Tatil Adaları, dünyanın en küçük ülkeleri olarak tatil planınızı gerçekleştirebileceğiniz birbirinden renkli ve sıcacık fırsatlar sunuyor.

Tatil Adaları

Nauru Cumhuriyeti

Küçük tatil adaları ülkelerinden ilki, Nauru. 1798 yılında İngilizlerin keşfettiği Nauru dünya üzerindeki en küçük cumhuriyet olarak biliniyor.

21 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip Nauru‘da toplam 13 bin kişi yaşıyor. Parlamentosunda 18 milletvekili bulunduran ülkenin her milletvekili yaklaşık 750 kişiyi temsil ediyor. Yani bu oran bizim ülkemizde olsaydı, meclisimizde tam 104 bin milletvekili bulundurmamız gerekiyordu!

Tatil Adaları Nauru

Ülkenin başkenti Yaren. Ancak başkent denilince aklınızda bir metropol oluşmasın. Nauru’nun başkenti Yaren, sadece küçük bir kasaba veya semt gibi.

Ayrıca birbirinden uzak başka şehirler de zaten yok. Zira ülke az önce de bahsettiğim gibi sadece 21 kilometrekareden oluşuyor.

Nauru‘nun tek talihsizliği bir okyanus adası olmasına rağmen güzelliklerini madencilik uğruna kaybetmiş olması!

Bu nedenle bugüne kadar turizm konusundan uzak bir ekonomisi olmuş. Ülkede Nauru dili konuşulduğunu da belirtelim.

Tatil adaları harita
Haritada Nauru ve Tuvalu böyle görünüyor.. Ya da görünmüyor diyelim!

Tuvalu

Tuvalu’ya bir başka hayranız! Neden mi? Çünkü gezi rehberi ve seyahat blogu kesfet.tv ‘nin de uzantısı olan “.tv” internet kodunun sahibi işte bu ülke!

İnternetin yayılmasıyla birlikte ülkeye ait olan kodun ilgi görmesi ülkeyi bildiğiniz kalkındırmaya başlamış. Medya dünyasının bu uzantıya olağanüstü ilgi göstermesi nedeniyle sahip olduğu ismin haklarını 12 yıllığına 50 milyon dolara satan ülke, bir anda internet zengini olmuş!

Tuvalu, eğer fırsatınız olup da Google Earth‘de bakarsanız oldukça ilginç bir coğrafi yapıya sahip.

Okyanusun ortasında ince uzun bir kara parçası olan Tuvalu‘da 10 bin kişi yaşıyor. Bu 10 bin kişi gerçek ada yerlileri ve adada hala geleneklerine bağlı şekilde hayatlarını sürdürüyorlar.

Tuvalu‘nun yüzölçümü ise 26 kilometrekare. Ancak gitgide sular altında kalması nedeniyle hızlı bir toprak kaybı yaşıyor.

Tatil adaları tuvalu

Toplam 9 adadan oluşan Tuvalu‘nun başkenti, Funafuti adasında bulunan Fongafale kenti. Sazlık bir alan gündüzleri meclis olarak kullanılıp, geceleri yerel eğlencelere sahne olan, kutlamaların gerçekleştirildiği bir alana dönüşüyor.

Tuvalu, olağanüstü güzel bir coğrafyaya sahip. Mercan kayalıkları dünyaca ünlü. Turizm açısından da ziyaretçilerin fazlasıyla ilgi gösterdiği bir destinasyon. Her yıl 1500-2000 arası turist Tuvalu‘yu ziyaret ediyor.

Tatil adaları tuvalu adası

Saint Kitts ve Nevis

Tatil adaları da olan küçük ada ülkelerinde şimdiki durağımız ise yukarıdaki diğer ülkelere göre oldukça büyük bir yüzölçümüne sahip. Saint Kitts ve Nevis‘in kapladığı toplam alan 261 kilometrekare.

Karayiplerde yer alan ülkenin müthiş bir sahil şeridi bulunuyor. Volkanik özelliklere de sahip olan ülkenin nüfusu da bir hayli kalabalık. Tam 41 bin kişi!

tatil adaları st kitts

Saint Kitts ve Nevis aslında bağımsız bir federasyon. 1983 yılında İngiltere’den bağımsızlığını kazanan ülke iki adadan oluşuyor.

Ama bu federasyonun da çok uzun sürmeyeceği ve ülkenin bu büyüklüğünü kaybedeceği söyleniyor. Çünkü Saint Kitts ve Nevis birbirinden ayrılmak istiyor. Ayrılıkçı görüşlerin yükselmesiyle pek yakında bu adaların iki ayrı bağımsız devlet olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

tatil adaları

Ülkenin şimdilik başkenti Basseter. Bu eski İngiliz sömürgesi elbette İngilizce konuşuyor. Bütün karayiplere hakim olan koloniyel mimari burada da etkisini gösteriyor.

135 kilometre uzunluğunda Karayipler manzaralı sahil bandına sahip ülkenin turizm geliri de bir hayli fazla.

Adalarda çok şık butik oteller ve yapılar bulunuyor. Kumsallarının güzelliği ise her yıl binlerce turisti ülkeye çekiyor.

tatil adaları

Booking.com
Önceki İçerikYurt Dışı Telefon Kullanımı Yurtdışında Hangi Hat daha Ucuz?
Sonraki İçerikAntik Dünyanın Gizemli Noktası Didim Hakkında Her Şey!
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz