Ana Sayfa Karadeniz Gümüşhane

Örümcek Ormanları ve Kürtün

Örümcek Ormanları bugüne kadar çok fazla ismini duymadığınız yerler arasında bulunuyor olabilir. Bu eksiklik belki bizde, belki de bunu bize duyuramayanlarda.

Kimbilir? Ama ne önemi var ki! Artık haberimiz var işte!

Örümcek Ormanları ve Kürtün Gezisi

Avrupa’nın boylarıyla övünülebilecek, Kafkasya coğrafyasının yine en boylu ve çapı geniş Ladin ağaçları nerede?

Aslında bu sorunun yanıtını hayatınızın hiçbir döneminde merak bile etmemiş ve bu muhteşem manzaraların sadece filmlerde ya da resimlerde olabileceğini düşünmüş olabilirsiniz. Ama bu dünyanın en boylu ve çapı en geniş ladin ağaçları ile çevrili ormanlarında bulunmak için çok uzaklara gitmenize hiç de gerek yok.

Çünkü burası ne İsviçre, Finlandiya gibi bir doğasıyla çarpıcı olan ülkelerden birinde ne de sadece filmlerde. Tam beşyüz yaşlarındaki Ladinlerin, Göknarların ormanları ülkemizde adeta “burnumuzun dibinde” bulunuyor. Hem de bugüne kadar tanıtımı ile çok fazla ön plana çıkmayan bir ilimizde. Gümüşhane‘de!

İnanılmaz bir sıklıkta Kestane, Kızılağaç, Ihlamur, Gürgen ve Kayın gibi yılın her mevsiminde doğayı rengarenk boyayan, Örümcek Ormanları‘ndan bahsediyorum.

Ormanın ismi ve güzelliği çok sık olmasından ve sanki işleme yapılırcasına yerleşmiş, dimdik duran, upuzun ağaçların estetiğinden geliyor.

Gümüşhane merkeze yaklaşık olarak 60 kilometre uzaklıkta bulunan Kürtün ilçesinin sınırlarındaki bu güzellikleri keşfetmek için daha fazla beklemeyin. En kısa zamanda yolunuzu ve rotanızı Karadeniz‘e doğru çizin ve Kürtün’de yeşilliklerin arasına dalın.

Asırlardır yaşayan bu güzelliklerin, daha asırlarca yaşamasına dikkat ederek gezin..

Not: Resimler Gümüşhane ve Kürtün tanıtım sitelerinden sağlanmıştır.

YORUM YOK

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..

Exit mobile version