Örümcek Ormanları bugüne kadar çok fazla ismini duymadığınız yerler arasında bulunuyor olabilir. Bu eksiklik belki bizde, belki de bunu bize duyuramayanlarda.

Kimbilir? Ama ne önemi var ki! Artık haberimiz var işte!

Örümcek Ormanları ve Kürtün Gezisi

Avrupa’nın boylarıyla övünülebilecek, Kafkasya coğrafyasının yine en boylu ve çapı geniş Ladin ağaçları nerede?

Aslında bu sorunun yanıtını hayatınızın hiçbir döneminde merak bile etmemiş ve bu muhteşem manzaraların sadece filmlerde ya da resimlerde olabileceğini düşünmüş olabilirsiniz. Ama bu dünyanın en boylu ve çapı en geniş ladin ağaçları ile çevrili ormanlarında bulunmak için çok uzaklara gitmenize hiç de gerek yok.

Çünkü burası ne İsviçre, Finlandiya gibi bir doğasıyla çarpıcı olan ülkelerden birinde ne de sadece filmlerde. Tam beşyüz yaşlarındaki Ladinlerin, Göknarların ormanları ülkemizde adeta “burnumuzun dibinde” bulunuyor. Hem de bugüne kadar tanıtımı ile çok fazla ön plana çıkmayan bir ilimizde. Gümüşhane‘de!

İnanılmaz bir sıklıkta Kestane, Kızılağaç, Ihlamur, Gürgen ve Kayın gibi yılın her mevsiminde doğayı rengarenk boyayan, Örümcek Ormanları‘ndan bahsediyorum.

örümcek ormanları

Ormanın ismi ve güzelliği çok sık olmasından ve sanki işleme yapılırcasına yerleşmiş, dimdik duran, upuzun ağaçların estetiğinden geliyor.

Gümüşhane merkeze yaklaşık olarak 60 kilometre uzaklıkta bulunan Kürtün ilçesinin sınırlarındaki bu güzellikleri keşfetmek için daha fazla beklemeyin. En kısa zamanda yolunuzu ve rotanızı Karadeniz‘e doğru çizin ve Kürtün’de yeşilliklerin arasına dalın.

Asırlardır yaşayan bu güzelliklerin, daha asırlarca yaşamasına dikkat ederek gezin..

örümcek ormanları

1998 yılında koruma alanı ilan edilen Örümcek Ormanları 2630 dekarlık bir alana yayılmış. Kürtün’e 17 km. uzaklıkta olan Örümcek Ormanları’nda Avrupa ve Kafkaslar’ın en boylu ve çaplı ladin ve göknarları bulunuyor.
Ortalama 417 yaşına varan ağaçlar 4 asra şahitlik etmenin verdiği gururla dimdik yükseliyor. Doğal kaynak değerleri yüksek ağaçların belirlenmesi, benzerleri ile karşılaştırılması ve bu tür ormanların kendilerini yenileyebilmesi, güçlerinin dış etmenler ile bozulmamasına bağlı. Bu nedenle benzersiz ve olağan üstü doğal güzelliğe  sahip olduğu bilimsel verilerle kanıtlanan bu alan, Tabiatı Koruma Alanı statüsü ile yasal koruma altına alınmış. Kendi türünün sınırları içinde eşine ender rastlanır ladin ve göknar ağaçlarından dörder adedi Tabiat Anıtı olarak tescillenmiş.
Örümcek Ormanları
Doğu Ladinleri, Doğu Karadeniz Göknarları, Doğu Kayınları, Sakallı Kızılağaçlar ve Adi porsuklarla bezeli ormanın 263 hektarlık bölümü korumaya değer görülmüş.
Labirenti andıran patikaları, göğe tırmanan ağaçları, hırçın yamaçları, dereri ve şelaleleriyle Gümüşhane’nin yeşil büyüsü olan Örümcek Ormanları ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim kazandırmak için üzerine kurulacak ahşap köprüyü bekliyor.
Not: Resimler Gümüşhane Valiliği ve Kürtün tanıtım sitelerinden sağlanmıştır.
Booking.com
Önceki İçerikSahra Festivalleri: Tunus’ta Ksours Sahra Festivali
Sonraki İçerikBir Tren Yolculuğu: Tren ile Endülüs’e Doğru
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz