Amsterdam’a gitmek için herhangi bir neden aramaya gerek yok. Bu harika kenti ziyaret edebilmek için sizi plan yapmaya yöneltecek bir kaç motivasyon maddesi gerekiyor sadece. Havaların biraz daha uygun olacağı Nisan ayı sonları bu kanal kentinde harika bir bahar kaçamağı olabilir! Sadece kaçamak sözü yeterli gelmediyse, Hollandalıların dünyanın en büyük sokak partisi dedikleri Queen’s Day‘e ne dersiniz?

30 Nisan, her yıl olduğu gibi Hollandalıların ulusal bayramı. Amsterdam’ın turuncu renge döndüğü ve pazarların, kalabalıkların arasında sımsıcak bir festival günü.

Queen's Day amsterdam

Queen’s Day Nedir?

Tabii ki tahmin ettiğiniz gibi Kraliçe ile ile ilgili. Hollanda Kraliçesinin doğum gününün kutlandığı bir bayram Queen’s Day.

Hollanda Kraliçesi Beatrix 31 Ocak doğumlu olmasına rağmen (Bayanların hele ki Kraliçelerin yaşı sorulmaz! Ama yine de belirtelim, Beatrix 1938 doğumlu..) 1980 yılında görevi devraldığı annesi Juliana’nın doğum tarihi olan 30 Nisan’ı değiştirmeyerek Kraliçe gününün aynı kalmasını sağlamış.

queens day

Tarihi değiştirmemesinin nedeni olarak, kutlamaları gelenek haline getirmeyi amaçladığını ve tabii ki daha görkemli geçmesini sağlamak olduğunu düşünüyorum.

Çünkü 31 Ocak tarihi, sokak kutlamaları için kuzeyin bu soğuk ülkesinde sokaklara dökülecek kalabalıkları sağlamak için pek de ideal bir zaman değil!

Queen's Day

Bu tarihler için Amsterdam’a uygun fiyatlarla uçak bileti bulmak isterseniz, SkyScanner gibi uçak bileti arama motorları size çeşitli uygun alternatifler sunuyor.

Amsterdam’a gitmek için bahane aramayı boşverin. Denk getirebilirseniz 30 Nisan’da, olmadı herhangi bir zamanda Kraliçe sizi bekliyor olacak..

Queen's Day

Güncelleme Not: Yazıda belirtilen gün, Kraliçe’nin tahtını bırakması ve oğlunun tahta çıkması nedeniyle artık King’s Day ya da orijinal ismiyle Koningsdag olarak her yıl, Kral Willem Alexander’in doğum günü olan 27 Nisan’da kutlanıyor.

Booking.com
Önceki İçerikCarl Faulmann’dan Yazı Kitabı
Sonraki İçerikSt Paul İzinde Deli Sarnıç’tan Köprülü Kanyona Trekking Rotaları
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

BİR YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz