Akdeniz taraflarına geldiğiniz onlarca antik kent görme şansını yakalıyorsunuz. Bunların kimileri bakımsız ve daha kazısı yapılmamış ama neredeyse yağmalanmış haldeyken bazıları da başarılı çalışmalarla restore edilip bakım ve koruma altına alınıyor. Sagalassos antik kenti de yapılan kazı ve çalışmalarla günümüze kazandırılmaya başlanmış muhteşem bir konumda yer alan önemli antik kentler arasında. Antalya çevresinde gezilecek önemli yerlerden biri olan Sagalassos Burdur il sınırları içerisinde yer alıyor.

Antik kentler hakkındaki bir diğer yazım olan Nysa Antik Kenti yazısını buradan okuyabilirsiniz.

sagalassos antik kenti

Sagalassos’a Nasıl Gidilir?

Burdur’un Ağlasun ilçesinde yer alan Sagalassos Antik Kenti ilçeye yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bir tepede hakim bir konumda bulunuyor. Ağlasun ilçesi Burdur’a 31 kilometre, Isparta’ya 43 kilometre, Antalya’ya ise 105 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Antalya’dan Burdur’a gidip Sagalassos antik kentine ulaşmak için karayolunu kullanabilirsiniz.

Sagalassos antik kenti

Sagalassos Antik Kenti Tarihi ve Gezilecek Yerler

Sagalassos Antik Kentinin bulunduğu sarp tepeler Burdur yakınlarındaki Akdağ’ın güneybatısına düşüyor ve yaklaşık olarak 1700 metre yükseklikte yer alıyor.

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos antik kentinin tarihi milattan önce üçüncü yıla kadar gidiyor. Pamfilya ve Pisidya’yı birbirine bağlayan yollar üzerinde yer alan Sagalassos, bu stratejik özelliği ile döneminde bölgenin en önemli kentlerinden biri haline gelmiş.

Milattan Sonra 25 yıllarında Roma egemenliğine giren kent ilk kurulduğu zamanın özelliklerine sadık kalarak gelişim göstermiş. Özellikle savaşmak için geçen ordulara tahıl satışı yaparak zenginleşen Sagalassos, Bizans döneminde de Pisidya bölgesinin piskoposluk merkezi olarak önemini kaybetmemiş bir yer.

Sagalassos Antik Kenti

Antik kentin Dor, Apollon, Klarios Antoninus Pius tapınakları, yönetim binası ve kütüphanesi kenti diğerlerinden ayıran önemli özelliklerinden.

Hem tarihi kentin görkemli günlerinin hayalini kurdum, hem de mükemmel manzarasına doyumsuz bakışlar attım. Aynı Sagalassos’lular gibi.

Tarihte isminin duyulması ise ilk olarak Milattan Önce 334 yılında Büyük İskender’in kenti işgal etmesiyle oluyor.

Sagalassos Antik Kenti

İskender’den sonra kente Suriyeli Selevkiler gelmiş ve bu bölgede hakimiyet kurmuşlar. M.Ö.189’da da Bergamalı Attalid’ler gelip “Hadi burası bizim olsun” demişler. İşte bu dönemde şu anda tamamen yıkık durumda bulunan Bouleterion (Şehir meclis binası) inşa edilmiş.

Sagalassos Antik kenti burdur

Antik dönem kapandıktan sonra Sagalassos’un keşfi ise 1706 yılında Fransız gezgin ve araştırmacı Paul Lucas tarafından yapılmış. Çok geç başlanan (1990’dan itibaren) M.Walkens başkanlığındaki bilimsel kazılar, yine de ülkemizin en kapsamlı arkeolojik araştırma ve kazı çalışmalarından biri olarak gözüküyor. Helenistik Çeşme ve Kütüphane restorasyonu sona ermiş.

Bugün kuzey batı Heroon yapısı ve Antoninler anıtsal çeşme yapısının restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti

Kentte bugün ayakta kalan Bouleuterion, Apollo Klarios Tapınağı Antonin Pius Tapınağı, Dorik Tapınak, aşağı ve yukarı Agora, Tiyatro, Hamamlar, Kütüphane, Çeşme yapıları ve Heroon gibi daha birçok yapı bulunuyor.

Sagalassos Antik Kenti burdur gezisi

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..