Overland seyahat planları sürekli hayallerinizi süslüyor ve Off-Road geziler heyecanınız devamlı körüklüyor ise, bu hayallerinizi gerçeğe dökmek için hazırlıklar yapmanız gerekiyor.

Bunlardan en önemlisi de, konunun deyim yerindeyse “esas oğlanı” Overland seyahat için kullanacağınız araç seçimi!

Bir 4×4 Overland araç seçimi yapıyorsanız size bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç önerim olacak.

Overland Araç Seçimi

Overland Araç Seçimi Yaparken En Önemli Dört Soru

Elbette araç seçerken dikkat edilmesi gerekenler var. Ancak iş 4×4 seçmeye gelince hele bir de yol dışında (off road) kullanım için düşünülüyorsa normalden daha detaycı olmak elbette hakkımız.

Daha yolun başında mevcut seçenekler dolayısı ile kaybolmak çok kolay iken size hedefinizden şaşmamanız için sadece 4 soru soracağız.

Oldukça eminiz ki bu sorulardan sonra çok fazla seçenek kalmayacağından seçiminiz çok daha kolay olacak.

Eski mi Yeni mi?

Eski toprak lafını hepimiz biliriz. Overland araç seçimi yaparken bu lafı unutun. Ancak yeninin de taş gibi olacağını sanmayın!

Eski dediğimiz modellerin (daha çok Land Rover, Defender ya da Toyota BJ ve FJ serileri) gerçekten taş gibi oldukları gerçek. Üstelik bakım maliyetleri ve yaşlarından ötürü yıllık vergi avantajları da cabası.

Fakat ciddi konfor eksikleri de mevcut. Klima yok, ABS yok (daha keşfedilmemişti bile) otomatik cam, merkezi kilit gibi günümüzde basit olan donanımların olmadığını bilmenizde fayda var.

Eskinin avantajı size bakım ve tamir maliyeti olarak yansır. Fakat yakıtı da hala ucuz zannedip içmeye çalışmak gibi bir huyları da yok değil. Yeni modellerin tüm bu konfor donanımlarına sahip olmasının yanı sıra bozulması da kolay değil. Yani çok kırıcı olmayan parkurlar da gezindiğiniz de yine aynı tadı alabilir ve güle oynaya ailece eve dönebilirsiniz. Üstelik de yeni teknoloji ile yakıt sarfiyatları da neredeyse yarı yarıya düşük. Tek dezavantajları bakım maliyetlerinin yüksek olmasıdır.

İpucu: Eski araçların parçaları her ne kadar ucuz olsa da yaptırmak için harcayacağınız zaman sizi bu çok sevdiğiniz gezilerinizden alıkoyabilir ya da tek gezdiğiniz yer sanayi siteleri olabilir.

Overland Araç Seçimi

Benzin mi Dizel mi?

Bu hesap asla bitmez. Yılda şu kadar km yapılırsa benzinli araç dizelden daha avantajlıdır vs gibi. Ülkemizdeki yakıt fiyatlarının da eğer pahalı olduğunu düşünüyorsanız bu yazıyı yazdığım sırada Türkiye en pahalı listesinde 28. sırada idi.

Yeni nesil dizel araçların hem performans anlamında hem de yakıt sarfiyatlarındaki iyileştirmeler sonrasında benzinli araçlardan pek bir farkı kalmadı. Ancak LPG takviyesi ile de benzinli araçların ciddi bir anlamda “menzil” konusunda fark attığıda yadsınamaz bir gerçek.

İpucu: Belki yürütme maliyeti dediğimiz yedek parça ve düzenli bakım maliyetleri seçim aşamasında size yardımcı olabilir.

5 Kapı mı yoksa Pick Up mı

Bu aslında belki de ilk sırada olmalı idi. Çünkü tam olarak ihtiyaç duyacağınız eşyalarınızın yanı sıra aracın bir takım yedek parçaları, offroad malzemeleri (straplar, halatlar, balta, kürek, vs) gibi ilave yükleri de taşıması gerekiyor.

Bitmedi tabi. Gezinizin olmazsa olmazlarından buzdolabı, kamp malzemeleri, masa ve sandalyeleri de taşıması gerekli. Üstelik de güvenlik önceliğimiz olmalı.

İpucu: Oldukça geniş bir yük taşıma kapasitesi olan pick-upların seyahat ettiğiniz kabinlerinin yerleşme açısından “limitli” olduğunu daha plan yaparken aklınızda olmasında fayda var.

Overland Araç Seçimi

Boş mu Dolu mu?

Tam olarak ne istediğinize karar verdiğinizde araçtan önce zaten ekipmanlara göz atmaya başlamıştınız. İşte bu noktada bu aksesuarlara sahip ancak gezileri sonrası belki biraz yorgun bir araç mı yoksa normal fiyatlarında bir araç alıp kendi keyif ve ihtiyaçlarınıza göre bir düzenleme yapmak arasında gidip gelen o kadar çok tanıdığımız var ki. Elbette bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konu toplam Bütçenizdir. Yıllardır aracını hazırlayıp hala yola çıkamayanları da unutmayalım.

İpucu: Belki aksesuar yerine (çadır, tente, vs) “teknik ekipmanları” (ön, arka ya da orta kilidi) olan bir araca yönelmek daha mantıklı olabilir.

Off Road Araç Seçimi

İçerik Emre Dönmez tarafından eklenmiştir

Booking.com
Önceki İçerikCordoba Gezilecek Yerler: Cordoba Mezquita yani Kurtuba Camii
Sonraki İçerikKum Paleti Kullanmanın 10 Farklı Yolu
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz