Ana Sayfa Kocaeli Eskihisar

Osman Hamdi Bey Müzesi: Eskihisar’da Nefis Bir Konak

İstanbul Arkeoloji Müzesi‘ni konu ettiğim yazımda Osman Hamdi Bey hakkında bazı detaylardan bahsetmiştim. Bu defa da, kendisinin yaz aylarında ikamet ettiği ve günümüzde müze olarak kullanılan evini ya da şimdiki haliyle “Osman Hamdi Bey müzesi“ni anlatayım.

Osman Hamdi Bey Müzesi Eskihisar’da

Hikaye özetle şöyle; Osman Hamdi Bey, Osmanlı devletinin son döneminde üst düzey kişilerin gözde sayfiye mekanlarından Eskihisar’da bir arazi satın alır. Gençlik yıllarında aldığı bu arazi tam yirmisekiz dönümdür.

40’lı yaşlarının başında, 1884 yılında, deniz kenarındaki bu sayfiye yerinde planını da kendi çizdiği bir köşk yaptırır.

Osman Hamdi Bey Muzesi giriş

Fransız mimarisinden esinlendiği düşünülen köşkün kiremit, tuğla, ahşap gibi malzemeleri Fransa‘nın Lyon kentinden gemi ile getirilir.

Osman Hamdi Bey, yapının tamamlanmasında sonra ömrünün sonuna kadar olan 26 yıllık dönemde yaz aylarının neredeyse tamamını bu köşk de geçirir.

Atatürk ve İnönü’de Bu Evde Kaldılar

Birinci dünya Savaşı sırasında, şimdi Osman Hamdi Bey Müzesi olarak kullanılan köşk ve bağlı yapıları, o dönemin karargah komutanlığı emrinde kullanılmış.

Atatürk ve İsmet İnönü’nün de özellikle Kurtuluş Savaşı dönemlerinde bu evde kaldıkları biliniyor.

Eskihisar‘ın en güzel noktalarından birinde olan Osman Hamdi Bey‘in yazlık köşkü, sonraları adeta kaderine terk edilmiş. 1945 sırasında çıkan bir yangınla evin üst katı yanarak tahrip olmuş.

osman hamdi bey müzesi eskihisar

1966 yılında köşk, bahçesinde bulunan müştemilat ve köşke ait koru Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilip onarılmış.

Ancak bu onarım sonrasında özellikle Osman Hamdi Bey ve ailesine ait çok az miktarda ev eşyası kaldığından, ev ve bahçesi kafeterya v.s olarak belediye tarafından kullanılmış.

Ta ki son yıllara kadar.

osman hamdi bey müzesi

osman hamdi bey müzesi

Osman Hamdi Bey Artık Evinde

Köşk sonradan Osman Hamdi Bey’e ait bazı eşyalar, aile fotoğrafları, köşkün kullanıldığı döneme ait resimler, Osman Hamdi Bey’in yaptığı resim çalışmalarının birebir ölçekli röprodüksiyonları ile tamamen bir müze eve çevrilmiş.

Belki de uzun yıllardır ilk defa anlam ve değerini bularak hizmet vermeye başlamış.

Osman Hamdi Bey Müzesi

Bahçesinde bulunan resimhane ve müştemilat, galeri ve amatör resim gruplarına bir atölye olarak sunulmuş.

Eksiklikleri çok fazla olmasına rağmen Osman Hamdi Bey Müzesi, yakın tarihin önemli kişilerinden ve hala en iyi müzelerimizden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nin kurucusu, ressam ve devlet adamı kimliklerini taşıyan önemli kişilerinden birinin anısına oluşturulmuş olması dolayısıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

osman hamdi bey müzesi

Osman Hamdi Bey Müzesi

Osman Hamdi Bey Müzesi

Eskihisar’da Osman Hamdi Bey’in evini görüp, sakin ve küçük bir liman kıyısında sıralanmış kafe ve restoranlarda keyifli zamanlar geçirebilir ve buraya adını veren eski-hisar’ı da görebilirsiniz.

İstanbul‘un hemen yanıbaşındaki bu gerçekten dingin ve tarihi sahil köyü, sanki az ötesinde kalkan Eskihisar – Topçular feribot iskelelerinden saklanmış bir halde ziyaretçilerini bekliyor.

osman hamdi bey müzesi

Osman Hamdi Bey Müzesi

Müze, pazartesi hariç her gün 09-12 / 13:30-17 arasında ziyarete açık bulunuyor. Giriş ücretsiz.

osman hamdi bey müzesi

YORUM YOK

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..