Sultanlar Yolu “…2009’da Zandvoort kentinde evimden yola çıktım. Birçok yerde, 2007’de benimle birlikte hac yürüyüşü yapmış olan dostlarım da benimle birlikte yürüdüler. Ve şimdi -4 yıl sonra- Sultanlar Yolu artık bir gerçeklik.” Bu cümleler, Viyanaİstanbul arasında ismi Kanuni Sultan Süleyman‘dan gelen yeni uluslararası yürüyüş rotası olan “Sultanlar Yolu”nu tanıtan, tanıtmaktan öte tam bir rehber olan aynı isimli kitaptan alıntı.

sultanlar yolu

Sedat ÇAKIR tarafından hazırlanan rotanın tüm detaylarını içeren kitap, aynı zamanda bu rotanın yürünmesiyle başlanan bir projenin de adımlarından biri.

Sultanlar Yolu kitabı, rotanın TürkiyeYunanistan ayağını anlatıyor. Sultanların ayak izlerini takip etmek isteyenler için işaretlenmiş bir rota olan Sultanlar Yolu’na bu rehber kaynağın okunmadan yola çıkılması büyük bir risk olur gibi.

Ancak Taşıyabildiklerin Senindir!

Kitap Cicero’nun “Ancak taşıyabildiklerin senindir” cümlesiyle açılıyor. Önce hazırlıklar, planlar, rotanın güzergahları ve tarihi önemi öylesine güzel aktarılmış ki, sanki Sedat ÇAKIR ve ekibiyle birlikte sizde yürüyorsunuz.

Sultanlar Yolu’nu anlatan kitabı, uzun rotalar yürüyenlerin, hazırlık yapanların ve bilgi sahibi olmak isteyenlerin de faydalanabileceği çok önemli bir rehber olarak düşünüyorum. Hil Yayın tarafından yayımlanan kitap her gezginin yararlanabileceği keyifli bir içerik sunuyor.

Sultanlar Yolu rotası, Simmering’den yani Viyana‘da Kanuni Sultan Süleyman’ın otağını kurduğu yerde başlayıp, İstanbul Süleymaniye Camii içindeki Kanuni Sultan Süleyman türbesinde sona eriyor.

Sonrası turistik ve ticari bir projeyi kapsamaya başlamadan önce uzun rota gezginlerine ve tüm kaşiflere Sultanlar Yolu’nu öneriyorum.

Önce okumak için, belki sonra yollara düşmek için.

Sultanlar yolu

Booking.com
Önceki İçerikHürriyet Seyahat Hürriyet Gazetesi Pazar Günü Eki
Sonraki İçerikEn iyi Seyahat Kulaklıkları
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz