Genelde ıvır zıvır dediğimiz ve görsel anlamda keyif almadığımız şeyleri gözden uzak bir yerlere sıkıştırırız. Aynı şehirlerde de yaptığımız gibi. Yoksa onca anteni, su deposunu ve gerekli gereksiz ama çirkin olan onca şeyi nereye saklardık çatılar olmasaydı? İşte bu sırada aklıma geldi Prag Çatıları

Prag Çatıları

Sokaklarda gezenlerin göremeyeceği onca kirliliği örter çatılar. Bir başka deyişle şehirlerin makyajsız yüzüdür.

Bir şehrin güzelliğini anlamak için onu makyajsız görmek gerekir. “Yukardan bakmak” deyimi bu defa çatıların altında yaşayanların karakterlerini, sokakların özelliklerini ve kentlerin yaşama bakışlarını anlatıyor.

Yukardan bakıldığında gizlisi saklısı olmayan kentlerin güzelliği de, ziyaretçileriyle ödüllendiriliyor. Ona isimler verilip, anlamlar katılıyor.

Tıpkı “Romantik Başkent” Prag gibi..

Romantik başkent Prag‘a gittiğinizde ona yukarıdan bakmayı deneyin. Bunun için en güzel yerlerden biri Prag kalesi denilen bölge olabilir.

Hem nefis bir manzara hem de çatıların bu enfes gizemi harika seyredilebiliyor bu noktadan.

Prag Çatıları

Booking.com
Önceki İçerikEndülüs Hayali: Endülüs Seyahatim Neden Nasıl Başladı?
Sonraki İçerikYeni Bir Seyahat Kitabımız Var: Dünya Değişmeden Tulga Ozan
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

2 YORUMLAR

  1. Saklısı Olmayan Kent başlıklı yazınız harika.
    Şehirlesme alanında ders olacak kadar iyi bir detay ancak bu kadar zarif bir şekilde aktarılabilirdi. ..
    Kaleminize Sağlık
    saygilar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz