Phuket, Tayland gezilerinin en eğlenceli ve gezilecek yerler bakımından da, en zengin duraklarından biri.

Phuket sokaklarında gezerken birçok seyahat acentasının çevre turları düzenlediklerini ve bu turlarla ilgili broşürler dağıttıklarını göreceksiniz. Büfe şeklindeki standlarından mutlaka pazarlık! yaparak, doğa harikaları olan Phuket adaları için bir kaç çeşit program satın alabilirsiniz. Biz de tam böyle yaptık!

Bu programlar arasında Leonardo Di Caprio’nun başrolünü oynadığı “The Beach” filminin doğal platosu Phi Phi Leh adasındaki Maya Koyu da, tabii ki her Tayland‘a giden insanoğlu gibi(!) bizim de uğrak noktalarımızın başında geliyor. Phuket Adalar Turu yapmadan bu coğrafyadan geri dönülmemeli.

Phuket Adalar Turu

Sürat Motorlarıyla Phuket Adalar Turu

Phuket adalar turu için yolculuğunuzu kendi seçeceğiniz deniz araçlarından biriyle gerçekleştirebilirsiniz.

Biz birkaç çeşit ulaşım aracından en hızlı olanlarını tercih ettik. Hızlı derken yanılmadığımızı tekneye bindiğimiz an anladık!

Dükkandan “fena” bir pazarlık sonrası aldığımız tur (tur diyoruz ama aslında sadece ulaşımı aldık) için ertesi sabah buluşma saatinde, buluşma yerinde olmamız isteniyordu. Tabii bir gece önceki “Fantasea” gezimizde edindiğimiz tecrübeden sonra herhangi bir panik durumumuz yok bu defa. Otel odamızda uyuya bile kalsak, bizi gelip bulur ve alırlar rahatlığındayız artık! Öyle iyi organizasyon yapıyor bu adamlar..

Sabah erkenden kalkıp bol meyveli bir kahvaltı sonrası buluşma yerine belirtilen saatte kapının önüne çıktık. Evet sanırım tahmin edersiniz ki, yine herhangi bir aksaklık yaşanmadı.

Bizi almaya gelen minibüse binip, yine başka birkaç otelden turistleri toplayıp teknelerin kalkış yapacağı limana geldik. Onlarca tekne, yüzlerce turistin olduğu bir alan. Sanki herkes Phuket‘i terk ediyor gibi! Küçükten büyüğe sahilde sıralanmış tekneler, müşterilerini alıp açılıyor, bir süre sonrada gözden kayboluyorlar. Bir ülkeden başka ülkeye göç eden mülteciler gibi görünüyoruz.

Öyle olmadığı, sadece denizin, doğal güzelliğin ve eğlencenin olduğunu, yolcuların yanlarında bulundurdukları detaylara bakınca anlayabiliyorsunuz. Çeşit çeşit tur programı yapanlar, sadece ulaşım alanlar, balığa çıkanlar, özel tekne kiralayanlar yani ne ararsanız var sabahın bu saatinde burada. Herkes teknelerine biniyor.

Taylan Phuket Tur Rehber Erkut Özen

Kıç tarafında 3 tane 225 beygirlik motor takılı olan bir sürat teknesine de biz bindik. Teknelerin hep güçlü motorlar ile desteklenmiş olması, ulaşımın süratli olması kadar, denizin sertliğiyle de ilgili olduğunu düşündürüyor.Phuket Adaları turu

Geçip oturduk teknenin kıç tarafına doğru. Hareket ettikten kısa bir süre sonra, birden bire açık denizin ortasında bulduk kendimizi.

deniz dalgalı ve teknede yaklaşık 10 kişiyiz ama güçlü motorlar sayesinde “bana mısın!” demiyor alet.

Hızı devamlı artırarak “formula” tadında, sağımızda ve solumuzda daha yavaş giden deniz araçlarını geçip durduk. Çok keyifli anlar gerçekten!

Phuket adalar turu

Phuket Adalar Turu

Açık denizde bulunmak farklı bir durumdur her zaman. Karadan -hele ki bu hızla- uzaklaştıkça, havanın ve denizin sakinliğinin ayrıldığınız yerle hiçbir ilgisinin olmadığını görürsünüz.

Biz de aynısını görmeye ve hissetmeye başladık. Denizin bir anda bu kadar sertleşeceğini tahmin edemiyorsunuz. Ancak tabii ki denizde büyümüş olan “deniz çocukları” olarak, su serpintilerinden kendimizi koruyacak bir şekilde otursak da, denizin ve manzaranın keyfini en iyi biz çıkardık diyebilirim.

Phuket Adalar Turu

Dal Bakalım Bir Mercanlara

İlk olarak bir koya girdik. Havanın sertliğinin hiç hissedilmediği bu bölge olağanüstü görüntülere sahip. Denizin rengi ve içerisinde akıp giden doğal hayat öylesine ilgi çekici ki, teknede bulunan şnorkel ve deniz gözlüğünü daha görevliler söylemeden alıp, direkt suya dalanlar biz olduk.

Her yer cam kadar keskin mercan kayalıklarıyla dolu. Uyarıları dinlememenin cezasını burada biz dizimizi keserek çeksek de, aldığımız keyifin yanında acısını bile hissetmediğimizi söyleyebilirim.Phuket Adalar Turu

Denizin dibine doğru bakmak için suyun içinde hafifçe eğilseniz bile  rengarenk balıklarla göz göze gelebiliyorsunuz.

Phuket Adalar Turu

Sudan çıkarken çevrede bulduğumuz kopmuş bir mercan parçasını da alıp tekneye çıkınca  “Zeytinburnu Çocuğu” edalı bir Taylandlı tekne görevlisi, garip hareketlerle “Taşı al kafama at!” tarzı bir şeyler anlatmaya başladığında aslında “mercanı kafasına atmamızı değil, denize geri bırakmamızı” istediğini anlamamıştık!

Sonradan öğrendik ki; buralardan bir kum tanesi bile almak yasakmış. Hem doğanın korunması hem de bundan ekmek yediklerinden bir zarar görmemesini istedikleri içinmiş. Bu adamlar her gün bizi şaşırtacak hareketler, davranışlar yapıyorlar!

Aslında uğradığımız şaşkınlık kadar, Türkiye’de bu tip durumlara bakış açısını düşündükçe içimizi basan üzüntü bizi kahreden. Denize bıraktığımız parça için sevimli Taylandlı “Zeytinburnu Çocuğu”, teşekkür edercesine ellerini göğsünde birleştirip başını eğdi yine. Biz de benzer hareketler yapıp, duyarsız davrandığımız için utanıp bir tür özür dilemiş olduk. Zaten bu öyle bir hareket ki, size biri karşıdan bunu yaptığında, siz aynısını yapmayı düşünmeseniz de vücudunuz birden gidiveriyor. Sihirli gibi birşey!

Ver Elini Maya Koyu

Tekne yeniden hareket ederek sağlı sollu gelen açık deniz hareketlerini engelleyen manevralarla silüeti beliren adaya yaklaşmaya başladı. Etrafta küçük tekne sayısı azaldı.

Phuket Adalar Turu

Yaklaştığımız adanın kayalıklarının yanında bir koya girdik. Gerçekten çok etkileyici bir görüntü.

Aynı işte o filmdeki gibi ve gerçekten müthiş bir manzara. Phi Phi Leh’e geliyoruz. Sahilde onlarca tekne var. Koh Phi Phi olarak bilinen ada iki bölümden oluşuyor. Phi phi Leh ve Don adında iki parçası var. Adalar tabii ki “milli park” statüsünde.

Tekne bembeyaz kumlarla dolu sahile yanaşmaya başladı. Bunlara kum diyorsak bizim bildiklerimiz nedir diye aklımıza takılmıyor değil!

Kum diye tanımladığımız oluşum hani bildiğimiz pudra veya un gibi bir şey. Ayrıca çok yapışkan. Yapıştıkça yapışıyor ellerimize ve ayaklarımıza.

Tekneden inmek için denize adım atarak sahile ayak basıyorsunuz. Gerçekten bu kumların üzerinde yürümek inanılmaz bir keyif.

Tamamen “turistik” bir kalabalık adayı doldurmuş durumda. Adanın içlerine doğru yürümek fikri aklınızdan hiç gitmiyor. Keşfetmek duyguları sarıyor insanı burada. Teknelerin sınırlı kalış sürelerinden dolayı bu fikri gerçekleştirmek şimdilik imkansız gibi. Ama çok da imrendirici ve sizi çağıran bir yapısı var bu dünya harikasının.

Kumun, sahilin, kıyının ve denizin keyfini “oldukça fazla” çıkarıp, öğle yemeğini de yiyeceğimiz Phi Phi’nin diğer parçasına gitmek üzere tekrar teknelerimize bindik.

Phuket Rehber Erkut Özen

Sahile yanaştığımız adanın kıyısından itibaren iki tepe arasında kalan bölüme oldukça turistik amaçlı oluşturulmuş bir yerleşim kurulmuş.

Önce yemeğimizi yemek üzere restorana geçtik. Masalara “ortaya karışık” şeklinde bir takım yemekler geldi. Kokularıyla ve biraz bakarak neler olduğuna baktığımız yemekler çok iç açmasa da, gidilen yerdeki yerel yemeği yemek taraftarı olduğumdan iştahla götürdük.

Tavuk ve balık olduğunu sandığımız karışımlar çok da kötü değildi hani! Pilav ile yemek faslını da aceleyle tamamlayıp, adada bulunan çarşıya doğru gittik.

Phuket Phi Phi

Sabah çıktığımızda harika olan havada bir takım kara bulutların gezinmeye başladığını farketsek de, bulunduğumuz yerin keyfinden çok da umursamıyorsunuz.. Ta ki o uzun hindistan cevizi ağaçlarının yapraklarının rüzgarla ciddi bir şekilde sallanmaya başladığını görene kadar!

Denizin rengi de, gökyüzünün değişen yapısıyla beraber iyice koyulaşıyor. İlginç olan bu anlattıklarımızın birkaç saat içinde değil, sadece bir kaç dakika içinde olması!.

Phuket Adalar Turu

Bizden başka kimse bu değişen hava durumuna aldırmadığına göre, bunun devamlı gerçekleşen bir durum olduğuna karar veriyoruz.

Biraz daha gezindikten sonra artan rüzgar ve kararan hava ile birlikte yeniden tekneye biner binmez yağmur damlaları düşmeye başlıyor. “Yaz yağmurudur canım! Musonlar sona erdi zaten..” derken, teknenin hareketiyle birlikte koydan da çıkıp açık denizin de dalgalarla kabardığını farkedince hafiften biraz çekinmeye başlamadık değil!

Phuket Adalar Turu

Teknecinin dağıttığı yağmurluklarımızı üzerimize geçirdik. Ancak iyiden iyiye hem yağmur hem de denizin ortasında hop hoplayıp, deniz ile ilişiği kesildikten sonra tekrar suya düştüğünde büyük bir ses çıkaran teknemizin sıçrattığı dalgalarla adeta sucuk gibi olduk.

Islanmak sorun değil ama çantanın içerisindeki elektronik eşyalarımızı ve aparatları korumak sorun oluyor.

Sert esen rüzgar, yağan yağmur ve tekneye çarpan dalgalardan dolayı gözlerimizi kısarak, bazen de tamamen kapatarak gittiğimizden etrafı falan da görmüyoruz.

Phuket Rehberi Erkut Özen

Birden dalgalar durulur gibi oldu ama yağmur tüm şiddetiyle devam ediyor. Motorun sesinin azalmasından dolayı, anladığımız kadarıyla yeni bir yere daha geliyoruz.

Denizin ortasında adeta bir vaha tarzı küçücük bir ada burası. Turumuzun içeriğinde olmasa da, rüzgar ve yağmur nedeniyle mola vereceğimizi söylüyor kaptan!

Böyle molaya can kurban! Burası harika bir yer. Filmlerdeki gibi dört yanı kolayca görülen bir kara parçası.

Tropik ağaçlar, kum ve bir kaç şekilsiz kayadan oluşuyor. Tekneden atlayıp adanın ortasındaki bar gibi görünen, üzeri ağaç dallarıyla kaplı yere doğru aslında tamamen ıslanmamıza rağmen içgüdüden olsa gerek, koşarak gittik.

Ancak mercanın kestiği ayağımla atladığımda, teknenin suyun içerisinde kalan ipine takılarak muhteşem okyanus sularını tatmak da nefis oldu!

Phuket Adalar Turu

Zaten kuru bir yerimiz kalmamıştı bu da işin zirvesi oldu. Sonrasında sunda çıkmış balık haline gelmemizden dolayı sakin bir yürüyüşle gittiğimiz adadaki o küçük mekanda hem kuru giyecek bir şeyler bulduk, hem de birer kahve söyledik.

Tropikal bir adada, tropikal bir fırtınaya yakalanmışken yapılacak en güzel şeylerden biri de bu oldu.

Phuket Adalar Turu

Kısa bir süre sonra yağmur durdu ve yeniden güneş açtı. Maymunların bulunduğu sahile gitmek için tam sırası.

Maymunlar Plajına Gidiyoruz

Tekneye atlayıp tekrar hareket ettik. Maymunların adasına ya da sahiline gidiyoruz. Evet evet doğru duydunuz! Adanın maymunlarının bulunduğu bir plajı var.

Monkey Beach olarak anılıyor. Maymunlar biraz da turizm adına çalışıyorlar gibi. Ellerinde turistlerin bıraktıkları yiyecek ve içecekler var. Yanlarına gitmeden önce uyarılıyoruz. Eşyalarınıza sahip çıkın diye. Elleri uzun, yankesicilik yanları da olan maymunlarmış bunlar.

Dünyanın en güzel sahillerinde elinde Pepsi şişesiyle keyif yapan bu hayvanların durumlarından şikayet ettiklerini sanmıyorum. Neşeli ve komik dakikalar yaşadıktan sonra fotoğraflayıp ayrıldık Monkey Beach’den.

Phuket Adalar Turu

Phuket Adalar Turu

Phuket Adalar Turu

Phuket, güzelliğini adaların sunduğu bu doğa cennetleriyle taçlandırıyor. Geçirdikleri büyük bir felaket olan tsunami faciasının her yerde izi, etkisi ve uyarıları var. Tayland gezginlere ve turistlere fazlasıyla keyifli seçenekler sunuyor.

Phuket adalar turu, bu kadarla bitmiyor. Daha başka programlar da var. Tayland gezisi Phuket adalar turu ile birleştiğinde çok daha etkileyici hale geliyor.

Phuket’de kalınacak alternatif tesisler ve fiyatları için buradan faydalanabilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikSanatçılar Kasabası Szentendre
Sonraki İçerikKaraöz’den Gelidonya’ya Bisiklet Rotası
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz