Günümüzde akıllı telefonlar hayatımızın baş köşesinde yer alıyor. Belge depolama, fotoğraf ve video kaydetme, günlük mesajlaşma, ses kaydı alma gibi işlevlerin yerine getirilmesi için depolama alanından faydalanılıyor. Ancak yüksek telefon fiyatları dolayısıyla, geniş hafızalı cihazlara sahip olmak oldukça zor. Akıllı cep telefonu kullanırken hafızadan daha iyi verim alma, depolama alanını boşaltma yollarını sizin için derledik. Hem cihazın çalışma performansını artıracak hem de daha fazla veri depolamayı sağlayacak önerilerimiz sizlerle. 

Telefon Hafızası ile Sınırlı Kalmayın 

Artırılabilir hafıza özelliği hemen hemen tüm akıllı cihazlarda yer alıyor. Artırılabilir hafıza desteği veren telefonları microSD kart ile beraber kullanarak daha geniş depolama alanına sahip olabilirsiniz. Küçücük bir kartla birçok cihazda 128 GB ekstra depolamaya ulaşmanız mümkün. Xiaomi redmi note 9 pro gibi telefonlarda desteklenen ek hafıza 512 GB’ı buluyor. Böylece düşük hafızalı bir telefon alsanız bile hafıza kartı ile cihaz kapasitesini artırabilirsiniz. Üstelik kartların içindeki verileri başka bir telefona transfer etmek de oldukça kolay, tek yapmanız gereken çıkaracağınız kartı diğer cihaza takmak. İşte bu kadar, telefondaki veriler aktarılıyor.

Telefon Hafızası Nasıl Artırılır

Kaydetmek Yerine Çevrimiçi İzleme/Dinleme ile Tanışın 

Video, dizi, film izleme, müzik dinleme alışkanlığınız varsa içerikleri telefona indirmek yerine çevrimiçi platformlar üzerinden erişerek depolamadan tasarruf edebilirsiniz. Dijital televizyonlar, müzik dinleme uygulamaları ve film siteleri dijital hizmetleri ile depolama alanı düşük telefonlara dost özellik gösteriyor. Dilerseniz içerikleri indirerek çevrimdışı kullanabilir, daha sonra silerek yine verilerin yer kaplamasına mani olabilirsiniz. 

Bulut Teknolojisi Hizmetinizde

Akıllı cihazların hafızasını daha verimli kullanabilmek için bulut teknolojilerinden yararlanabilirsiniz. Depolama sorunu yaşıyorsanız verilerinizi internet aracılığıyla saklayabilirsiniz. Buluta yükleyeceğiniz verilerle telefonunuzda yer açmanız mümkün. 

Ön Bellek Temizliği 

Telefondan girdiğiniz web sitelerinin, uygulamaların verilerinin ön belleğe kaydedilmesi, ilgili appleri ve sayfaları yeniden açarken zaman kazandırıyor ancak ön bellek verileri cihazlarda hatırı sayılır alan işgal ediyor. Telefondaki ön bellek alanını ara ara temizleyerek cihazın deposunu daha verimli kullanabilirsiniz. 

Depolama Cihazları da Var 

Akıllı telefondaki fotoğrafları, videoları ve belgeleri ara ara harddisklere atarak cihazlarda yer açabilirsiniz. Harddiskiniz yoksa verileri bilgisayarınıza aktarabilir, telefonunuzun depolama kapasitesinin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Üstelik harddisklerin kablosuz modelleri de var. Eğer belgeleri sürekli yanınızda taşımanız gerekiyorsa, cep telefonlarına takılabilen flash bellekleri tercih edebilirsiniz. Telefonunuza uyumlu giriş taşıyan seçenekleri internette, teknoloji marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. 

Cihazınızı Gereksiz Dosya ve Uygulamalardan Kurtarın 

Akıllı telefonunuzdaki dosyaları ara ara düzenleyerek, gereksiz uygulama ve verileri silerek depolama alanından tasarruf edebilirsiniz. Gereksiz ve kullanmadığınız uygulamaları ayırt etmekte zorlanıyorsanız, telefon temizleme uygulamalarını indirerek “nadiren kullanılan” veya “kullanılmayan” uygulamaları listeleyebilirsiniz. Aynı bir fotoğraftan birkaç tane varsa, flu fotoğraflar mevcutsa bildirim veren ve gereksizleri otomatik temizleyen yardımcı appleri keşfedebilirsiniz. 

Güncellemelere Dikkat 

Telefonun hafızasının cihaz ve uygulama güncellemeleri nedeniyle de dolma ihtimali bulunuyor. Özellikle eski sürüm modelleri kullanıyorsanız, telefonunuzun güncellemelerini kapatarak depolama konusunda tasarruf sağlayabilirsiniz. Ancak güncel olmayan cihazların uygulamalarla uyum sorunu yaşayabileceğini aklınızda tutmanız gerekiyor. 

Uygun Fiyatlı, Geniş Hafızalı Seçenekleri Keşfedin

Geniş hafızalı telefonların birçoğu çok yüksek fiyatlarla alıcı buluyor ancak uygun fiyatlı alternatifler de var. Fiyat kalite dengesini karşılayan modelleri keşfederek, cihazlarınızdaki depolama sorununa çözüm üretebilirsiniz. Poco X3 gibi cihazlar, ekonomik alternatifler içinde kendine yer buluyor. 128 GB hafıza sunan modelleri tercih ederek yaşadığınız hafıza sorununu geride bırakabilirsiniz.

Siz de önerilerimize kulak vererek akıllı cihazınızın hafıza sorununun üstesinden gelebilirsiniz. 

Booking.com
Önceki İçerikSicilya Gezisi: Akdeniz’in En Keyifli İtalyanı
Sonraki İçerikDalyan – Ekincik Koyu Yürüyüş Rotası
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz