Yıllar önce geldiğim gibi yine Erzurum Havalimanındayım. Burada bulunmayalı 10 yıldan fazla bir süre geçmiş neredeyse. Bu defa çok daha eğlenceli ve iyi bir sebep ile Erzurum‘dayım! Bembeyaz bir coğrafyada, soğuk bir iklimde ancak sımsıcak bir organizasyona katılmak için geldim. Gezimanya ve Xanadu Snow White işbirliği ile gerçekleştirilen organizasyon ile hafta sonu süresince buradayım. Erzurum’dan elbette her zaman olduğu gibi çok şey aktaracağım. Ama öncelikle kış tatili nerede yapılır sorusuna verilecek cevaba, vereceğim bir kaç ipucu ile yardımcı olayım. Tabii ki Palandöken’de kayak yapmak için geldim.

Palandöken’de Kayak: Palandöken’e Nasıl Gidilir?

Erzurum, kış tatili tercihlerinde, uzak, ulaşımı zor ve “nasıl gideceğiz şimdi taa oralara” şeklindeki önyargılarla oldukça fazla haşır neşir olan bir şehir. Peki bu önyargılar doğru mu? Yoksa fazla düşünmeden ve hatta acımasız mı davranıyoruz Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden birine sahip olan bu şehrine?

Sahi gerçekten Erzurum’da bir kayak tatili oldukça uzak mı? Haydi beraber bir bakalım. Erzurum’a nasıl gidilir, Palandöken’e nasıl ulaşılır, kaç saatte bir kayak merkezine varabiliriz!

palandöken'de kayak

  • SAAT 11:40 – Erzurum’a Gidiyoruz! Sabiha Gökçen Havalimanı

İstanbul içerisinde havalimanlarına ulaşmak büyük problem olsa da, eğer Anadolu yakasında oturuyorsanız bu yakanın sakinlerini havalimanına ulaşmak eziyetinden kurtaran havaalanı olan Sabiha Gökçen‘e rahat bir şekilde varıyorum.

Bizi Erzurum’a götürecek olan uçağımız, hava şartlarına bağlı yirmibeş dakikalık bir gecikmeyle havalanıyor. Bir saat kırk dakikalık bir uçuş sonunda Erzurum Havalimanına iniyoruz. AnadoluJet ile uçağın penceresinden izlediğim bembeyaz, sonsuzluk hissi veren bir manzara eşliğinde rahat bir yolculuk yaptığımı eklemeliyim.

  • SAAT 14.35 – Palandöken’e Otelimize Gidiyoruz! Erzurum Havalimanı

Erzurum’a gezi ve seyahat bloggerı olan kalabalık bir grupla birlikte gittim. Beraber hareket etmemiz ve kalabalık olmamız dolayısıyla, bagajları beklerken geçirdiğimiz bir süre ve bizi otele götürecek olan transfer aracımıza yerleşmemizin aldığı vakite rağmen saat 14:35’de havalimanından Palandöken’e doğru hareket ettik.

Aracımız yolda rahat ilerliyor, yollar açık ama her yer hala bembeyaz, kar tatilini havalimanından itibaren hissetmek pek güzel!

  • SAAT 14:50 – Xanadu Snow White Hotel, Palandöken, Erzurum

Bir havalimanından kayak merkezine vardığınız en kısa yolculuklardan birine sahip Palandöken kayak merkezi. Yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuk sonrası Xanadu Snow White otelinin sıcak lobisine vardık.

Saatime baktığımda İstanbul’dan, Erzurum Palandöken’deki Xanadu Snow White tesisine varmak yaklaşık olarak üç buçuk saatimi aldı. Üstelik trafik keşmekeşinden uzak, yorucu olmayan iyi bir yolculuk ile. Benim için İstanbul’a en yakın kayak merkezlerinden biri oluverdi bir anda.

İşte tam da burada anlamaya başladım Xanadu Otelinin “En iyi kayak tatili burada yapılır” sözündeki iddiayı. Erzurum’da, kayak yapmak isteyenleri fazlasıyla memnun edecek bir kar kalitesi var. Her tecrübeye hitap eden “en uzun ayak pistleri” de burada.

palandöken'de kayakOtelin bir diğer en büyük iddiası ise deneyimli bir kayak odası ve eğitim kadrosuna ayrıca güvenlik öncelikli bir malzeme ve altyapıya sahip olmaları.

Kış otellerinde uzun zamanlar geçirdiğimden aklımda standartları gözetecek, kıyas yapacak ve değerlendirecek çok malzeme var. Xanadu Snow White’a da bu gözle baktım.

Palandöken Otelleri

Öncelikle bir kış otelinin sahip olması gereken en büyük özellik, tesisin kapalı alanının otelin kapasitesine uygunluğu. Xanadu, kayak molalarında, yemek aralarında ve kayak sonrasında dinlenmek için sunduğu alanlarla fazlasıyla yeterli. Bölümlere ayrılmış lobinin şömine olan tarafı yoğun, diğer taraflar daha sakin alanlar sunuyor.

Burada bulundurulan günlük gazetelerinizi okuyabilir keyifle sıcak bir şeyler içebilirsiniz. Bu arada şömine konumlandırılması daha farklı bir şekilde yapılsaydı çok daha verimli kullanılabilirdi diye düşündüğümü belirtmeliyim.

palandöken'de kayakOdalar konusunda Xanadu Snow White bir kış oteli için alışılmışın dışında genişlik ve ferahlık sunuyor. 34 metrekarelik standart odaları oldukça kullanışlı. Ancak elbette ki bir kış ve kayak merkezindeyiz. Bu nedenle otelin kayak konusunda neler yaptığına bir bakalım.

En İyi Kayak Tatili

Az öncede belirttiğim gibi burada ne yaptığını bilen insanlar tarafından bir yatırım yapıldığından iddialı bir proje geliştirilmiş. “En iyi kayak tatili burada yapılır” sözünün altı pek boş sayılmaz.

Tesisin gerçek bir kayak okulu ve odası var. Potansiyeli rahatlıkla karşılayabilecek malzeme ve ekipmanın yanısıra Türkiye’de tek olan bir sistemle bu işin makineleri ile gerekli bakım ve yenilemeler yapılıyor. Bir kayak atölyesinin ne işe yaradığını ve nasıl bir öneme sahip olduğunu da burada izleme şansımız oldu.

palandöken'de kayak

Kayak okulunun başında Avusturyalı milli kayakçı Hannes Brenner bulunuyor. Profesyonel bir ekiple aralarında Rusça’da bulunan birkaç dilde kayak dersleri veriliyor.

Palandöken Kayak Pistleri

Gelelim pistlere! Öncelikle otele ait 12 km.lik pist bulunuyor. 3 ayrı zorluk derecesindeki bu pistler dışında Palandöken kayak merkezinde aralarında 3188 metrelik Ejder tepesi’nin de bulunduğu toplamı 21 kilometrelik 18 ayrı pist de bulunuyor. Bu arada otelden shuttle araç ile 20 km. uzaklıkta bulunan Konaklı Kayak Merkezine ulaşmak da mümkün.

Xanadu otel pistlerinin en ilgi çekici yanlarından biri de havanın kararmasından etkilenmemeleri!. Gece ışıklandırılmış olan pist, kayak zevkini uzatıp karşınızda ışıldayan Erzurum şehir merkezine karşı kayak yapmanızı sağlıyor.

palandöken'de kayakÇocuklar için de özel pist ve etkinlik alanlarına sahip Xanadu ayrıca 800 metrelik tarafımızdan bizzat denenmiş ışıklandırılmış bir kızak pisti de bulunduruyor.

palandöken'de kayakOtelin yemekleri de kayak yapanları memnun edecek bir menüye sahip. Çeşitli alternatiflerin sunulduğu restaurantları gün boyu hizmet veriyor. Pistlerin karşısında bulunan Apres-ski bar ise hem gündüz hem gece en hareketli yerlerinden biri. Hem manzara hem iyi bir müzik hem de içinizi ısıtacak bir şeyler içebileceğiniz keyifli bir alan.

palandöken'de kayak

Hafta sonu için İstanbul’a en yakın kayak merkezlerinden biri Erzurum Palandöken’deydim.

Oldukça uzak değil, oldukça yakın ve coğrafyanın tüm soğuğuna rağmen sımsıcak günlerde. Kış tatili ve kayak adresi arıyorsanız Palandöken’i keşfedin!

palandöken'de kayakpalandöken'de kayak

Booking.com
Önceki İçerikI Love Amsterdam: Amsterdam Kadar Ünlü Olan Amsterdam Logosu
Sonraki İçerikErzurum Gezisi: Aziziye Tabyalarından Oltucular Çarşısına
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz