Bir iki istisna dışında uzun zamandır otobüs ile bir saatten fazla süren yolculuk yapmadım. Türkiye’de iç hatlarda uçan uçak firmalarının yapmış oldukları promosyonlar ve çeşitlilik sayesinde uçak ile seyahat, otobüse göre hızlılık alternatifinin yanına fiyat ve ulaşılabilirliği de ekledi. İşte bu süreç otobüslerin de kendilerini yeni bir rekabette bulmalarına yol açtı. Araçlar yenilendi, konfor daha ileri boyutlara çıkarıldı. Güvenlik tedbirleri yolların daha iyi şartlara kavuşmasıyla arttırıldı ve kurumsal çözümlere yöneldiler. Artık otobüs yolculuklarına çıkmadan internetten rezervasyon yaptırabiliyor, call centerlar ile iletişim kurabiliyor ve müşteri hizmetlerinden CRM çalışmalarına kadar ilgi görüyorsunuz. Otobüslerde koltuklarınızda bulunan led ekranlar ile onlarca film, müzik, tv ve oyun seçeneği sunuluyor. Özellikle köklü şirketler kendi kurumsal dergilerini koltuk ceplerinde bulunduruyor ve yolculuğunuza keyif veriyorlar. Pamukkale Turizm ile yaptığım seyahat notlarım da bu yolculuk sonrası ortaya çıktı.

Pamukkale Turizm

Hangi Otobüs Firması?

Seyahat etmenin gereklerinden biri olan ulaşım araçlarının, böylesi ileri konforu bilet fiyatlarını hatırı sayılır derecede arttırsa da yolculuklara yardımcı olduğu kesin.

Geçtiğimiz günlerde bir organizasyon için İzmir’e gitmem gerektiğinden ve uçak alternatifinin daha ucuz olmasına rağmen saatlerle belirlenmiş programıma uymadığından dolayı tercihimi otobüsten yana kullandım. Otobüs bileti satın alma sürecinden satış sonrasına kadar olan süreç de bu şekilde notlara döküldü.

Firma seçimini marka bağlılığından değil, uygun saat, boş yer ve tercih edilen koltuk fikirleri ile gerçekleştirdiğimi belirtmeliyim. Ancak bu seçimde kullanacağım hatta servis veren firmaların marka bilinirliğini göz önüne aldığımı da belirteyim. İşte böylesi düşüncelerle Pamukkale Turizm web sitesine yöneldim.

Pamukkale Turizm

Rezervasyon Sırasında Sıkıntılar Var

Öncelikle kullanışlı görünen bir web sitesine sahip olan Pamukkale Turizm, müşterinin isteyebileceği bilgileri kolaylıkla sunuyor.

Rezervasyon arayüzüne geldiğinizde ise aracın satılan koltukları, bay – bayan olarak ayrılmış şekilde yer alıyor (Bu uygulamayı hiçbir zaman anlamadım.) Bu aşamada boş koltukları görebiliyor ve seçiminizi yapabiliyorsunuz.

Seçtiğiniz koltuğu işaretledikten sonra kişisel bilgilerinizi giriyor ve “tamam” kısmını tıkladığınızda eğer “Bay” seçeneğini işaretlediyseniz yandınız! Çünkü yanınızda bay – bayan olmasa da, yani koltuk boş da olsa, koridor veya cam kenarı da olsa yerinizi vermiyor.

Örneğin; 3 numarayı aldınız ve 4 numara boş (yani bay-bayan seçeneği önemli değil) sonrasında tüm koltuklar çifter çifter orta sıralara kadar dolu. Ancak 38 numarada sizden daha önce bir bay yeri satılmış ise, kendi tercih ettiğiniz koltuk veya diğer orta sıraları atlayıp o beyefendinin yanına, onun tercihine göre koridor veya cam kenarına oturabiliyorsunuz.

Yani Pamukkale Turizm ile yapmayı planladığınız otobüs yolculuğu biletinizi internetten alıyorsanız yandınız!.

Çağrı Merkezi Sıkı Çalışıyor

Elbette istediğim bir koltuğu vermeyen Pamukkale Turizm ile gitmek zorunda değildim. Ancak yine de durumu çözmeye istekli şekilde çağrı merkezlerini aradım.

Neredeyse hiç beklemeden ulaştığım görevliye durumu anlattım. O da görevi gereği bana cevap verecekti, ancak profesyonel hayatını sistemler üzerinden turizm faaliyetlerinde müşteri odaklı geçiren biri olarak durumun onun bana anlatacağı şekilde olmadığından bahsettim. Kendisi de bana istediğim taktirde telefondan yardımcı olabileceğini ve belirttiğim koltuğu alabileceğimi belirtti. Sonrasında sistemin yönlendirmeleri ile biletleme işini hallettik.

Tam da o an onay için sms beklerken, gelen mesaj sesiyle baktığım ekranda rezervasyonun yapıldığı ile ilgili bilgiler içeren mesaj geldi. Gelen mesajda rezervasyonum “Bayan” olarak belirtilmiş ancak devamında benim ismim ve gideceğim güzergah yazıyordu. Tekrar çağrı merkezini aradım ve durumu aktardım. Aldığım “Sorun yok. Bazen olabiliyor” cevabı benim için yeterli olsa da, sistemlerinde bir sorun olduğu açık.

Neyse ki benim biletim tamamdı artık. Belirtilen saatte ve yerde otogara gitmek için servisi beklemeye başladım. Belirtilen servis saattinden yaklaşık 15 dakika geçmesi üzerine herhangi bir sıkıntı yaşamamak için yeniden aradığım çağrı merkezi yine bekletmeden cevap vererek, anlattığım konuda bir dakika içinde gereken bilgiyi verdi ve kısa bir süre sonra servisin geleceğini söyledi. Dediği gibi de oldu.

Yıllar sonra Otobüs Yolculuğu

Otogara ulaştığımızda kalkış saatinin gelmesi üzerine bagajımı verip araca geçtim.

İyi havalandırılmış, klimaları çalışan ve temizliği yeterli görünen bir araçtı. Koltuğuma geçtiğimde araç hareket etti. Yol eğlencesi ekranlarını açan herkes daha ilk dakikadan filmlere dalıp gitti. Bende ekranı açıp en azından birkaç saati böyle geçiririm düşüncesiyle düğmeye bastım. Fakat o da ne? Benim ekran çalışmıyor. Açılıyor ama sanki eski tip televizyonlar gibi “analog anten” çekmiyormuşçasına kayan çizgi çizgi bir ekran var.

pamukkale turizm

Hemen öndeki kabin memuru arkadaşa durumu ilettim. O da “Aaa çalışmıyor mu? olabilir, bazen böyle oluyor” diye yardımcı(!) olunca ben de şansımı fazla zorlamak istemedim ve hareket etmemizle birlikte ikram edilen dondurmamı kaşıklamaya başladım.

Pamukkale Turizm İle Yolculuk Sırasında

İşin özü yol almak olduğu için, asıl amaç gerçekleşmiş ve hareket halindeydik. Yol boyunca bir kaç şehir, ilçe merkezinde garajlara girip yolcu aldık. Ancak burada gelebilecek şikayetlere yönelik yapılan “Önceden satılmış biletli yolcularımızı almak üzere..” diye başlayan anons oldukça iyi bir yaklaşım olmuş.

Yolda yapılan ikramlara gelince; servis arabası fikri zaten bir harika. Olası tatsız kazalara önlem oluyor. Atıştırmalık birkaç çeşit bisküvi ve çeşitli içecekler yeterli sayılabilir. İkramların mola tesislerinden çıkıldığında yapılması pek anlamlı olmasa da “böyle planlanmış demek ki” diye geçiştirdim.

Ön tarafta bulunan servis memuruna ait ekrandan servislerin takip edilmesi oldukça iyi bir fikir. Ancak yolda binen bir Pamukkale Turizm merkez yetkilisi gelene kadar kullanılmaması da bana düşündürücü geldi.

Bu arada kaptanların güvenli sürüşleri ve kurallara uymaları yolculuğun en hoş tarafıydı.

Son bir söz de mola tesisleri için. Verilen tüm servisler kadar, mola yerlerindeki tuvaletlerin ücretli olması konusu da oldukça önemli bir husus. Bu ve benzeri konuların hizmet sektörlerinde müşteriye yönelik, müşteri tercih ve memnuniyetlerinde rol oynaması adına birçok çalışma gerçekleştirmiş biri olarak dikkatle tekrar gözden geçirilmesi son önerim olabilir!

pamukkale turizm

Pamukkale Turizm yolcusu oldum. Bunlarda sanki gizli bir müşteriymişçesine yolculuğumla ilgili olan gözlemlerim. Olumlu olumsuz fikirlerin tek bir deneyimle oluşamayacağına olan inancımla dönüş yolculuğunda da yine Pamukkale Turizm’i tercih ettiğimi belirteyim.

Onlarda benden naçizane “öneriler” olarak alsınlar yazdıklarımı. Yolları açık olsun.

Booking.com
Önceki İçerikSalzburg Festivali: Mozart’ın Şehrinde Festival Başlıyor
Sonraki İçerikobilet Otobüs Bileti Almak Çok Kolay
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz