzerinden milyonlarca kişiye ulaşan obilet online otobüs bileti, IOS ve Android uygulamalarıyla 600 binden fazla kişinin telefonlarına indirilmiş.

Siteye veya uygulamalarına girdiğinizde, aynen uçak bileti satın alıyormuş gibi 100’den fazla otobüs şirketinin seferlerine, tarifelerine ve fiyatlarına ulaşıp bunun yanında karşılaştırma yapabiliyor ve biletinizi satın alabiliyorsunuz. Ayrıca uçak bileti ve başka ürünleri de aynı yolla satışa sunduklarını belirteyim.

Deneyimleme fırsatını da bulduğum obilet.com’dan aldığım hizmetle ilgili herhangi bir sorun yaşamadığım gibi, memnuniyet, güven ve satış sonrası hizmetleri ile ilgili yaptıkları girişimleri de ilgiyle takip ediyorum.

Anlayacağınız obilet.com, otobüs biletinden fazlası olmuş

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..