Tatil sezonu yaklaştıkça yaz tatili planlayan herkes başta internet üzerinde olmak üzere çeşitli kaynaklardan araştırmalar yapıyor. Araştırmaların önceliğinde ise konaklama fiyatları ön planda. Yani özetle tatil fiyatları nedir bakacağız.

Tatil Fiyatları Ne Oldu?

Hotels.com tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye içi tatillerde en yüksek oda tatil fiyatları sırasıyla Antalya, İstanbul ve İzmir/Ankara otellerinde.
Türk gezginlerin en çok ziyaret ettiği yerli ve yabancı tatil merkezlerini listeleyen araştırma, 2015 yılında bu tatil merkezlerinde bulunan otellerde konaklamak için tatilcilerin ne kadar ödeme yaptığını gösteriyor.

YURTİÇİNDE BÜYÜK ŞEHİRLERDEKİ LÜKS OTELLER DAHA HESAPLI

Yıldız sayısına göre otel fiyatları değerlendirildiğinde, Türk gezginlerin beş yıldızlı konaklamalar için en düşük gecelik fiyatları 255 TL’yle Ankara ve İzmir’de ödedikleri ortaya çıkıyor. Bu iki büyük şehri, 289 TL’yle Bursa ve 299 TL’yle İstanbul takip ediyor.

Tatil merkezi olarak bilinen Antalya da ise 314 TL’lik ortalama fiyatla hesaplı seçenekler arasında yer alıyor.

tatil fiyatları

İZMİR’İN 4 YILDIZLI OTELLERİ EN İDEAL OLANI

4 yıldızlı otellerdeki konaklamalar incelendiğindeyse, başta İzmir olmak üzere Türkiye’nin pek çok şehrinde uygun fiyatlar bulmanın mümkün olduğu ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz yıl turistler İzmir’de ortalama gecelik fiyat olarak 189 TL öderken, Ankara’da 190, İstanbul’da ise 206 TL ödediler.

Uygun fiyatlı tatil merkezleri arasına giren diğer iki şehir ise 218 TL’yle Bursa ve 293 TL’yle Antalya.

EN UYGUN ÜÇ YILDIZLI KONAKLAMA BAŞKENT ANKARA’DA

Standart ihiyaçlara lüksten daha fazla önem veren gezginlerse, Türkiye genelinde 3 yıldızlı otelleri tercih etti. Bu kategoride en bütçe dostu şehir 128 TL’lik ortalama fiyatla Ankara oldu. Başkenti 138 TL’yle İzmir ve 141 TL’yle Antalya takip etti. Alanya (141 TL) ve İstanbul (157) da hesaplı üç yıldızlı konaklama sunan tatil noktaları arasında yer aldı.

YURT DIŞINDA ATİNA’DA 5 YILDIZLI KONAKLAMAK HESAPLI

Peki, geçtiğimiz yıl yurtdışına seyahat eden Türk tatilciler, otellere gecelik kaç lira ödedi?

5 yıldızlı oteller incelendiğinde, Yunanistan’ın başkenti Atina, gecelik ortalama 449 TL’yle en ucuz yurtdışı şehir olarak öne çıkıyor. Atina’yı 479 TL’yle Bangkok ve 485 TL’yle Berlin takip ediyor. Beş yıldızlı otellerin en hesaplı olduğu diğer iki şehir ise Rusya’dan: 498 TL’yle Moskova ve 582 TL’yle St. Petersburg.

ASYA VE AVRUPA’DA 4 YILDIZLI KONAKLAMANIN FİYATI UYGUN

4 yıldızlı otellerde yapılan konaklamalar incelendiğindeyse, Tayland en hesaplı seçenek olarak gözüküyor.

Türk tatilciler, 2015’te Pattaya’da 184, Bangkok’ta ise 229 TL’lik ortalama fiyatla bir gece konaklama şansını yakaladı. Tayland’ı Macaristan’ın başkenti Budapeşte (229 TL), Çek Cumhuriyeti’nden Prag (240 TL) ve Rusya’dan St. Petersburg (251 TL) takip etti. Listeye giren diğer hesaplı şehirlerse, 255 TL’yle Atina ve 271 TL’yle Moskova oldu.

tatil fiyatları

EN HESAPLI 3 YILDIZLI OTELLER TAYLAND’DA

Üç yıldızlı oteller incelendiğinde, yine Tayland en bütçe dostu ülke olarak öne çıkıyor. Bu ülkedeki Pattaya, Phuket ve Bangkok’u ziyaret eden Türkler, sırasıyla 107, 120 ve 131 TL ödeyerek üç yıldızlı bir otelde konaklayabildi. Bu şehirleri 161 TL’yle Budapeşte ve 168 TL’yle Moskova izledi.

Prag ve ABD’nin eğlence cenneti Las Vegas ise sırasıyla 185 ve 216 TL’lik gecelik fiyatla misafirlerini ağırladı.

2016 fiyatları için ise özellikle yurt içinde turizmde süren kriz nedeniyle daha ucuz alternatifler ortaya çıkması bekleniyor.

tatil fiyatları

Booking.com
Önceki İçerikFestival Var! Ultra Europe Müzik Festivali için Hazır mısınız?
Sonraki İçerikMersin Gezi Rehberi: Akdeniz Bildiğimizden Çok Daha Fazlasıymış
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz