İzmir’den, ünlü cittaslow kentimiz Seferihisar yönüne doğru yola çıkıp 50 kilometre kadar gittiğinizde, sağa sola bakarak geçen ve çok da sıkıcı olmayan bir yolu takip ederek Sığacık’a varıyorsunuz. Tabii pazar günü gidilen Sığacık’ta Sığacık Pazarı asıl hedefim!

Yol üzerinde araçtan inip eski bir şehir kapısından sanki bir evin içine girer gibi, aslında eski dönemlerdeki bir kalenin kapısından içeri girdiğinizde, kendinizi Sığacık’a atmış oluyorsunuz.

Hemen kapının önünden başlayan ve sağlı sollu kurulmuş olan tezgahlardaki yiyecekler, sabah kahvaltı yapıp gelmiş olmama rağmen tahrik(!) edici bir görüntü veriyorlar bana. Çünkü Sığacık Pazarı günü başlıyor!

sığacık pazarı

Sığacık Pazarı

Sabah saat 11:00 gibi vardığım Sığacık’ta, pazar tezgahlarının daha yeni yeni hazırlandığını görmek şaşırtmıyor beni.

Ne de olsa hemen yanıbaşındaki Seferihisar’ın kendinden daha ünlü olan ünvanı Cittaslow’un getirdiği yavaşlık havası hemen hakim olmuş buraya da!

Doğruyu söylemek gerekirse bu hava pek de yakışıyor Sığacık’a.

Sığacık Pazarı Sadece Bir Pazar mı?

Birçok yerde görebileceğiniz “kale içi” benzeri yerleşik düzeninin karateristik özelliklerini taşıyan, pek bozulmamış ama pek de bakılıp restore edilmemiş, doğallığında ve daracık sokaklarında güzel bir bahar havasında ve mis gibi kokular eşliğinde öyle durup bakacak değilim ya ünlü Sığacık Pazarı‘na!

sığacık pazarı

Tabii ki yürümeye başladım. Sığacık sakinlerinin ve özellikle kadınlarının tezgahlarında durup hünerlerini sergiledikleri bu pazar yeri öyle farklı tatlar barındırıyor ki, yapmanız gereken şey kendinizi kokulara bırakmak!

Bir anda kendinizi evde sanıp, özene bezene hazırlanmış sıcacık otlu börekten atıştırmak için elinizi tepsiye daldırırken “Hele dur oğlum ben tabağa koyayım” diyen, sanki yıllardır tanıdığım birinden almışım gibi hissettiren samimi tepkili haller bana hafiften tebessüm ettiriyor.

Siz buna şaşırırken böreği yapan teyze devam ederek “Sen otur şuraya, amcan da çay katsın” derken, talimatı alan amcanın zaten çayı bardağa boşaltmaya başladığını gördüğümde, zaten ben de aileden biriymişçesine muhabbete daldım gitti.

Sığacık Pazarı

Ah O Yaprak Dolmaları Yok mu!

Börek tabakta, çay tezgahta ama gözlerim incecik sarılmış olan ve parıldayan yeşil renkli tepeciğe takılıyor. Evet, bildiniz! Zeytinyağlı yaprak dolmalarına.

Bu defa az önceki tecrübesizliğimi bırakıp “teyzeciğim, şu yapraklardan da koysana biraz şu tabağa!” diye seslendim. Bu defa teyze bir tane al dercesine tabağı uzattı ve ben de en üstte duranını bir çırpıda götürdüm.

Götürdüm götürmesine de işte olay da böyle başlıyor zaten. Dayanamadım bir porsiyon daha söyledim. Koskoca bir kişiye yetecek kadar dolmadan oluşan bir porsiyonluk koca paket 10 TL. ye satılıyor.

sığacık pazarı

sığacık pazarı

Enginar dolmasının tanesini 8 ila 12 TL. arasında, koca bir börek dilimini ise yine 10 TL. ye alabiliyorsunuz. Daha önce hiç görmediğim kekik turşusu ise, evet tahmin ettiğiniz gibi(!) 10 TL!

Çay ve güler yüzlü hoş sohbet de bedavaya geliyor.

Sığacık’ta Kalabalık Artıyor

Ben bir kaç küçük aperatif götürürken geçen yaklaşık bir saatlik süre içinde daracık sokaklar birbirine benzer tezgahlarla dolmaya başladı. “Yavaş Şehir” artık uyandı sanırım.

sığacık pazarı

İzmir’den de alışverişe gelenlerin etkisiyle bir hayli kalabalıklaşan Sığacık Pazarı’nın deniz tarafında bir de balıkçı barınağı yer alıyor.

Erken saatte balıktan dönen balıkçılar, teknelerini temizlemiş, ağlarını toplamış ve dinlenmeye çekilmişler. Balık ağlarının etrafında, ağların üzerindeki balık kokusunu takip eden Sığacık sakini kediler tabii ki eksik olmuyor.

sığacık pazarı

Balıkçı barınağının yanıbaşındaki restaurantlar turistik bir anlayışla gelişen ve ilgi çeken yörede servis veriyorlar.

Umarım daha fazla açılmazlar ve Sığacık’ın içerisine daha fazla kafe, restoran benzeri yatırım gelmez ve bu sakinlik korunur.

sığacık pazarı

Sahildeki restoranların hemen arkasında çay bahçesi benzeri birkaç dükkanın servis verdiği alanda taptaze deniz ürünlerini restoran havası dışında da tadabilirsiniz. Bir kaç tane diziye ev sahipliği yapmış olan hemen kapı girişindeki ev ise şimdi gözlemeci ve kafe olarak hizmet veriyor.

Sığacık Pazarı‘nda alışveriş devam ederken ben Sığacık’a veda edip yakınlardaki Özbek köyü’nde bulunan ünlü “Akın’ın Yeri” nde kendime deniz ürünleri ziyafeti vermeye gidiyorum. Hadi gelin yola koyulalım..

sığacık pazarı

Booking.com
Önceki İçerikÇocukla Tatil Yerleri Önemli Peki Baba Kız Tatili?
Sonraki İçerikYurt Dışı Çıkış Harcı Kalksa Ya Derken!
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

2 YORUMLAR

  1. Yazılarınızı zevkle takip ediyorum. Sığacık’a geçen eylül ayında gitmiştim. Havaların serin olduğu bir dönem denk gelmesine rağmen pazarı bekledim ve o resimdekilerin hepsinden de yedim :)) teşekkürler.. Bolca geziler!..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz