Ülkemizde özellikle uzun mesafeli doğa yürüyüş rotaları son dönemlerde oldukça ilgi çekiyor. Likya Yolu‘nun belirli sezonlarda neredeyse kalabalıktan yürünmeyecek hale gelen etapları var. Bir diğer yürüyüş yolu ise Likya Yolu’na göre şu an için daha az ilgi çeken ancak parkurlarının doğal güzellikleriyle yürüyüş sporcularını hayran bırakan St.Paul Yolu ya da Aziz Paul Yolu (St.Paul).

St. Paul Yolu ya da Aziz Paul Yolu

St Paul Yolu her ne kadar Likya Yolu gibi popüler görünmese de, profesyonel ya da amatör doğa sporcuları ile seyahat severlerin bildiği, yerli ve yabancı maceraseverlerin adeta cirit attığı yürüyüş rotalarından biri.

St.Paul Yolu Aziz Paul Yolu

St.Paul Yolu

Yeryüzünün belki de en önemli tarihsel mirasları ile ekolojik değerlerini barındıran Toroslar, içerisinde barındırdığı bu rotayı yürüyüş ve doğa tutkunlarına adeta hediye ediyor.

Hristiyanlığı yaymak için yollara düşen azizlerden olan Aziz Paul’un yolculuğunun belirli bölümünü gerçekleştirdiği bu rota, Toros dağlarının Antalya– Isparta arasında bulunan olağanüstü güzelliklerle süslü doğasında uzanan harika patikaları takip ediyor.

Yörük köylerinin bulunduğu, göçerlerin kervan ve sürülerinin halen kullandığı bu rotanın belirli yerlerinde sizi şaşırtacak doğal hayata ait güzellikler, St. Paul yolunu yürümeye devam ettiğinizde çok normal gelmeye başlıyor.

St.Paul Yolu‘nun belirli etaplarını çeşitli zamanlarda yürümüş biri olarak, doğanın sakladıklarını görebileceğiniz gerçek bir yürüyüş rotası olduğunu özellikle belirtmek isterim. 500 kilometre uzunluğundaki rotanın tamamının işaretli olduğunu ve Likya yolundan sonra ülkemizin en önemli ve uzun ikinci yolu olarak tanımlanan St.Paul rotasının ciddi anlamda keyifli bir rota olduğunu da eklemeliyim.

St.Paul Yolu

Antalya’dan Perge veya Aspendos çıkışlı olarak başlanan yol, iki güzergahın da birleştiği Isparta’nın Sütçüler, Sağrak Köyü Adada antik kentinden aynı güzergahtan devam ederek, yerleşimi çok eski tarihlere dayanan yavaş şehir ünvanlı Yalvaç ilçesinde sona eriyor.

Tamamını yürümek için programınızı en az 15 güne yaymanız gereken bu sıkı doğa yürüyüşünü daha kısa etaplarda da bitirebilir veya belirlenen etapları hafta sonu yürüyüşleri şeklinde birkaç haftaya yayarak da tamamlayabilirsiniz.

Yürüyüşe çıkmadan önce ülkemizin yürüyüş rotalarının işaretlenmesi ve tanıtılmasında büyük emeği geçen Kate CLOW‘un Kültür Rotaları Kitaplığı’ndan çıkan  “St. Paul Yolu” kitabından mutlaka faydalanmanızı tavsiye ediyorum.

St. Paul Yolu

St.Paul yolu, Akdeniz’in maviliğinden Torosları takip ederek Anadolu’ya uzanan ve gerçek anlamda rota üzerinde tarih barındıran olağanüstü doğal güzelliklerle süslü bir yürüyüş rotası. St.Paul rotasını yürümek için en iyi ayların bahar ayları olduğunu belirtmek isterim.

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..