Seni bilmiyorum ama ben hayatı yaşadığımız şehirlerde kaçırdığımıza inanıyorum. Şehir yaşamı içerisinde yani..

Şehirden ayrılamamayı, ayrılıp, kopup gidememenin bahanelerini “Özel hayat” denilen parkura sığdırdığımız gibi, kendi şehrimizde de bakış açılarımızı günlük hayata kurban ediyoruz.

Bahanelere sığınıp yollara düşemeyen ve seyahate çıkamayanların bu yazıyı mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum. Sophie’nin hikayesini okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Şehir Yaşamı İçinde Kaçan Hayatlar

Her zaman dediğim gibi bu konuda da konuşmak ve yazmak pek yeterli olabilecek birşey değil. Hatta çok da zaman alır!

Yapılması gereken şey aslında pek bir basit. Bir fotoğraf gördüğümüzde, bir yerden geçtiğimizde, her gün geçtiğimiz yerlerde veya hayatımızı paylaştığımız sokaklarda, kente dair olan bakışımızı, bakış açımızı değiştirmek gerekiyor.

Çok kolay gibi görülen ama her zaman başarılı olunamayan bir iş bu.

Biraz Çalışalım mı?

Benim bildiğim bir kaç yol var. Sizin de bulacağınız veya bildiğiniz başka yollar varsa, yazının altında bulunan yorumlar kısmına ekleyecekleriniz olursa müthiş bir kaynak çıkar ortaya.

Ben gezilerimin ve sonucunda çıkan yazılarımın kaynağında hep hikayeler üzerinde duruyorum. Hani kesfet.tv ‘den bahsederken kullandığım “Seyahatlere hikayeler ekliyorum, hayallere yardımcı olsunlar diye!” cümlemde olduğu gibi.

Fazla uzatmadan üzerinde biraz çalışalım öyleyse.

Bu bölüm biraz dikkat ve çalışma gerektiriyor. İlk olarak biraz hayal edeceğiz. Her yere, ama her yere bakarken hikayelerini düşünerek, orada yaşananları hayal ederek, kendi kahramanlarımızı öykülere yerleştirip mekanla bir araya getirceğiz.

Güzel ama çok güzel yerlerde bile “Off be ne manzara!” kısırlığında kalmayacağız. Hatta buralarda işimiz daha da kolay. Çünkü işte o güzel manzaralı yerlerin hikayeleri ve yaşanmışlıkları kat be kat fazladır ve hayallere pek uygundur. Düşünsene senden önce kimbilir kimler, seninde yaşadığın şehrin aynı yerinde hangi düşüncelerle bulundular ve senin de durduğun bu yerde neleri hayal ettiler.

Ya Ara Sokaklar?

Peki ara sokakları çok mu farklı sanıyorsun? Ya da önünden geçtiğin o eski binayı?

Her gün gördüğün bir yere veya birşeye bugün tekrar ve hatta tekrar tekrar bak. Görmediğin bir kaç detay ara. Denizin mavi olduğunu herkes görüyor zaten! Sen yeşilini de ara!.

Şehrinde yaşadıklarını, gördüklerini gel bir de bana anlat dost! Zamanın olursa aşağıya yaz, olmadı bir çay, kahve içerken anlatırsın. Keyifle dinlerim

şehir yaşamı

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..