PAYLAŞ

İspanya’da birçok kente öyküler bırakmış olan Cervantes’in “İspanya’nın en değerli mücevheri” olarak tanımladığı Toledo, baktıkça keyif veren görüntüsüyle sokaklarında dolaşma isteğimi her an ayrı bir heyecana çeviriyor.

Turistik bir fotoğraf çekme noktasında çok fazla yaşamadığım bir duygu bu. Toledo, okuduğum kitaplardan, dinlediğim öykülerden öylesine fazla iz taşıyor ki, belki de bu duygunun asıl sebebi budur diye düşünüyorum kendi kendime.

Karşıdan seyrederken bile binlerce yılın izlerini taşıdığını ve bu dokuya pek de fazla el atılmadığını açıkça görüyorsunuz. Zamanın rakamlarını algılamayı bıraktığınızda Toledo’nun neden başkent olarak seçildiği ve binlerce yıldır önemini koruduğunu, kenti bu noktadan süzerek daha iyi anlıyorsunuz.

Şehrin etrafını çeviren ve buradan Portekiz’e, oradan da okyanusa ulaşan Tajo nehri, Toledo’yu adeta doğal bir hendek ile çeviriyor. Doğal bir koruma ve savunma sağlayan stratejik konumu ile Toledo her devirde gözönünde kalmayı başarıyor.

Toledo İspanya Gezilecek Yerler
Toledo Şehri ve etrafını çeviren Tajo nehri
Toledo İspanya Gezilecek Yerler
Tajo nehri, Toledo’nun etrafını bir hendek misali çevirerek doğal bir koruma alanı yaratmış

Toledo görkemli duruyor karşıdan bakıldığında. Ancak barındırdığı hüznü saklamaya çalışıyor. Gezilerimde hüzünlü topraklara, acılar yaşamış coğrafyalara uğradığımda -ki bu çok oluyor- bu durumu anlamak için çok fazla hazırlanıyorum. Çok fazla okuyor, araştırıyor, hikayelere göz gezdiriyorum. Her bastığım taşa, her dokunduğum toprağa daha bir dikkat ediyorum. Yalnız kalıp orayı dinlemeye başlıyorum adeta.

Toledo’yu gördüğümde de aynı şeyleri hissettim. Tajo nehrinin ardından Toledo’ya bakarken yanımdaki birkaç turistin çıkardıkları seslere kulağımı kapatıp buradan, yani tam da bu bastığım noktadan yüzlerce yıl öncesinde Toledo’yu seyredenleri düşünmeye başladım.

Aynı noktalarda yürüyen yerel halkı, kenti kuşatıp buralardan izleyen askerleri bir an aklıma getirdim. Sakladığı hüzünü, işte o zaman açığa vuruyor karşıdaki güzel şehir. Hem güzelliklerin hem de dökülen kanların kokusu birbirine karışıyor. Mutlu gibi duruyor Toledo, tüm yaşananları kabul edercesine.

Toledo İspanya Gezilecek Yerler
Toledo’yu izlemek rüya gibi görüntülere şahit olmak demek

Artık şehre girme zamanı. Araç hareket ettiğinde Toledo üzerine çöken bulutları görmem ile birlikte fotoğraf makineme bakıp birkaç ayarı gözden geçirmeye başladım. Tam da bu sırada “küçük” desem de beni üzen bir aksilik, geniş açı objektifimin motorunun can çekişircesine çıkardığı bir sesle bana veda etmesi oldu.

Yolculuklarda yanınızdan ayrılmayan ama bunları planlayanadığınız aksaklıklar bazen moral bozucu olabiliyor. Ancak yine de Toledo hayalim ve burada geçen hikayelerin mekanlarında bulunacak olmamla birlikte, kendimi kötü hissetmemek için yaptığım telkinler sonucu kendimce bir takım çözümlere girişip bu konuyu sonra düşünmek için hafızamın derinliklerine gönderdim.

Toledo İspanya Gezilecek Yerler
Toledo’ya giriş yapmak için Tajo nehri üzerindeki köprülerden geçiyorsunuz.
Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here