Overland Seyahat iyi bir ön hazırlık isteyen ciddi bir etkinlik. Overland seyahatinizi Planlarken yararlanabileceğiniz 10 Önemli İpucu bu yazıda yer alıyor.

Overland Seyahat Planlarken

Evraklar – Herşeyden önce yola çıkmayı bir sebeple tercih ettiğiniz aracın “sizin adınıza” kayıtlı olduğundan emin olmalısınız.

Vekaletname ile yapılan yolculuklarınız ne yazık ki bir sorunla karşılaştığınız anda bitecektir. Ve elbette aracınızın planlamış olduğunuz bu yolculuk için hazır olması gerekiyor. Hazır derken aksesuar ya da ekipmanlardan bahsetmiyoruz. Aracınızın gerçekten “sağlam bir kondisyona” sahip olması gerekiyor. Bunu yapabilmenizi kolaylaştırmak ve zamana yaymak için bir liste yapmanızı ve tarih sıralamasına uymanızı tavsiye ediyoruz. Elbette bu tarih yola çıkma tarihinizden sonraya denk gelmemeli.

Overland Seyahat

2Malzeme – Ekipman demişken elbette overland seyahat esnasında genellikle kamp yapacağınız için yine gerçekten ama gerçekten sağlam ekipmanlar olmazsa olmaz.

Aracınızda uyumayı planlıyorsanız elbette su, ısı ve rüzgara dayanıklı bir araç üstü çadır, yosunlanlamayan su bidonları, ocağınız için ekstra gaz kutuları, iyi bir ocak sobası ve güzel bir tencere ve çatal/bıçak seti ve yolda iken basit tamiratlar yapmak için ihtiyaç duyduğunuz araçlara sahip olduğunuzdan emin olun. Özellikle bütçenizi ciddi anlamda etkiyelebilir ya da gelişmekte olan ülkelerde seyahat ederken bu şeylerden bazılarını bulmak zor olabilir.


3
Tarih – Siz, aracınız ya da malzemeleriniz hiçbir zaman hazır olmayacak. O yüzden yola çıkmak için bir tarih belirleyin ve bunu tanıdığınız ve hatta tanımadığınız (sosyal medya) herkes ile paylaşın. Paylaşın ki sonradan bu tarihi erteleme veya yola hiç bir zaman çıkamama gibi bir sorununuz olmasın. Hatta yola çıkış tarihinizde bir parti ayarlayın ve herkesi davet edin.

Overland Seyahat

4Sigorta ve Diğer Zorunluluklar – Planladığınız seyahatinize başladığınızda mutlaka bir ülkeyi geçtikten sonra “sigortanızı veya diğer zorunlu evrakları” iptal edin ve ücretlerini geri isteyin.

Böylelikle bir sonraki ülke için sigorta ücretini daha az ödersiniz ayrıca yolunuz üzerindeki ülkelerin sigorta şart ve koşullarını kontrol edin. Belki de ciddi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur.

5Paylaşım ve Takip – Overland seyahat sırasında esasen herşey paylaşmak ile ilgili. Bir blogunuz ya da sosyal medya hesabınız var ise ya da diğer overlander’ların blog ya da hesaplarını takip ediyor ve okuyorsanız neden onlar ile buluşmuyorsunuz? Yol insanı gerçekten yalnız kılar ve bu yalnızlığı da ancak sizin gibi sadece yolda olanlar anlayabilir.

Buluşun ve paylaşın. Hem en güncel bilgilere sahip olacaksınız hem de devam eden seyahatiniz için gerekli motivasyonu da kazanacaksınız.

6 Takım Arkadaşı – Eğer yola iki kişi çıkarsanız yalnızca maliyetleri yarıya düşürmüş olmaz aynı zamanda da işleri de bölüşmüş olursunuz. Zorlu geçen günlerde yanınızda size destek ve yardımcı olacak bir partner gerçekten de vazgeçilmez bir seyahat kuralıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken yol arkadaşınızı seçerken çok dikkatli olmanız gerektiğidir. Uzun seyahatinize başlamadan önce kısa kısa denelemeler yapabililirsiniz.

Overland Seyahat

7Bütçe – Bütçenizi siz yönetin, bütçeniz sizi değil. Seyahat planınızı yaparken nereye gideceğinizi ve neler yapacağınızı az çok hayal ettiğinizden zaten tahmini bir bütçeniz de oluşmuştur.

Seyahatlerimizde gördük ki bunu günlük olarak planlamak daha faydalı. Yani aklınıza gelen gelmeyen herşey için XXTL/gün olarak düşündüğünüzde cebinizdeki paranın sizi kaç gün gezdirebileceği de kabaca ortaya çıkacaktır. Utanmadan wc ücretini dahi ekleyin.

8 Destek – Yanınızda sizinle birlikte zorluklara göğüs geren birinin olmasının yanı sıra evinizde de biri ya da birilerinin size yardımcı olacağını bilmek güzeldir.

Pasaportlarınızı bir sebeple kaybettiğinizde eğer bulunduğunuz ülkede konsolosluğunuz yok ise başınızın ağrıması bir yana o ülkeden çıkışınız bile aylar sürebilir. Ya da cüzdanınız çalındığında kaybolan kredi kartlarını yerine koymanın pek de kolay olmacağını şimdiden belirtelim. İşte tam da bu noktada size yardımcı olacabilecek birinin olduğunu bilmek paha biçilemez.

9Şüpheci Olun! – Elbette dışarısı güllük gülistanlık değil. Biraz şüpheci olmanın kimseye zararı yok. Konaklama yapacağınız yeri seçerken, sosyalleşirken, hatta benzin alırken ya da alıveriş yaparken.

Kendinizi bir casus oyunun içindeymiş gibi düşünün ve ona göre hareket edin. Unutmayın ne ararsanız onu bulursunuz.

10Eğlenin – Elbette hayatız boyunca unutamayacağınız bir serüvene atılırken gerilmek mümkün ancak ilk kilometreleri geçtikten sonra işin aslının eğlenmek olduğunu unutmayın.

Karşılaşacağınız sorunların da size özel olduğunu düşünmeyin. İşin özü her zaman yüzünüzün güldürecek sebepleri bulabilmek.

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..