Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

İstanbul

Sultanahmet Meydanı: Tarih Kokan Bir Açık Hava Müzesi

İstanbul, dünyanın en eski ve en güzel şehirlerinden biri. Tarihi yarımada olarak adlandırılan bölge, adeta şehrin kalbi ve ruhu. Bu bölgede, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, binlerce yıllık tarihi mirası yansıtan, eşsiz eserler bulunuyor. Bu eserlerin en önemlileri ise, Sultanahmet Meydanı’nda yer alıyor. Sultanahmet Meydanı, İstanbul’un en çok ziyaret edilen ve en çok fotoğraflanan meydanı olarak sayılıyor. Meydan, hem Bizans hem de Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyor. Meydanın etrafında, dünyaca ünlü camiler, müzeler, saraylar, sarnıçlar, çeşmeler ve sütunlar bulunuyor. Bu yazıda, Sultanahmet Meydanı’nı bir açık hava müzesi olarak tanımlayacak, meydandaki en önemli 10 yapıyı anlatacağız.

1. Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii, meydanın en göz alıcı yapısıdır. 17. yüzyılda Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılmıştır. Cami, altı minaresi, kubbesi ve mavi renkli çinileri ile dikkat çekmektedir. Cami, bu nedenle “Mavi Cami” olarak da bilinmektedir. Cami, hem ibadet hem de ziyaret amaçlı kullanılmaktadır. Cami içinde, Osmanlı sanatının en güzel örneklerini görebilirsiniz. Cami, aynı zamanda bir mimari harikadır. Cami, klasik Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

2. Ayasofya Camii

Ayasofya Camii, meydanın karşısında, Sultanahmet Camii ile yüz yüze duran bir başka muhteşem yapıdır. Ayasofya, 6. yüzyılda Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından kilise olarak yaptırılmıştır. Ayasofya, yaklaşık 1000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali olarak kalmıştır. 1453 yılında İstanbul’un Osmanlılar tarafından fethedilmesiyle, Ayasofya camiye dönüştürülmüştür. Ayasofya, 1935 yılında müzeye çevrilmiş, 2020 yılında ise tekrar camiye dönüştürülmüştür. Ayasofya, hem Bizans hem de Osmanlı sanatının en güzel örneklerini barındırmaktadır. Ayasofya, hem Hristiyan hem de Müslümanların kutsal mekanı olarak kabul edilmektedir.

Ayasofya Sultanahmet Meydanı

3. Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Sarayı Müzesi, meydanın kuzeyinde, Ayasofya’nın yanında yer almaktadır. Topkapı Sarayı, 15. yüzyılda Sultan II. Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Saray, yaklaşık 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim ve yaşam merkezi olarak kullanılmıştır. Saray, 1924 yılında müzeye çevrilmiştir. Saray, dört avludan ve birçok yapıdan oluşmaktadır. Sarayda, Osmanlı padişahlarının ve ailelerinin yaşadığı odalar, harem, kütüphane, mutfak, silahhane, hazineler, kutsal emanetler, porselen koleksiyonu, saat koleksiyonu, portre galerisi gibi bölümler bulunmaktadır. Saray, Osmanlı tarihi ve kültürüne ışık tutan bir müzedir.

topkapı sarayı

4. Aya İrini Müzesi

Aya İrini Müzesi, Topkapı Sarayı’nın birinci avlusunda bulunmaktadır. Aya İrini, 4. yüzyılda Bizans İmparatoru I. Konstantin tarafından yaptırılmıştır. Aya İrini, Ayasofya’dan sonra inşa edilen en eski kilisedir. Aya İrini, Osmanlı döneminde camiye dönüştürülmemiş, ancak askeri depo olarak kullanılmıştır. Aya İrini, 1973 yılında müzeye çevrilmiştir. Aya İrini, Bizans mimarisinin ve mozaik sanatının en güzel örneklerinden biridir. Aya İrini, aynı zamanda konser ve sergi gibi kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

Aya İrini Kilisesi

5. Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, meydanın batısında, Sultanahmet Camii’nin karşısında yer almaktadır. Müze, 16. yüzyılda Sadrazam İbrahim Paşa tarafından yaptırılan sarayın içindedir. Müze, 1914 yılında kurulmuştur. Müze, Türk ve İslam sanatının en zengin koleksiyonlarından birine sahiptir. Müzede, halı, kilim, çini, cam, madeni eşya, el yazması, hat, tezhip, ahşap, taş, kemik, fildişi, sedef, deri, kumaş, giysi, silah, sikke, mühür, takı gibi eserler bulunmaktadır. Müze, Türk ve İslam medeniyetlerinin gelişimini gösteren bir müzedir.

6. İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, meydanın kuzeyinde, Topkapı Sarayı’nın yanında yer almaktadır. Müzeler, Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Müzeler, 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk arkeoloji müzeleri olarak kurulmuştur. Müzeler, dünyanın en büyük ve en önemli arkeoloji müzelerinden biridir. Müzelerde, Anadolu, Mezopotamya, Mısır, Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve diğer uygarlıklara ait yaklaşık bir milyon eser bulunmaktadır. Müzeler, insanlık tarihinin en değerli eserlerini barındıran bir müzedir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

7. Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı, meydanın kuzeyinde, Ayasofya’nın karşısında yer almaktadır. Sarnıç, 6. yüzyılda Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılmıştır. Sarnıç, yaklaşık 100 bin ton su depolayabilen dev bir su deposudur. Sarnıç, 336 adet mermer sütunla desteklenmektedir. Sarnıcın içinde, Medusa başları ve yılanlı sütun gibi ilginç detaylar bulunmaktadır. Sarnıç, Bizans’ın su ihtiyacını karşılayan bir yapıdır. Sarnıç, aynı zamanda gizemli ve romantik bir atmosfere sahiptir. Sarnıç, hem tarihi hem de doğal bir güzelliktir.

8. Alman Çeşmesi

Alman Çeşmesi, meydanın güneyinde, Sultanahmet Camii’nin önünde yer almaktadır. Çeşme, 20. yüzyılın başında Alman İmparatoru II. Wilhelm’in Osmanlı Sultanı II. Abdülhamit’e hediyesi olarak yaptırılmıştır. Çeşme, sekizgen bir plana sahiptir. Çeşmenin dört tarafında, Almanca ve Arapça yazılmış kitabeler bulunmaktadır. Çeşmenin üzerinde, Alman ve Osmanlı armaları yer almaktadır. Çeşme, Alman-Osmanlı dostluğunu simgeleyen bir yapıdır.

9. Milyon Taşı

Milyon Taşı, meydanın kuzeyinde, Ayasofya’nın yanında yer almaktadır. Taş, 4. yüzyılda Bizans İmparatoru I. Konstantin tarafından dikilmiştir. Taş, Bizans İmparatorluğu’nun merkezi olarak kabul edilmiştir. Taşın üzerinde, Roma’nın kuruluş yılını gösteren bir yazıt bulunmaktadır. Taş, aynı zamanda Bizans’ın ölçü birimi olan “milyon”un kaynağıdır. Taş, Bizans’ın başlangıç noktasını belirleyen bir yapıdır.

10. Dikilitaş

Dikilitaş, meydanın güneyinde, Alman Çeşmesi’nin yanında yer almaktadır. Dikilitaş, Mısır’da 15. yüzyıl önce Firavun III. Tutmosis tarafından yaptırılmıştır. Dikilitaş, 4. yüzyılda Bizans İmparatoru I. Konstantin tarafından İstanbul’a getirilmiştir. Dikilitaş, yaklaşık 20 metre yüksekliğindedir. Dikilitaşın üzerinde, hiyerogliflerle yazılmış yazılar bulunmaktadır. Dikilitaş, Mısır ve Bizans kültürlerinin birleşimini gösteren bir yapıdır.

sultanahmet meydanı

Sultanahmet Meydanı, tarih kokan bir açık hava müzesi olarak tanımlanabilir. Meydanda, hem Bizans hem de Osmanlı dönemlerinin en önemli eserleri bulunmaktadır. Meydan, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Meydan, hem kültürel hem de mimari bir zenginliktir. Meydan, İstanbul’un en güzel ve en görkemli meydanıdır.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
İstanbul

Pierre Loti Tepesi ve Hikayesi

Pierre Loti Tepesi ve HikayesiPierre Loti Kimdir?Türk Dostu Pierre LotiPierre Loti veya Piyer Loti…
Daha Fazla
İstanbul

Yedikule Zindanları - Tarihin Tozlu Sayfalarından 10 İlginç Hikaye

1. Yedikule Zindanları, aslında bir zindan değildi.2. Yedikule Zindanları, Fatih Sultan Mehmet…
Daha Fazla
İstanbul

Boğaziçi'nde Bir Gün: Boğaz Turu ve Yalılar

1- Boğaz Köprüleri2- Rumeli Hisarı3- Anadolu Hisarı4- Küçüksu Kasrı5- Beylerbeyi Sarayı6-…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir