Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Macera Turları

Route 66 Rotasında Efsanevi Yolculuk

Dünyanın en ünlü otoyolu olan Route 66 artık yok ama yine de dünyanın her yerinden gezginler hala bu efsanevi rotada seyahat ediyor. Yarattığı marka ise yine gezegenin üzerinde olan birçok yerde tabelalarda, t-shirtlerde, kahve fincanlarında ve hediyelik eşyalarda yer almaya devam ediyor. Peki nedir bu Route 66?

Route 66

Route 66 Efsanevi Otoyol

Amerikan karayolu sisteminde, ABD kültüründe ve tabii ki turizminde önemli bir yere sahip olan, orijinal ismiyle U.S. Route 66, 1926-1985 yılları arasında ABD karayolları ağı içerisinde yer almış ünlü bir otoyolun ismi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok eyaletini kateden ünlü otoyol 1926 yılında Illinois ve ile Kaliforniya eyaletlerini birbirine bağladı. Ülkeyi (ya da neredeyse kıtayı!) doğudan batıya kateden bu yolun uzunluğu tam 3940 kilometreydi.

Amerika’nın En Popüler Kültür Markalarından Biri

Şarkılara konu olan, ünlü sinema filmlerine bol bol “sahne” görevi yapan, “Amerika’nın Ana Caddesi”, “Ana Yol” veya Amerikalı mizahçı Will Rogers’a ithafen “Will Rogers Otoyolu” gibi isimlerle de anılan Route 66, aynı zamanda başlı başına bir kültür.

Popüler kültürün önemli öğelerinden biri haline gelen Route 66 markası neredeyse dünyanın her yerinde karşınıza çıkıyor.

Yolla aynı ismi taşıyan Bobby Troup’un söz ve müziklerini yaptığı şarkıyı Nat King Cole’den Rolling Stones’a birçok ünlü şarkıcı ve grup seslendirdi.

Route 66 Bir Amerikan İkonu ve Filmlere Konu Bir Simge

Disney & Pixar’ın ünlü animasyonu Arabalar filminde anlatıldığı gibi, eskiden küçük kasabalar ve Chicago’dan başlayıp çayırlar ve çöllerin içinden geçerek Los Angeles’a kadar uzanan ve ABD’nin güneybatısını bir örgü gibi ören bir yol burası. Bu rota yine John Steinbeck’in “Gazap Üzümleri” eserinde Joad ailesinin 1930’lardaki Büyük Buhran’ın getirdiği yoksulluktan kaçışlarında kullandıkları “Ana Yol” olarak ölümsüzleşmiş.

Yolculuğu bir hedefe varmak için araç olarak değil de yolculuğun kendisini bir amaç olarak gören kişiler arasında eski Route 66’e olan ilgi –ABD’nin dışında bile- zirve yaptı. Neyse ki eski yolun yaklaşık yüzde 80’i hala ayakta; ve pek çok insan da yolcuları artık pek uğranmayan yerlerden götüren bu seyahatin güzelliğini korumak için çalışıyor.

Route 66 Karayolunda İlk Seyahat

Bugün efsanevi bir rota olan ve gezginlerin hayallerini süsleyen Kuzey Amerika’nın bir ucundan diğer ucuna otomobille yapılan ilk seyahat, bir araba satın alacak kadar çok zengin(!) olan bir beyefendi, araba teknisyeni ve sahibinin düşünceliliği sayesinde kendi tozdan koruyucu gözlüğü olan Bud isimli bir bull dog köpeği tarafından 1903 yılında yapıldı. Bu yolculuk keyifli bir yolculuk olmaktan uzaktı.

Kayıtlara göre, bu ekibin Kaliforniya’dan Vermont’a gitmesi 63 gün sürdü. Fakat bu rakam, atların kullandığı çamurlu yollarda batan arabayı çıkarmakla geçen günleri, nehir geçişlerini ve yedek parça ulaştıracak trenleri bekledikleri kasabalarda geçen zamanı göz önünde bulundurmuyor. Daha fazla sayıda ABD’linin araba sahibi olabildiği zamanlara gelindiğinde ise efsanevi Route 66 asfaltlanmış ve batıya giden daha yolcu dostu bir yol haline gelmişti.

Yolun kurucusu olan Cyrus Avery, 1926 yılında, ABD’nin doğu yakasında yaşayan ve batıya seyahat etmekte olan insanların genelde giysi ve araç-gereç tedariklerini sağladığı St. Louis şehrine geldiklerinde izleyebilecekleri en iyi yolun güneybatıdan giden ve Kansas, Oklahoma, Teksas, Arizona, New Mexico, Nevada, Nevada eyaletlerinden sonra nihayet Kaliforniya’da son bulan yol olduğunu gördü.

Çok geçmeden, rota üzerinde kurulu yerlerde iş imkanları gelişti; yeni müşterilerin sürekli geliyor olmasından istifade eden ve bu kişileri kendi işyerlerine çekmek için rekabete giren restaurantlar, benzin istasyonları ve moteller kuruldu.

Bugünkü yolcular, Route 66’nın hala hizmet veren kısımlarını kullanarak isterlerse Joad ailesinin zorlu yolcuğunu, isterlerse de Easy Rider filmindeki bir kuş kadar özgür olmayı sembolize eden yolu takip edebiliyorlar. Eski yolculara hizmet vermiş olan moteller, restaurantlar ve benzin istasyonları hala görülebiliyor.

Route 66, artık batıya giderken kullanılacak en verimli yol değil, fakat bu yol hala geçmişte kalan ve yolculuğa çıkmanın keşfetmeye çıkmak demek olduğu, sadece bir yere varmak için bir uğraş olmadığı bir dünyaya açılan bir kapı olma özelliğini sürdürüyor.

Yani Route 66 1985 yılında ABD Karayolları sisteminden çıkartılıp, Eyaletlerarası Otoyol Sistemi’ne bıraksa da efsane olmaya devam ediyor.

Ünlü rotada her yıl onbinlerce insan seyahat ediyor.

Route 66 hakkında bazı detaylı bilgiler https://tr.usembassy.gov/ adresinden alınmıştır.
Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Doğa SporlarıMacera TurlarıÜlkeler

Doğanın Kalbinde En Etkileyici Dağ Zirveleri

1- Himalaya’nın Zirvesinde Yüksekliğin Dorukları2- And Dağları3- Alpler4- Rocky…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version