Safranbolu Gezisi için Safranbolu’dayım. Safranbolu’yu gezmek, birçok kişi için akıllarına “deniz” getirilmeyecek bir gezi planıdır. Halbuki öyle mi? Safranbolu belki denizden uzak ama sulardan çok da uzak değil!

Safranbolu Gezisi

Deniz kuşları, denize kıyısı olan kentlerin simgeleridir. Bir çok denize komşu şehirde kendimi kuş seslerini dinlemeye vermesem bile, deniz kuşlarının seslerinden denize yakın olma hissini alırım hep.

Bu defa da öyle oldu. Uçan bir kaç martı adeta yırtınırcasına çıkardıkları seslerle denize yakınlığımı hissettirdi. Oysa ki, Karadeniz’de dolaşan bir martı olup buraya, yani Safranbolu’ya gelmek 65 kilometre kuş uçuşu uçmayı gerektiriyor! Ben biraz daha fazla yol yaptım. Evet bir kez daha Safranbolu’dayım.

Acaba bu defa Safranbolu’da daha öncekilerden farklı bir şeyler görebilecek miyim diye düşünürken martılarla karşılaştım. Su kuşlarıyla.. Denizin kokusunu taşıyan beyaz özgür kuşlarla. Belki daha öncede gördüğüm ama farkedemediğim bu ayrıntı, Safranbolu’yu gezerken başka şeyler de görmemi sağladı.

Safranbolu Gezisi

Safranbolu Gezisi Ama Sahi Neden Safranbolu?

Sizi Safranbolu’ya getiren birkaç neden olabilir. İstanbul, Ankara, İzmit gibi bir yerde yaşıyorsanız, hafta sonu tatilinde ulaşılabilecek bir yer olmanın dışında yöreyi tanıtan her görsel malzemede karşılaşabileceğiniz eski kentin mimari dokusu olan karakteristik evler, bu evlerde konaklama yapabilme imkanı, bölgeye has lezzetler ve o güzel lokumu bu nedenlerin en başında gelir.

Zaten Safranbolu’ya gelmişseniz bunlarla karşılaşmadan da dönemezsiniz. Elbette evlere hayran kalacak, fotoğraflarını çekecek ve üzerine bir kaç hayalinizi ekleyeceksiniz. Geri dönerken sevdiklerinize bir kaç kutu lokum alacak ve birkaç da hediyelik eşya dükkanını ziyaret edeceksiniz. Ama Safranbolu sadece bu kadar mı?

Eğer bir Safranbolu turu programıyla veya burayı gezmek için Safranbolu gezisi hakkındaki bilgileri internetten toplayıp kendi imkanınızla Safranbolu’ya geliyorsanız, her yeri gezip görüp geri döneceğinizi düşünebilirsiniz. Aslında biraz da öyle oluyor gerçekten.

Çünkü Safranbolu’yu da birçok tarihi kentte olduğu gibi birilerinin(!) belirlediği birkaç “Görülmesi Gereken Yer” tadında işaretlemişler. Eski çarşıyı dolaşmak, Cincihan’ı görmek tabii ki müthiş bir şey bu şehirde.

Safranbolu Gezisi

Yemeniciler Arastası’nı turlamak, burada bir kahve molası vermek elbette etkileyici Safranbolu’da.

Ancak birkaç detay bir “Gezi Otomasyonunun” arasında kaybolup gidiyor. Paldır küldür koşturmanın Köprülü Mehmet Paşa Camii bahçesindeki Güneş Saatinin anlamını geriye atması gibi.. Ya da Hıdırlık Tepesine çıkıp fotoğraf çektirmenin, dünyanın görülebilecek nadir “Açık Namazgah”ının çok daha önünde durduğu gibi..

Fazlasıyla benzer detay var aklımda ve notlarımda. Ama Safranbolu’da en çok atlanan ve görülmeyenin “Su” olduğunu farkettim. Ne tur programlarında, ne Safranbolu gezisi yazılarında, ne de kentin tanıtımlarında buranın bir ”Su Kenti” olduğuna kimse dokunmamış ve anlatmamış gibi geldi bana.

Safranbolu Gezisi Sularla Dolu Bir Kentte

Tokatlı kanyonu başta olmak üzere şehrin her tarafından geçen su yolları, dereler, Safranbolu’ya doğal bir çekicilik veriyor. Su yollarının çevrelediği, yamaçlarına evlerin yapıldığı konaklar, Safranbolu’nun hikayelerini saklayan yerler adeta.

Anadolu’nun sularına sahip çıkamadığımız bir çok kentinin yanında, Safranbolu’da dereler hala akıyor, hala su sesleri yankılanıyor ve Akçasu Mahallesinde olduğu gibi Kaçak Lütfiye Camii’nin altından ziyaretçilerini selamlayarak akıp gidiyor.

Safranbolu Gezisi

Kenti gezerken su seslerinin güzelliği ve beni hiç bırakmaması öylesine etkiledi ki, denizden içerde olduğumuz mesafeye rağmen su kuşlarına bile şaşırmadım.

Safranbolu Kristal teras

Bu arada Safranbolu’yu sadece eski çarşıya sıkıştırmadan bir cazibe noktası eklemek adına yapılan olağanüstü doğa güzelliklerini seyredebileceğiniz Kristal Teras”ın çok başarılı bir girişim olduğunu belirtmeliyim.

Safranbolu, nadir bulunan ve değerli Safran’ın ismini taşıdığı gibi en değerli hayat kaynağını da yok olmaması için adeta bağrında saklıyor. Suyun bu kadar harika hissedildiği pek bir yer kalmamışken Safranbolu, Unesco’nun 1994’de yaptığı gibi korunmayı sonuna kadar hakediyor.

Safranbolu’da su seslerini dinlemeye çalışın, eğer görürseniz su kuşlarına da el sallayın..

Safranbolu Arasta Kahvesi Safranbolu Gezisi

Safranbolu Gezisi İçin Öneriler.. Safranbolu’dan Bunları Yapmadan Dönmeyin!

  • Safranbolu eski çarşıdan hareket eden ve golf araçlarıyla yapılan, iki parkuru bulunan çevre turuna katılın.
  • Tokatlı Kanyonu’nda suyun kenarından yürüyerek kısa bir doğa yürüyüşü gerçekleştirin.
  • Mutlaka ama mutlaka Kazan Ocağı‘nda Nebire Hanım’ın lezzetli yemeklerinden tadın. Özellikle etli yaprak dolması ve piruhi ile ev baklavasının tadına bakın.

Safranbolu Gezisi

  • Arasta Kahvesi’nde közde Türk kahvesini yudumlayın.
  • Altından su akan müthiş yapıyı yani Kaçak Lütfiye Camii’ni mutlaka ziyaret edin.
  • Yörük Köyü’nde, yörük sofrasında ıspanaklı-peynirli gözleme sipariş edin.

Safranbolu Gezisi

Booking.com
Önceki İçerikDağ Filmleri Festivali: Dağ filmleri Festivali Ne Zaman?
Sonraki İçerikYolcu Dostu Havaalanları: Havaalanında Şarj Büyük Bir İhtiyaç
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz