Aslında bazı yerler vardır saklanması gerekir. O kadar güzel ve özeldir ki sadece kendinize ait olmasını ister ve herkesten sakınırsınız. Salda Gölü işte tam böyle bir yer. O çok bilinen Maldivlerin denizi gibi, meşhur Karayiplerin görüntüsü, ıssız ormanların dinginliği.. Aslında hepsi, güzel ülkemizde tek bir yerde mevcut.. Salda Gölü’nde. Salda Gölü gezisi..

Salda Gölü Gezisi

Salda Gölü Gezisi: Türkiye’nin En Derin En Temiz Gölü

47 kilometrekarelik bir alana yayılmış olan Salda Gölü Türkiye’nin en’leri listesinde de gururla yer alıyor.

Mesela Salda Gölü Türkiye’nin En Derin Gölü. Son ölçümlere göre 190 metreyi buluyor. Yine Türkiye’nin En Temiz Gölü. Çünkü inadına hala sadece doğal sularla besleniyor. Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü mutlaka ziyaret edilmesi gereken ve çevre köyleri ile gezilmesi gereken yerlerden biri.

Salda Gölü Gezisi

Salda gölü, suyunun içinde barındırdığı (ağırlıkla magnezyum) mineraller dolayısı ile tertemiz. Ancak her göl gibi dikkat edilmesi gerekiyor. Göl etrafında 3 farklı noktada serinlemek için mola verebilirsiniz. Diğer tarafların zemini balçık olduğu için tehlikeli. Doğanbaba köyü istikametindeki mola yerinde isterseniz çadırınızı kurup kampta yapabilirsiniz. Bizimde sürekli olarak tercih ettiğimiz yer burası. İnsandan uzak ama merkeze yakın. Hem gece karanlık ve ilçe ışıkları eğer hava da açıksa göle vurarak yakamoz yapıyor hem de kendimizle baş başa kalabiliyoruz.

Diğer konaklama seçeneği hemen Yeşilova merkezinin çıkışında ve belediye tarafından işletilen bir sahil cafesi. Üstelik çadır konaklama ücretsiz ve eğer çadırınız yoksa onlar size temin ediyorlar. Aynı zaman da keyifle yüzebileceğiniz güvenli noktalardan biri burası.

4×4 araçlarınız göl etrafında tam bir tur atabilirsiniz ancak dikkatli olmakta fayda var. Zemin yer yer balçık yer yer de sivri ve lastiğinizi parçalayacak kadar keskin taş kayalardan oluşuyor. Eğim ve ağır kış şartları da eklenince belki de tüm gün sürecek bir etkinliğe dönüşüyor.

Salda Gölünde iki Ayrı Rota

Ayrıca 2 farklı rota daha mevcut. İlk rota 2012 yılında hizmete açılan Salda Kayak Merkezi. Çok güzel panoramik bir manzaraya sahip olan bu rota aynı zaman Salda Gölü’nü kuş bakışı görmek isterseniz de tek seçenek.

İkinci rota benim favorim. Salda Gölü’ne 17km. mesafedeki Işıklar Türkü ya da yeni adıyla Işıklar Köyü. Tam bir Anadolu köyü. Geçimlerini hayvancılıkla sağlıyorlar ve köyün etrafı da muhteşem. Buradan ayrıca Acıgöl istikametine de devam ederek yolculuğunuzu daha da keyifli hale getirebilirsiniz.

Son bir not; Yeşilova merkezinde mutlaka bir mola verip muhteşem sucuklarından alın. İnanın pişman olmayacaksınız.

salda gölü gezisi

İçerik Emre Dönmez tarafından eklenmiştir

Booking.com
Önceki İçerikKayıp Bagaj: Uçakla Seyahatin Kaos Anları
Sonraki İçerikLeipzig Gezi Rehberi: Almanya’nın Nefis Kenti Leipzig’e Nasıl Gidilir Ne Yapılır?
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz