Tajo Nehri birçok özelliği ile olduğu gibi hikayeleri ile de çok farklı bir su yolu. İspanya topraklarında geçtiği şehirlere izler bırakan Tajo Nehri’nin güzellik kattığı şehirlerden biri de, İspanya’da birçok kentte öyküler biriktirmiş olan Cervantes’in İspanya’nın en değerli mücevheri” olarak tanımladığı Toledo kenti. Çünkü Tajo Nehri, bu kente tarih boyunca özel anlamlar kazandırmış ve şimdi de bir gerdanlık gibi çevresini süslemeye devam ediyor.

Tajo Nehri toledo

Toledo kentini adım adım gezerek anlatmıştık. Siz de keyifli bir Toledo gezisi için detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Tajo Nehri

Toledo kentinin tarihi dönemlerin şartları düşünüldüğünde neden başkent olarak seçildiği ve binlerce yıl önemini koruduğunu kenti izleyeceğiniz seyir noktasından baktığınızda anlıyorsunuz. Buradan gördüğünüz nefes kesici Toledo manzarasından değil, kenti sanki özel bir güç olarak koruyan Tajo Nehri’nden bahsediyoruz.

Toledo şehrinin etrafını çeviren ve buradan Portekiz’e, oradan da okyanusa ulaşan Tajo Nehri, Toledo’yu adeta doğal bir hendek ile çeviriyor.

Tajo Nehri İspanya Tur Rehberi Erkut Özen

İber Yarımadası‘nın en uzun nehri olan 1038 kilometrelik Tajo Nehri, telaffuzu ve yazılışları ile de geçtiği topraklarda farklılıklar gösteriyor. Tagus, Tejo olarak da yazılan nehir, Aragon bölgesinde bulunan Albarracin Dağları’nda (Sierra de Albarracin) doğuyor.

İspanya’dan Portekiz’e ve Atlantik Okyanusu’na

İspanya boyunca batıya doğru akan nehir, Teruel, Meseta ve Toledo’dan geçiyor. Sonrasında Portekiz‘e yönelen nehir Lizbon yakınlarından Atlantik Okyanusu‘na dökülüyor.

Geçtiği noktaların birçoğunun kurak topraklar olması, Tajo Nehri’ne o toprakları sulaması nedeniyle büyük önem kazandırıyor. Yine İspanya Hükümeti 1980 yılına kadar yaptığı santraller ile Tajo Nehri‘nin hareketlerinden büyük bir enerji kaynağı yaratmış. Nehir geçtiği yerlerde bio çeşitlilik yaratarak yaban hayatı ve av hayvanları için de önemli bir kaynak oluşturuyor.

Tajo Nehri Köprüleri

Tajo Nehri‘nin toplam uzunluğunun 716 kilometresi İspanya topraklarında, 275 kilometresi ise Portekiz topraklarında yol alıyor. Bu yolun 47 kilometresi ise İspanya ile Portekiz arasındaki sınırın bir bölümünü oluşturuyor.

Tajo Nehri Haritası

Tajo Nehri‘nin içinden geçtiği diğer şehirler ise İspanya’da Aranjuez, Toledo, Talavera de la Reina ve Alcántara, Portekizde ise Constância, Santarém ve Lizbon.

Tajo Nehri Toledo

Booking.com
Önceki İçerikEylül’de Denize Girilebilecek Yerler: Eylül Ayında Nereye Gidilir?
Sonraki İçerikUluru Kayası Aborjinlerin Kutsal Doğa Oluşumu
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz