PAYLAŞ

Tajo Nehri hikayeleri ile çok farklı bir su yolu. İspanya’da birçok kente öyküler bırakmış olan Cervantes’in İspanya’nın en değerli mücevheri” olarak tanımladığı Toledo, baktıkça keyif veren görüntüsüyle sokaklarında dolaşma isteğimi her an ayrı bir heyecana çeviriyor.

Turistik bir fotoğraf çekme noktasında çok fazla yaşamadığım bir duygu bu. Toledo, okuduğum kitaplardan, dinlediğim öykülerden öylesine fazla iz taşıyor ki, belki de bu duygunun asıl sebebi budur diye düşünüyorum kendi kendime.

Tajo Nehri

Tajo Nehri

Toledo‘yu karşıdan seyrederken bile binlerce yılın izlerini taşıdığını ve bu dokuya pek de fazla el atılmadığını açıkça görüyorsunuz.

Zamanın rakamlarını algılamayı bıraktığınızda Toledo’nun neden başkent olarak seçildiği ve binlerce yıldır önemini koruduğunu, kenti bu noktadan süzerek daha iyi anlıyorsunuz.

Şehrin etrafını çeviren ve buradan Portekiz’e, oradan da okyanusa ulaşan Tajo nehri, Toledo’yu adeta doğal bir hendek ile çeviriyor. Doğal bir koruma ve savunma sağlayan stratejik konumu ile Toledo her devirde göz önünde kalmayı başarıyor.

Telaffuzu ve yazılışı farklılıklar göstrerek Tejo Nehri veya Tajo Nehri (Portekizce: Rio Tejo), olarak yazılan/söylenen nehir İspanya’da doğuyor ve Portekiz’de Atlas Okyanusu’na dökülüyor. Tajo Nehri aynı zamanda İber Yarımadası’nın en uzun nehri.

Nehrin toplam uzunluğu tam olarak 1.038 kilometre. Bunun 716 kilometresi İspanya topraklarında, 275 kilometresi ise Portekiz topraklarında yol alıyor.

Tajo Nehri‘nin bir diğer önemli özelliği ise, nehri 47 kilometresinin İspanya ile Portekiz arasında sınır oluşturması.

Tajo Nehri‘nin içinden geçtiği başlıca şehirler arasında İspanya’da Aranjuez, Toledo, Talavera de la Reina ve Alcántara, Portekizde ise Constância, Santarém ve Lizbon bulunuyor..

Tajo Nehri Toledo

Toledo şehri karşıdan bakıldığında nehrin verdiği özellikle de gerçekten görkemli duruyor. Ancak bu görkemin yanında sanki bir yandan da barındırdığı hüznü saklamaya çalışıyor.

Gezilerimde hüzünlü topraklara, acılar yaşamış coğrafyalara uğradığımda -ki bu çok oluyor- bu durumu anlamak için çok fazla hazırlanıyorum. Çok fazla okuyor, araştırıyor, hikayelere göz gezdiriyorum. Her bastığım taşa, her dokunduğum toprağa daha bir dikkat ediyorum. Yalnız kalıp orayı dinlemeye başlıyorum adeta.

Toledo’yu gördüğümde de aynı şeyleri hissettim. Tajo nehri‘nin ardından Toledo’ya bakarken yanımdaki birkaç turistin çıkardıkları seslere kulağımı kapatıp buradan, yani tam da bu bastığım noktadan yüzlerce yıl öncesinde Toledo’yu seyredenleri düşünmeye başladım.

Tajo Nehri ispanya

Aynı noktalarda yürüyen yerel halkı, kenti kuşatıp buralardan izleyen askerleri bir an aklıma getirdim. Sakladığı hüzünü, işte o zaman açığa vuruyor karşıdaki güzel şehir. Hem güzelliklerin hem de dökülen kanların kokusu birbirine karışıyor. Mutlu gibi duruyor Toledo, tüm yaşananları kabul edercesine.

Artık şehre girme zamanı. Araç hareket ettiğinde Toledo üzerine çöken bulutları görmem ile birlikte fotoğraf makineme bakıp birkaç ayarı gözden geçirmeye başladım. Tam da bu sırada “küçük” desem de beni üzen bir aksilik, geniş açı objektifimin motorunun can çekişircesine çıkardığı bir sesle bana veda etmesi oldu.

Yolculuklarda yanınızdan ayrılmayan ama bunları planlayanadığınız aksaklıklar bazen moral bozucu olabiliyor. Ancak yine de Toledo hayalim ve burada geçen hikayelerin mekanlarında bulunacak olmamla birlikte, kendimi kötü hissetmemek için yaptığım telkinler sonucu kendimce bir takım çözümlere girişip bu konuyu sonra düşünmek için hafızamın derinliklerine gönderdim.

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..