Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Susamyr

Susamyr Vadisi: Özgürce Koşan Yılkı Atları ve Masallarla Dolu Kırgızistan

Susamyr Vadisi Kırgızistan’ın en etkileyici ve sizi başka diyarlara götürmeye iddialı yerlerinden biri. Kırgızistan gezisi sırasında yolumun düştüğü Susamyr Vadisi hikayeme bakalım öyleyse.

Kırgızistan’a başkent Bişkek’ten ayak bastığımda herhangi modern bir şehir gördüm. Oysa ki Kırgızistan’ın pek de alışık olmadığımız nefis coğrafyasını görmek, farklı ve büyüleyici  rotalarda gezinmek için Bişkek’in dışına çıkmak gerekiyormuş. Ben de öyle yaptım!

Susamyr Vadisi

Bişkek’ten Susamyr vadisine doğru yola çıktığımda ilk dikkatimi çeken şey, değişen iklim ve bitki örtüsünün cazibesi oldu. Aracın bazı noktalarda zorlandığı yolda rakım yükselmeye başladıkça, hava da –yaz aylarını yaşamamıza rağmen- sertleşmeye başladı.

Susamyr Vadisi: Sabahın Köründe At Sütü Detoksu

Başkent Bişkek’ten Oş (Osh) kentine karayoluyla gitmek için de bu yol kullanılıyor. Tanrı dağlarını tırmanarak birkaç yıl önce onarımdan geçerek yenilenen ve zorlu hikayeleriyle ünlü tüneli geçip, yavaş yavaş Susamyr Vadisi’ne ulaşıyorsunuz. İşte burası sizi gerçekten hayattan alıp bir masal sessizliğine götürüyor.

Susamyr Vadisi Kırgızistan

Susamyr Vadisi’ne ulaştığınızda, zaman bir anda geriye alınıyor gibi. İnanın bunu hiç abartmıyorum. Deniz seviyesinden 2 bin ile 3 bin iki yüz metre arasında bir yükseklikte bulunan vadinin yerleşim ve yaşam alanında gözünüze ilk çarpan uçsuz bucaksız bir yeşillik oluyor. Yeşillikler arasında kimi zaman özgürce koşan, bazen de sakince duran Kırgız yılkı atları buradaki şaşırtıcı sakinliğe hareket veriyor. Sayıları fazla olmasına rağmen uçsuz bucaksız görünen manzarada tek tük gibi duran, yurt ismi de verilen otağ çadırlar ise beyaz birer papatya gibi görülüyor koca vadide.

Susamyr Vadisi gezi rehberi

Susamyr Vadisi daha buraya ulaştığınız andan itibaren sessizliği ve sakinliği ile bünyenize bir detoks etkisi yapıyor. Ancak bu etki sadece bu sessizlik ve sakinlikle kalmıyor. Kırgızlar Susamyr Vadisinin bu nefis güzelliğini yüzyılların verdiği deneyimle sağlıklı bir fırsata çevirmek, kendi gelenek ve öğretilerini gelen ziyaretçilere aktarmak ve onlara buranın taptaze havasının yanında gerçek anlamda bir detoks sayılabilecek “At Sütü Tedavisi” için girişimde bulunmuşlar.

Susamyr Vadisi Kırgızistan gezisi

Uçsuz Bucaksız Susamyr Vadisi

Kış aylarında karla kaplanan, yaz mevsiminde ise zirveleri dışında adeta yemyeşil bir halıyla kaplanan vadide, doğaya hiç dokunmadan dünyanın her yerinden sağlık için gelen misafirlerine “At Sütü Kürü” uyguluyorlar.

Susamyr Vadisi Baytur

Vadide Baytur isimli doğaya uyumlu, geleneksel Kırgız çadırlarının da bulunduğu ve renkleriyle kendini kamufle eden konteyner bungalowlarda konaklayarak içerisinde sabahın çok erken saatlerinde ve akşam üzerleri vadinin sağlıklı atlarından sağılan sütlerinde bulunduğu tam pansiyon konaklama olanağı sağlayan bir tesis bulunuyor.

Booking.com

Baytur’da gününüzü sessizlik ve sakinlik içerisinde geçirip vadide yürüyüşe çıkabilir, Kırgız atlarına binerek çevrede dörtnala koşturabilir, çimlerin üzerinde saatlerce uzanıp dinlenebilirsiniz.

Susamyr Vadisi hayat

Susamyr vadisinde yazı geçirmek için vadiye gelen ve yüzyıllardır olduğu gibi çadırlarını kurup yazlarını geçiren geleneksel Kırgız ailelerinden birinin çadırına konuk olduk. Dünyanın zirvelerinden birinde bu insanların bize bir şeyler ikram etmek için deli divane olmaları, çadırda yiyecek içecek namına  bulunan neredeyse her şeyi mütevazı sofralarına döktükleri davranışı aklımdan çıkarmam mümkün değil.

Kırgızistan, kendinizi zaman yolculuğuna bırakıp sanki bildiğiniz bir masalın ortasına atacağınız ve bir seyahate çıkarken kurduğunuz hayallerin ne kadar eksik olduğunu size hatırlatacak enfes zamanlarla dolu.

Susamyr Vadisi yurt

Bir gün yola çıkmaya karar verirseniz rotanızı gönül rahatlığıyla, doğaya, zamanda yolculuğa ve masallara çevirin.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir