SunExpress Havayolları ile biletin ucuzluğunun uçuşa yansıdığı bir yolculuk yaptım. Low – Cost havayollarını bilirsiniz. Ülkemizde de özel havayolları bu trendi takip ederek uçuşlar gerçekleştiriyorlar.

Sun Express havayolları da bunlardan biri. Belirli sayıda koltukları, belirli dönemlerde, erken satışlarda ve çeşitli promosyonlar da ucuza bilet satışı gerçekleştiriyorlar. Buna elbette bir sözüm yok. Burada denklemini kurmaya çalıştığım konu, ucuz bilet satan bir havayolunun gerçekten ucuz bir seyahat imkanı tanıyıp tanımadığı.

SunExpress Havayolları İle Ucuza Uçmak Mümkün mü?

Sun Express ucuz biletlerini satışa sunduktan sonra birtakım hizmetleri ücret ile sunuyor. Bu da pek çok havayolunun izlediği bir yöntem. Aldığınız iyi ve özel bir hizmetin karşılığını talep etmek servis sağlayıcının en doğal hakkı.

Şimdi ucuz bilet sattığını bildiğimiz SunExpress Havayolları yurtdışına gitmek için aldığım 65 Euro’luk biletinden bahsedeceğim.

Yaklaşık 3,5 saatlik bir yolculuk için uygun bir fiyata aldığım bu biletle bana tanınan 20 kg bagaj hakkımla birlikte havaalanının yolunu tuttum. Bagajım 25,5 kilogram geldi. SunExpress Havayolları’nın yer hizmetlerini veren firmanın deskinin üzerinde yazan kartta yurt içi uçuşlar için 6 TL/kg, yurtdışı uçuşlar için ise 10 EURO/kg alındığı belirtiliyordu.

Yani küçük bir hesaba göre 20 kg üzerinde olan her kilogram başı ödemem gereken 10 Euro’luk fark bana 55 Euro’ya patlayacaktı. Üstelik SunExpress müşterisine zaten ucuz bilet sattığından dolayı yarım kilogram diye bir uygulamayı göz önüne almadan istediği para direkt olarak “60 Euro” oluyordu.

C/in kontuarında bulunan parmakları siyah ojeli ve hayatımda gördüğüm en suratsız yer hizmetleri personeli olan bayan bunun açıklamasını yapmadan, elinde eskiden şehirlerarası otobüslerde “ördek” tabir edilen, yoldan extra yolcuları aldığında otobüs muavininin kestiğine benzer bir koçandan ilerdeki deske “6 kilo 60 Euro ödeyin, sonra yine gelin” uyarısıyla öyle bakakaldım.

Yanımda herhangi bir el valizimde bulunmadığından konuyu anlatmaya çalıştım. Çünkü el valizleri için 6 kilogram daha extra bir hak tanıyan kendi yönetmeliklerine göre benden istediği 6 kilogram için fark 60 Euro yapıyordu. Yani aslında 20+6= 26 kilogram hakkı olan yolcularından 25,5 kilogram için 60 Euro gibi bir farkı talep eden Sun Express Havayolları bu uyanık “ucuzluğu” dünya havayolları kanunları, sivil havacılık yönetmelikleri v.s birçok konuya bağlayarak temizlemeye çalışacaktır elbette.

SUNEXPRESS WEB SİTESİNDEN..


 

Uluslararası Uçuşlar

Uluslararası SunExpress Havayolları uçuşlarında rezerve edilen tarifeye (SunFares) bağlı olarak 20 ile 40 kg arası bagaj hakkınız ve azami 6 kg el bagajı (55 x 40 x 20 cm) hakkınız bulunmaktadır.”


Neyse devam edelim. Birkaç kez durum hakkında bilgi almak ve izah etmek için uğraşsam da, neden bu kadar valizle seyahat ettiğimi bile sorguladığından ben de daha fazla polemiğe girmeden siyah ojeli SunExpress görevlisinin talimatlarını uyguladım.

65 Euro ödediğim bilet için 60 Euro fazla bagaj ücretini de ödeyerek bindiğim SunExpress Havayolları, verdiği ücretin karşılığında hizmet bekleyenlere ise pek de iç açıcı bir servis vermiyor. Dünyadaki low-cost havayollarını gezip görmelerini şiddetle öneririm. Uçağa girdiğinizde bir önceki yolcudan kalan kırıntılarla dolu bir koltuk, sayfaları yırtılmış, parçalanmış, buruşturulmuş orduda askerlerin dolaplarında sakladıkları dergiler benzeri sayfaları birbirine yapışmış ve garip bir hal almış uçuş magazinleri ile (dergiyi uçaktan aldım, kendilerine kargolayacağım.) ve kabin içinin havasız ortamıyla, biletin ucuzluğunun uçuşa yansıdığı bir yolculuk yaptım.

SunExpress ile bağlantıya geçmek istememe rağmen, twitter dan daha konuyu anlamadan bir sürü bahane yazıp durdular. Sanırım evde oturup, mobil bir aygıt üzerinden tweet atan sosyal medya ve müşteri hizmetleri görevlileri var.

Hayırlısı olsun. Güle güle kullansınlar.

SunExpress havayolu bundan böyle “çok mecbur kalmadıkça” tercihlerim arasında asla yer almayacak.

Sunexpress havayolları

Booking.com
Önceki İçerikParis’te Aşk: Paris’te Aşk Başka mı Gerçekten?
Sonraki İçerikCordoba Gezilecek Yerler: Cordoba’da Her Gün Ayrı Bir Hikaye
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

7 YORUMLAR

 1. Bence burada yadırganacak bir durum yok. Bu tarz firmaların rengi zaten ortada. 20 ile 40 diyorsa 20’yi esas alacaksınız demektir. En azından 20 vermesi bile bir nimet. Ryan Air ‘de valiziniz olduğunda ödenen ücret biletten pahalı oluyor. Bu da yetmiyormuş gibi sırt çantanızı kabine koyacağınız zaman “öncelik kabin bagajı olan yolcuların” diyorlar sanki sizin oraya çanta koyma hakkınız yokmuş gibi.

  • Ben senin anlattığını da aslında senin de yaptığın gibi yadırgıyorum Hakan. Belki de profesyonel hayatta çalıştığım sektörden dolayı daha hassasım 🙂 ryanair ile oldukça fazla uçtum, ona göre kendimi ayarladığımdan sorun yaşamamıştım. Belki de -bir ironi yoksa eğer- gerçekten haklısın. Sorun benim algımda da olabilir.. Teşekkür ederim.

 2. Aynı sey bana oldugunda valızımı actım ıcınden bı poset cıkardım 2 ye boldum dıgerını yanıma aldım valızı gerı verdım aklınızda olsun

 3. Bu kötü oldu. ben de haftaya izmire gitmek için geziko.com’dan sunexpress uçak bileti aldım. tabi ucuz olduğu için aldım.
  Umarım dediklerini yaşamam. hemen araştıracağım.

  • Nur, yazıda bahsedilen konu ilgili havayolunun belirli güzergahlarda uyguladığı kendi kuralları ile ilgilidir. Kurallara uyan şartlarda gerçekleşecek yolculuğunda bir low cost havayolundan alacağın normal hizmeti alacağını düşünüyorum.
   İyi yolculuklar dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz