Bir gezi kitabı yazmak için önce gezi notları tutmak gerekiyor. Bu defa da bir kitap duruyor hemen önümde. Seyahat Kitaplığı türünde. Takip ettiğim ve daha birçok kitabıyla yolculuklar geçirdiğim D.H Lawrence’in Deniz ve Sardinya Adası kitabı

Seyahat Kitaplığı Deniz ve Sardinya Adası

“..Gitmek insana temel bir ihtiyaçmış gibi gelir. Dahası; belirli bir yere doğru gitmek.. O halde iki ihtiyaç birden sözkonusu; Gitmek ve gidişin nereye doğru olduğunu bilmek.” kelimeleriyle başlıyor.

Gezi edebiyatının başyapıtlarından biri olarak gösterilen “Deniz ve Sardinya Adası”, yazarı D.H. Lawrence’i onu daha önce okuyanlar için bambaşka bir şekilde tanımaya çağırıyor.

Kitabın arka yüzünde “Yazarın doğaya, denize, aşka ve yaşama dair düşüncelerinin en doğal ve yalın hali” olarak anlatılan bu çağdaş seyahatname, keyifli anlar ve yolculuklar içeriyor.

Yaşamın birçok anında rastladığımız, birçoğunu yaşadığımız ve hepimizde var olan seyahate çıkmamaya dair olan bahanesini Sicilya’da bulunduğu kısa dönemde şöyle anlatıyor.  

“İnsan neden yerinde duramaz ki? Burada yani Sicilya’da hayat güzeldir(…) Ne olursa olsun gitmek lazım, hem de biran evvel. İnsan daha ekimin sonunda gelmiş olsa bile burayı hızla terketmeli. Bugün 3 ocak. Gidecek durumum yok. Yine de Etna’dan gitmeye niyetliyim.”

Sicilya gezi rehberinde Etna Yanardağ Gezisi yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Aylak Adam Yayınları ‘dan çıkan “Deniz ve Sardinya Adası”, Arzu Dalyan çevirisiyle seyahat kitaplarım arasında yerini aldı.

Kitabın tanıtım bülteninden bir bölümle yola ve yolculuğa dair anlarda iyi yolculuklar, iyi okumalar diliyorum.

Seyahat Kitaplığı

“Messina istasyonunda, bu iğrenç delikte dikilmiş, kış yağmurunu ve iki mahkûmu seyrediyorum. AklımaReading Zindanı’ndaki Oscar Wilde geldi. Birinin, ayaktakımı tarafından kurban edilmesine müsaade etmek ne kadar da yanlış. Herkes istediğini söyleyebilmeli.” “Bana aşkın eski, tuzlu halini verin. Aşırı hassasiyet ve asaletten, vıcık vıcık modern sevgi gösterilerinden öyle tiksiniyorum ki!”

Seyahat Kitaplığı

“Ve bir kez daha, yukardan bakınca, etraf bu keskin sabahta nasıl da güzel! Tüm köy mavimsi bir gölgede yatıyor, ince soluk meşeli tepeler mavimsi gölgede durgun, sadece uzakta buz pırıltısındaki güneş, iç kesimlerin yabani, ince ağaçlı güzel tepelerine harika, mücevherimsi bir aydınlık yayıyor.” 

Booking.com
Önceki İçerikEkonomik Uçak Bileti Alıp Uçamayabilirsiniz
Sonraki İçerikTatil İtirafları: Anıları ve Seyahatlerde Olan Biten Kirli Sırlar!
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz