Keşfet TV

Sakura Zamanı Japonya – Nedir Bu Sakura Festivali?

Sakura nedir? Sakura zamanı hangi ay? diye soruyor ve ‘Kiraz Çiçeği” anlamına gelen Sakura hakkında bir şeyler merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü meyve vermeyen bir tür kiraz ağacı çiçeği olan Sakura konusunda merak edilen her şey bu yazıda yer alıyor. Sakura Festivali büyülü bir dönem. Yılın belirli bir döneminde yani kiraz çiçeklerinin şenlendiği dönemde, baharın müjdecisi olan bu ağaçlar ve çiçekleri görsel bir şölen sunuyorlar. Bu görsel şölenin adresi ise tahmin edebileceğiniz gibi Japonya. Kartpostalları andıran ve mistik güzellikler sunan kiraz çiçekleriyle ünlü Japonya’da 200’den fazla sakura çeşidi olduğu biliniyor. Kiraz çiçeklerinin sunduğu görsellik dışında sakura çiçeklerine Japon kültüründe derin anlamlar ithaf edilmiş. Sakuralar her ne kadar dünyanın çeşitli yerlerinde olduğu gibi Japonya’da da baharın müjdecisi olarak görülmesine rağmen, güzelliklerinin zirvesinde oldukları ve en çekici hallerindeyken dallarından düşmeye başlayıp toprakla buluşmaları Japon felsefesi ve edebiyatında ölüm ile yaşamın birlikteliğini ifade eden bir anlam kazanmış.

Kiraz çiçeği zamanı

Sakura Ne Demek?

Sakura ne demek? diye sorulduğunda bu etkileyici güzellikteki kiraz çiçeklerinin barındırdığı anlamlar oldukça derinlerde gizli.

Japon kültürünün önemli ve vazgeçilmez parçalarından olan Samuraylar tüm dünyada korkusuz, güçlü, gözü pek, disiplinli bir yaşam süren savaşçılar olarak biliniyorlar. Kiraz çiçeklerini görsel şekilde sunan etkileyici Sakura ağacı ise samurayların bu gizemli dünyasında oldukça farklı değerler içeren anlamlar yüklenmişler. Samuraylar kiraz çiçeklerine bakarak bir savaşta her an olası bir ölümü akıllarına getiriyorlarmış.

Japon kültüründe mükemmelliği ve aynı zamanda hızlı ve acısız ölümü de ifade eden Sakura bir anlamda da yeniden doğuşu ifade ediyor. Kiraz çiçeği ağacının yaşam döngüsünün insan yaşamı ile olan benzerliği Japonların oldukça dikkatini çeken bir olgu olmuş. Ayrıca kiraz çiçeği ağacının Budizm ile derin bağlantılarının var olduğuna inanılıyor.

Bu felsefenin daha derin bir bağını anlatmak için Yunan mitolojisinin önemli figürlerinden birisi olan Achilles’in “Tanrılar bizi kıskanıyor, kıskanıyorlar çünkü biz ölümlüyüz. Çünkü her an son anımız olabilir. Ölümlü olduğumuz için yaşam daha anlamlı ve her şey daha güzel.” şeklindeki sözü kullanılıyor.

Sakura Zamanı Hangi Ay? Kiraz Çiçekleri’nin Ömrü Ne Kadar?

Kiraz çiçeklerinin verdiği güzellikten asırlar boyu etkilenen ve Sakura’yı yaşamlarının orta yerine alan Japonlar, ülkede bu ismin yaşamdan hüzüne giden birçok anlam ifade etmesinden dolayı en sevilen kadın isimleri arasında yer vermişler.

Adeta bir efsane haline gelen ve seyahat severlerin yerinde görmek için Japonya destinasyonunu programlarına almak için yarıştığı Sakuralar bu güzelliklerini ortalama sadece 10 gün boyunca sunabiliyorlar. Çünkü bu çiçeklerin dallardan toprağa ulaşmaları yaklaşık bu kadar bir zaman alıyor.

Japonya’da kutsal olarak öne çıkarılan sakura mevsimi mart ayının son haftası ile nisan ayının ilk haftası arasında gerçekleşiyor. Bu kısa dönemin ülke için ne kadar önemli olduğunu anlamak için; Sakura zamanı Japon televizyonlarında hava durumu benzeri “Sakura Durumu” verildiğini bilmek gerekiyor!

Sakura Festivali Sakura Zensen

Sakura mevsiminde aynı zamanda yüzyıllardır süren bir gelenek olan Sakura Zensen isimli bir Sakura festivali düzenleniyor. Japonya’nın birçok kentinde yaklaşık iki hafta süren festivallerle kutlanan geleneksel Sakura Festivali “Sakura Zensen”, hayata yeni bir başlangıcı yapmayı temsil eden bir etkinlik olarak da kutlanıyor.

Japonların oldukça ilgi gösterdiği ve coşku dolu bir bayram havasındaki Sakura Zensen, Japonlar için öylesine önemli bir dönem ki; örneğin evlilik gibi pek çok insan hayatındaki  önemli olay Sakuraların çiçeklerinin açış gününe göre belirleniyor. Akademik faaliyetler ve finans dönemlerinin başlangıcı gibi birçok durum da yine bu mevsimde başlangıçları alınan günlük yaşam öğeleri.

Sakura Zamanı Japonya

Sakuralar en çok İmparatorluk Sarayı bahçesi ve bunun yanında Tokyo genelinde Sumida, Yoyogi ve Ueno parklarında yer alıyor ve bu yerler de en çok ziyaret edilen Sakura noktaları arasında yer alıyor. Sakura fotoğrafları ile dolu Instagram içerikleri de bu bölgelerde çekiliyor.

Sakura ağacı öyle önemli ki, bu ağaçlar Japonya’nın doğal ve kutsal güzelliklerinden sayıldığından tohumunun ülke dışına çıkartılmasına izin verilmiyor. Ancak Japon hükümeti, dostlukları ilerletmek için bazı ülkelere sakura tohumu veya fidanı gönderiyor. Aynı zamanda Japon bahçeleri kuruyor. Türkiye de Japonya’nın sakura fidanı yolladığı ülkeler arasında yer alıyor.

Bu doğrultuda Japon Sakura Vakfı, 1890’da iade-i ziyaret için Japonya’ya giden ve görevini tamamladıktan sonra dönüş yolunun başlangıcında çıkan tayfun nedeniyle batan Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit olan Türk denizcilerinin anısına 2005 yılında, İstanbul‘da dikilmek üzere 527 sakura fidanı yollamıştı.

Sakura zamanı Japonya’da olmak için çeşitli içeriklerde sayısız Japonya turları düzenleniyor. Japonya gezisi ve Japonya’da gezilecek yerler için Japonya turları ideal bir etkinlik olarak notlar arasına alınabilir.

Exit mobile version