Phuket Fantasea gezisi, Phuket’te gezilmesi gereken eğlence yerlerinin başında geliyor.

Phuket’te etrafta günlük tur satan onlarca dükkan vardı. Bu dükkanları, çevrede görülecek yerlere nasıl gidebilirim araştırması yapmak ve birkaç da tur satın almak için çarşı içerisinde gezerken görmüştüm. Açıkcası turizm sektöründe çalıştığımdan dolayı da iş modelleri bana pek güvenilir gelmemişti. Bu arada amacım tabii ki ünlü Phuket Fantasea gezisi yapmaktı.

Phuket Fantasea Gezisi

Ancak gün boyu okyanus sahillerinin keyfini çıkarıp alışık olmadığım bir dolu yiyecek, içecek v.s tadına baktıktan sonra, kaldığımız otelin giriş kapısının önünde sırasıyla birçok aracın gelip üçer beşerli gruplarla bekleyen turistleri sorunsuz bir şekilde alıp gittiğini gördüm.

Bu kayda değer bir nokta! Çünkü satın alınan turların biletleri, alıcılara çeşitli renklerdeki bir takım belge şeklinde kağıtlarla verilse bile, transfer araçlarının doğru kişileri bu kalabalıkta almasının pek de kolay olmadığını -turizm operasyon tecrübemden dolayı- tahmin ediyordum.

Ancak gelen araçların görevlileri olanca güler yüz ve safça ifadeleriyle öylesine doğru tahminlerle yolcularını seçiyorlar ki, inanın şaşırmamak elde değil!

Eğer bu ülkede sağlam bir turizm yasası ve denetimini yapan bir kuruluş varsa, böyle bir yapıda işlerinin kolay olduğunu söylemek çok zor. Ya da galiba daha kolay! Neyse.. Bilemedim işte bu konu başka bir yazının içeriği olabilir belki de!

Phuket Fantasea gezisi afişi

Fantasea için Hareket Vakti

Kapıda ben bunları düşünürken yine birkaç araç gelip kendi yolcularını alıp gitti ve ben hala, bunu nasıl listeleri olmadan yapabildiklerini düşünmeye ve kapıda beklemeye devam ettim. Ancak beklediğim süre uzamaya başlayınca, beni “acaba bu seçme güdülerine fazla mı güvendim?” şeklinde bir tedirginlik de almadı değil hani!

İşte tam o sırada, otelin park yerine bir minibüs geldi. Araçtan inen görevli bizi işaret etti ve bizde sorgu sual olaylarına hiç girmeden adeta hipnotize(!) edilmiş bir şekilde araca yöneldik. Yine hiçbir şey sormadan araçtaki boş koltuklara oturduk. Sanırım bu tur sistemini kafamda fazla abartmıştım.

Phuket Fantasea Gezisi

Tüm tedirginliğimle aracın bağlı olduğu tur şirketini, bilet satan genç Taylandlının ismini ve nereye gittiğimizi birkaç kere teyid ettirdim.

Bu kadar soruyu neden sorduğuma bir anlam veremeyen kendinden emin olan “turizmin Taylandlı neferi” suratındaki şaşkınlık ifadesine rağmen sevimli olmaya çalışıp, sabırla cevaplar verdi. Sakin olmam yolunda bir takım işaretler yaparak endişe etmememi belirtti. (sanırım o işaretler bu anlama geliyordu !) Ben de neden “yanlış arabaya bindim” paniği yaptığımı hala anlamış değilim aslında!

Otelden hareket ettikten sonra birkaç tesisin daha önünden, ellerinde herhangi bir liste olmadan Phuket Fantasea yolcularını alarak sahilden hafif bir meyilli yola girdik. Biraz daha yukarılara çıkmamızla, sahil kısmında bulunan tsunami felaketini hatırlatan ve beni sahilde bütün gün tedirgin eden uyarı levhalarını unuttum gitti.Booking.com

Phuket Fantasea Girişi Çok Kalabalık

Otelden hareket ettiğimizde kararmaya başlayan hava, iyiden iyiye gece moduna girdi. Bir süre daha yerleşim yerleri olduğunu tahmin ettiğim ışıltılı yolları geçtikten ve yaklaşık olarak 30 dakika süren yolculuktan sonra, bir çok aracın şehirlerarası otogar havası verdiği bir park yerine geldik.

Phuket Fantasea Gezisi

Araçtan inerken bir takım bilgilendirmeler yapan araç sorumlusu arkadaş, dönüşte bekleyeceği yeri ve saati hem sözlü hem de yazılı olarak bizlere belirtti.

Binerken yaşadığım ve yaşattığım panik ve endişeden olsa gerek, bana bir kaç defa daha anlatma gereği hissetti. Ama tabii bütün bunları Thai dilinde iletti! Ben de merak etmemesi ve sakin olması anlamında olduğunu tahmin ettiğim, araca binerken bana yaptığına benzer hareketler ile karşılık verdim. Sanırım Thai lisanını çözeceğim!

Doğru anladığını umarak ellerimize tutuşturulan biletler ile ışıltılı bir casino havası veren süslü, parıltılı girişten ilerleyip yürüdük. Önümüzdeki görevliler, üzerinde numara olan biletlerimizi değiştirir gibi bir takım işlemler yaptılar. İçerisini gerçekten merak etmeye başlarken öncelikle nerde olduğumuzu belirten yazıyı da içine alan bir turist geleneği ile tabii ki resim çektirdim.

Phuket Fantasea Gezisi

Harika çiçeklerin karşıladığı girişten sonra beklediğimden çok daha büyük bir alana kurulmuş bir eğlence parkı çıktı karşıma.

Ama Disneyland benzeri bir eğlence parkı değil. Kendine özgü, içerinde fillerin dolaştığı, coğrafyanın mimarisiyle süslenmiş ve bu mimarinin en görkemli şekilde yansıması için altın renklerine bezenmiş kubbeli ve meydandaki suyun çevreyi süslediği yapılarla dolu bir yer burası.

Etrafa biraz göz attıktan sonra bütün kalabalığa aynı anda yemek yeme imkanı sunan “büyük sözcüğünün küçük kaldığı” bir restauranta girdik. Nereye oturacağımıza bakarken masa numaramızın ellerimizdeki kağıtlarda olduğunu gördüm. Organizasyona hayran kalmamak elde değil gerçekten..

Açık büfede çeşitli yemeklerin bulunduğu standa yönelip, yemeklerin görüntülerini kontrol etme gerekliliği aldı birden beni. Eğer Uzakdoğu mutfağını sadece ülkenizdeki büyük şehirlerde denediyseniz, birkaç günlük Tayland macerası buna mecbur bırakabiliyor!

Fantasea Turu ve Muhteşem Bir Gösteri

Yemek faslı sona erdiğinde oldukça mutluydum. Bolca makarna bana adeta mutluluk hormonu yükledi.

Ağzımızda çok da kötü olmayan tatlar bırakıp, sarı altın renklerine boyanmış mimarinin sağlı sollu kenarlarda yer alan örneklerinde, birkaç “görüntüleme” amaçlı fotoğraf molaları daha verip kapının hemen önünde dinlenme imajı çizen fil ailesi ile karşılaştık.

Hayvanat bahçelerinden aşina olmamıza rağmen biraz daha farklı olarak yanlarında durduğunuzda oldukça büyük görünüyorlar! Belki de çok fazla yakınlar ya da aramızda bizi ayıran bir engel olmadığından biraz çekingen davranmak gerekiyor. Yine de tüm cesaret verici duygularımla resim çektirme amaçlı bir yakınlık kurmak ağır basıyor.

Filler ile dost(!) olup birbirimize olağanüstü sevgi gösterileri yaptıktan sonra eğlence şehrinin meydanı konumundaki yine “Fil” temalı anıtın önünde oturup dinlenmeye biraz da hava almaya çalıştık.Phuket Fantasea Gezisi TaylandBaşlayacak olan gösteri meydanın hemen karşısındaki büyük ve görkemli yapıda sergilenecek.

Gerçekten güzel görünüyor. Işıklandırma ile etkileyici bir atmosfer yaratılmış. Kalabalık yavaş yavaş gösteri salonuna doğru hareketlenmeye başladı. Biz de onları takip ederek yine uzakdoğu süslemeleri ve sevimli görevlilerin hizmet verdiği giriş kapısına doğru ilerledik.

Pasaport kuyruğundaki sıraya sokma amaçlı yönlendirici bariyerler ile gişe benzeri bayan görevlilerin hizmet verdiği standlara doğru geldik. Vestiyeri andıran bu standlarda anlıyoruz ki; fotoğraf makinesi, kamera, telefon ve benzeri görüntüleme cihazlarını topluyorlar. İçerde görüntü almak kesinlikle yasak.

Bu durum, içeriye girmek için sırada olan izleyicilerde bir çok homurtuya yol açınca ben de bu homurtu eylemine destek verdim. Ancak eylemimiz başarılı olamadığından güçlü olana teslim(!) olup, “görüntüleme cihazlarımızı” teslim ettik. Tabii ki geri alabilmek için karşılığında fişler alıp elli defa kontrol ettikten sonra!

Tayland Phuket Fantasea Gezisi

Muhteşem Bir Gösteri ve Nefis Sahne

Teslimat faslından sonra içeriye girdik. Baştan belirlenmiş olan koltuklarımıza oturup arkama yaslandığımda, karşıma gelen görüntüden etkilenmediğimi söyleyemem!

Büyüklüğü ve düzeni ile anında izleyenleri etki altına alacak bir salon yapılmış. Büyük ama çok büyük bir sahne, sahneyi çok iyi görecek şekilde gerçek anlamda eğimli izleyici seyir mekanları oluşturulmuş. Rahat bir düzen ve koltuk aralıklarında gerekli rahatlığı sağlayacak mesafe bırakılmış.

Salonun dolması beklendikten sonra Tayland tarihi, kültürü ve verilmek istenen mesajların saklı olduğu tamamen turistik ve tanıtıma yönelik olan bizdeki “Anadolu ateşi” benzeri gösterileri, sirk gösterileri ile birleştirmiş değişik ve etkili bir show izledik. Bir çok hayvan başarılı bir şekilde gösteriyi etkileyici kılıyor.

Fillerin geçişi, karanlıkta tepenizden ortaya çıkan trapezciler gibi görkemli sahnelerin yanında bence en ilginç olanı “eğitimli tavuk ve horozların” gösterinin oyuncuları arasında yer almasıydı.

Phuket Fantasea Gezisi yapılacaklar

Gösteri bittikten sonra verilen buluşma yerine belirtilen saatte yöneldik. O da ne?  Bunca kalabalık arasında, kapı önünde görevli olan thai rehberin bizi beklediğini gördük. Bu adam sanırım çok başarılı! Dönüş için araca bindik aynı yoldan gösterinin kritiklerini yaparak otele vardık.

Bu gece erken yatmak gerekecek sanırım. Çünkü sabah erkenden yola çıkıp, görmek istediğimiz en önemli noktalardan olan Phuket adalar turu için hareket edeceğiz.

Booking.com
Önceki İçerikEndülüs Gezisi: Endülüs Turu Programı ve Madrid Gezisi
Sonraki İçerikMastercard Paha Biçilemez Dijital Deneyimler
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz