Madrid’den Toledo’ya Nasıl Gidilir? diye sorarsanız en kolay ulaşım yolları tren, otobüs veya kiralayacağınız araçlar. Ancak aralarında en çok kullanılanı ve cazip olanı tren ile ulaşım. Madrid’e kadar gelmişken Madrid gezilecek yerler listenizde mutlaka Toledo yer almalı. Şimdi tren Toledo’ya Nasıl Gidilir

Toledo'ya Nasıl Gidilir

Ben de Madrid’den Toledo’ya tren ile gideceğimden sabahın erken saatlerinde Madrid’in merkez tren istasyonu Atocha‘ya ulaştım. Ortalık kalabalık ve ciddi bir hareket var gibi! Bu durumun nedenlerinden birinin, sabahın erken saati olmasından kaynaklanan olağan bir durum olması, bir diğerinin de tren ile ulaşımın İspanya’da oldukça yoğun olarak tercih edilmesi olduğunu düşünüyorum.Booking.com

İspanya’nın başkenti Madrid‘de ünlü istasyon Atocha ile bir kaç randevum daha olacağından, etrafı iyice keşfedip bir sonraki sefer için aklıma notlar yazarken duyduğum anons, Toledo‘ya gideceğim trenin hazır olduğunu ve perona gitmem gerektiğini söyleyince, ben de kısa bir yolculukla bir küçük hayale daha varmanın heyecanını hissederek trenime doğru yürümeye başladım.

Toledo'ya nasıl gidilir bilet

Renfe İle Madrid Toledo Treni

Kontrol kuyruğu bir hayli kalabalık olunca yeni bir banko daha açıldı ve bende o bankoya geçtim. Birçok kişi elinde bilgisayar çıktısı, bilet örneği kağıtlarla laf anlatmaya çalıştığından yavaş ilerleyen bu kuyrukta sıra bana geldiğinde herhangi bir karmaşa yaşamadım. Çünkü Atocha’ya geldiğimde bilet otomatlarından daha önce web üzerinden yapmış olduğum rezervasyonun numarasını girerek bilet çıktısını almıştım.

Böylece bir kısım Toledo yolcusunun yaşadığı “Bu çıktı bilet değil sadece rezervasyon, gidin bilet alın” şeklindeki diyaloglardan kurtulmuş oldum. İspanya’da tren kullanacaksanız, gelmeden önce rezervasyon yapmış bile olsanız istasyonlarda biletinizi makinelerden basmanızı tavsiye ediyorum.

Toledo gezisi

Ayrıca akıllı telefonlara indirilebilen Renfe uygulaması da, bilet alımına izin veriyor ve Qcode ile trene geçebiliyorsunuz. Ancak Qcode kullanan birçok kişinin, trenin içerisinde kondüktör denk geldiğinde (Bana sadece Granada – Sevilla hattında denk geldi) sıkıntı yaşadığına şahit oldum. Firma görevlisinin elinde sadece biletleri delen bir alet olması ve Qcode okuyan bir cihaza sahip olmaması sorunlar yarattı. İspanyolca dışında tek kelime bile etmeyen görevlilerle böylesi bir münakaşaya fırsat vermemek için her türlü teknolojiye evet ama eğer (İspanya’daki gibi bilet otomatlarında) printout fırsatınız varsa hiç düşünmeyin, hemen bir nüsha bastırın.

Toledo Treni Kalkıyor

Biletin üzerinde yazdığına göre Madrid – Toledo arası 33 dakika sürüyor. Şehir çıkışı ve istasyonlara gelmeden önce yavaşlamalarını da dikkate aldığımızda, toplamda yaklaşık 25 dakikalık bir yolculuk bu.

Toledo’ya Nasıl Gidilir

Bilet ücreti, tek yön 12,50 Euro standartında seyretse de, ücretler biletlerin erken alınıp alınmadığı, trenlerin doluluk oranları ve dönemsel promosyonlara göre değişiklikler gösteriyor.

Toledo'ya nasıl gidilir madrid

İspanyol demiryolları Renfe hakkında olumsuz şeyler okumuş olsam da, ilk yolculuğum olan Toledo ve sonrasında yaptığım beş Renfe yolculuğunda daha herhangi bir sıkıntı yaşamadığımı özellikle belirtmeliyim. Hatta çok kez seyahat fırsatı bulduğum Orta Avrupa trenleri ile de hizmet konusunda bir farkları yok.

Rahat koltuklar olmasına karşın fazla sayıda ters yönde yolculuk yapılan koltuklar var. Bu konuda sıkıntıları olanlar koltuk seçimine dikkat etmeliler. Bir de masalı koltuklar sizi, karşınızda oturan iki kişinin yüzüne bakarak ve dizleriniz birbirine çarparak seyahat etmek zorunda bıraktığından yine tercih edilmemeli diye düşünüyorum. Hatta 4 kişiyseniz bile cazip bir tarafları yok. Çünkü diğer koltuklarda seyahat oldukça rahat ve konforlu.

Renfe trenlerinde internet bağlantısı yok. Dolayısıyla Toledo yolculuğunun süresi kısa bile olsa ancak kendi mobil iletişiminizle bağlantıda kalabiliyorsunuz.

İnternet bağlantısı olmamasına rağmen her koltukta bulunan prizler önemli bir sorunu gideriyor. Koltukların arkasında bulunan sehpalar da sert ve sağlam yapılarıyla dizüstü bilgisayarınızı rahatça kullanımınıza yardımcı oluyor.

Renfe, birçok hatta (mesafe ve süreye bağlı) kulaklıklar dağıtarak müzik yayını da yapıyor. Ama Toledo hattının kısa mesafe olması dolayısıyla bu yolculukta uygulanmıyor.

İşte Madrid’den Toledo’ya Nasıl Gidilir? diye sorduğunuzda ancak böyle anlatabilirim. Yani yukarıda da belirttiğim gibi, rahat bir yolculukla, çevreyi seyrederek kısacık bir sürede Madrid’den dünyanın en etkileyici şehirlerinden Toledo’ya ulaşabilirsiniz.

Booking.com
Önceki İçerikMadrid Gezisi: Madrid’i Gezerken Yararlanacağınız için 12 İpucu
Sonraki İçerikMadrid Hakkında: İspanyol Başkenti ile Ankara Benzetmesi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz