Pero Tafur isimli bir İspanyol seyyah Akdeniz’i bir uçtan uca gezmiş ve bir de seyahatname yazmış. Pero Tafur Seyahatnamesi! Tabii şimdi bunda ne var ki? diyeceksiniz! Örnekleri çok.. Hatta “biraz zamanı ve maddi durumu hallice olan herkes bunu yapabilir” de diyebilirsiniz.

Pero Tafur seyahatnamesi haritası

Ama Pero Tafur’un ve seyahatnamesinin farkı, bunu 9 Mayıs 1437 – 22 Mayıs 1438 tarihleri arasında yapması!

Pero Tafur Seyahatnamesi

Ortaçağın en kritik devirlerinde gerçekleştirdiği seyahatte, Roma’yı, Venedik’i, Cenova‘yı, Bizans ve Osmanlı‘yı gezip inceleme şansı bulan Pero Tafur’un seyahat notları, o dönemlere dair önemli bir tanık olması açısından da çok önemli bir kaynak.

Pero Tafur Seyahatnamesi

Kitabın tanıtım yazısında şöyle yazıyor; Fiziki olduğu kadar tarihi, ekonomik ve kültürel bir bütünlük de oluşturan Akdeniz havzasında yaklaşık üç bin yıllık bir seyahat kültürü vardır.

Akdeniz, dinler ve dönüşümler çağı olarak da adlandırılan ortaçağda da hacılara, tüccarlara, din adamlarına, askerlere, elçilere, velhasıl toplumun her kesiminden seyyahlara tarihinin hiçbir döneminde kopmamış yol ağları sayesinde geniş iletişim olanakları sunuyordu.

Elinizdeki eser, Batı’da Roma’nın; Doğu’da Bizans ve Memluk mirasının Akdeniz’in yeni aktörlerine devredildiği ortaçağın en kritik devrinde imanlı bir Hıristiyan hacı, zengin bir tüccar, soylu bir şövalye ve tesadüfi bir elçi kimlikleriyle Akdeniz’i bir ucundan diğerine kat eden ve söz konusu dönüşüme bizzat tanıklık eden Pero Tafur adlı İspanyol seyyahın Doğu seyahatinin çevirisidir.

Tafur, seyahati sırasında, sahip olduğu imparatorluk mirasını heba etmiş olan Roma’nın içinde bulunduğu yıkıma, bu mirası bir süredir elinde tutan Venedik ve Cenova’nın tüm Akdeniz’i kuşatan ticari ve askeri etkinliklerine; Doğuda, Bizans ve Memluk siyasal geleneklerini tek potada birleştirecek olan Osmanlıların artık gözle görülür askeri gücüne ve bu süreçte Bizans’ın bir yandan Osmanlılara karşı varlık mücadelesi verirken diğer yandan Trabzon İmparatorluğu’ndaki iktidar mücadelelerinde müdahil olma girişimlerine, Mısır’da Memluk sultanının Kıbrıs’ı ülkesine bağlamasının ardından gelişen olaylara tanık olmuştur.

Tafur’un anlattıkları sadece yaşadığı dönemin siyasal atmosferiyle ilgili değildir. Seyahatnamesinde sosyal, ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hayatın tüm yönlerine dair gözlemlerine de değinir“Yaklaşık kırk beş yaşında, boylu poslu, güzel yüzlü, ölçülülüğünden ihtiyatlı ve görünüşünden ciddi biri” olarak tarif ettiği II. Murad ve onun daha önce hiç karşılaşmadığını söylediği büyüklükteki ordusu, Kırım’da Büyük Han’ın yürüyen şehri Ordu-Pazar, Memluk ülkesinde karşılaştığı ve Osmanlı’nın öncü kuvvetlerinden delilere benzerliği ile dikkat çeken dervişler, Kırım ve çevresinde yaşayan Tatarlar ile doğunun Hıristiyan halkları onun bize aktardıklarından sadece bir kısmıdır.

Pero Tafur Seyahatnamesi

Pero Tafur Seyahatnamesi‘nin bir ilk basım olmadığını hatırlatalım. Biz 2016 basımını okumuştuk. 600 yıl önceki Akdeniz‘e göz atmak isterseniz ve hem tarih hem de gezilere meraklıysanız okumanızda kesinlikle fayda bulunuyor.

Kitap Yayınevi baskılı Pero Tafur Seyahatnamesi için internetten sipariş verebilirsiniz.

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..