Hayatlarımızı sosyal medyada sürdürmeye devam ederken yiyecek – içecek dünyası ile lezzet rotaları konusunda ağır bir bombardımana maruz kalıyoruz. Sürekli aynı yerleri aynı lezzetleri bu mecralarda görmeye devam ederken gözardı etmeye başladığımız bazı yörelere haksızlık yapıyoruz gibi gelmeye başladı! Hangi yöreler mi? Tabii ki özellikle İstanbul’dan ulaşımı çok kolay olan Trakya bölgesine mesela! Trakya lezzetleri gerçekten bahsetmeye değer harikalardan oluşuyor.

Trakya Lezzetleri

Trakya bölgesi ve lezzetleri, bölgenin şehirlerine özgü çeşitlerle ön plana çıkıyor. Edirne, Kırklareli, Tekirdağ gibi Trakya şehirleri, kendine özgü lezzetleri ve mekanları ile aklımızdaki lezzet rotalarının en yakın alternatifi sayılabilir.

Edirne Lezzet Rotası

Edirne‘ye özgü lezzetler arasında başta Edirne Yaprak Ciğeri olmak üzere Badem Ezmesi, Edirne Kurabiyesi, Treliçe, Yılan Balığı, Hardaliye, Edirne Beyaz Peyniri, İpsala Pirinci, Keşan Satır Et, Kuskus, Ciğer Sarma, Gaziler Helvası, Kapama, Kaçamak sayılabilir.

Edirne Yaprak Ciğeri

Edirne’nin en ünlü yemeği olarak bilinen yaprak ciğer aynı zamanda Edirne Tava Ciğeri olarak da isimlendiriliyor.

Edirne Yaprak Ciğeri, malzeme olarak yörede yetişen dana eti ve yine yöreye ait buğday unu kullanılarak yapılıyor. Servis edilirken de Edirne’nin ünlü kızartılmış ve doğal kurutulmuş kırmızı biberi kullanıyor.

Edirne‘nin bu en ünlü lezzetinin yapımı kolay görülse de ustalık isteyen bir iş olduğunu unutmamak gerekir. Kısaca ustasından dinlemek ve izlemek isterseniz aşağıdaki videoya mutlaka bir göz atın derim.

Edirne ciğeri için en iyi adreslerden biri Niyazi Usta olduğunu da ekleyelim.

Trileçe

Türkiye’de çok sevilen, balkanların özelliğini taşıyan ve bir Arnavut geleneği olan Trileçe, Edirne’nin de lezzetleri arasında bulunuyor.

Trileçe Trakya Lezzetleri

Bölgede üç süt karışımının kullanıldığı sütlü şerbet ile hazırlanan Trileçe, hafifliği, nefis keki, ve karamelize sosu ile Edirne’de mutlaka tadılması gereken bir lezzet.

Yılan Balığı

Her ne kadar Edirne denildiğinde akıllara gelmese de özellikle Enez’e gelen ziyaretçiler tarafından aranan bir lezzet olan Yılan Balığı, Edirne’nin adeta saklı lezzeti olarak gösteriliyor.

Enez Lagün ve Dalyan Gölleri’nde yetişen Yılan Balığı, Edirne ziyaretinde farklı bir deneyim olabilir.

Hardaliye

Trakya’ya özgü yöresel bir içecek olan Hardaliye, asma yaprağı, hardal tohumu ve üzüm kullanılarak hazırlanan bir lezzet.

Hardaliye Trakya Lezzetleri

Sadece Edirne’de değil Kırklareli‘nde de popüler olan Hardaliye, kuvvet verici, iştah açıcı, hararet dengeleyici ve bağışıklık sistemlerini düzenleyici etkileri ile biliniyor.

Keşan Satır Et

Keşan Satır Et tescilli bir yöresel lezzet! Keşan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından tescillenen Keşan Satır Et, Trakya Bölgesi’nin güneyinde bulunan Keşan, Enez, İpsala‘da yetiştirilen, yonca, arpa, buğday, mısır ve kekik gibi doğa otlar ile beslenen kıvırcık cinsi süt kuzularının eti ile hazırlanıyor.

Keşan Satır Et

Tekirdağ Lezzet Rotası

Tekirdağ’ın en önemli lezzetleri arasında Tekirdağ Köftesi, Peynir Helvası, Tekirdağ Kirazı, Hayrabolu Tatlısı, Tekirdağ Karpuzu, Bulama, Boza, Zeytin ve Zeytinyağı, Peynir ve Yoğurt gösterilebilir.

Tekirdağ Köftesi

Trakya denildiğinde akıllara ilk gelen lezzetlerden biri de Tekirdağ Köftesi. Ünlü köftenin en önemli özelliği tabii ki kullanılan eti!

Tekirdağ Köftesi

Özel seçilen et önce sinirlerinden arındırılarak parça et haline getiriliyor ve ekmek, soğan, sarımsak ile birlikte kıyma makinesinden geçiriliyor. Sonrasında kimyon, tuz, karabiber eklenerek dinlendirilen malzeme ince kısa parmak hale getirilerek odun ateşinde pişiriliyor.

Hayrabolu Tatlısı

Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesine özgü bir lezzeti olan Hayrabolu Tatlısı, bölgede Hayrabol olarak isimlendiriliyor.

Bol peynir, yumurta ve zaman zaman irmik kullanılan tatlı nispeten Kemalpaşa tatlısına da benziyor.

Bulama

Kahvaltı ürünleri Trakya’ya özgü lezzetler içeriyor. Bulama da bu farklı çeşitler arasında yer alıyor.

Rengi açık sarıdan kahverengiye kadar değişiklik gösteren Bulama aslında katı bir pekmez türü.

Kırklareli Lezzet Rotası

Kırklareli, Trakya lezzetlerinin hem hepsinin bulunduğu hem de coğrafi konumun getirdiği farklı çeşitleri içeriyor.

Kalkan Balığı

Ülkemiz denizlerinin önemli lezzetlerinden olan ancak son dönemlerde fazla bulunmayan Kalkan Balığı, 20 ile 70 metre derinliklerde yaşayan bir balık çeşidi. Denizin dibinde yaşayan küçük balıklar, deniz hayvanları ve yengeçler ile beslendiğinden oldukça leziz.

Kıyıköy, kalkan balığı ile ünlü bir ilçe ve tavada pişiriliyor. Kalkan balığı için mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri.

Demirköy Balı

Demirköy Balı, özel bir cins olan Trakya Arısı tarafından üretiliyor. Trakya Arısı, son zamanlarda ırkının korunması için muhafaza altına alınmış bir tür.

Demirköy Balı

Demirköy Balı, bu arılar tarafından Istranca Ormanları’nda üretiliyor.

Kireçte Kabak Tatlısı

Türkiye’de çok sevilen Kabak Tatlısı, kireç ile hazırlanan bir sosun eklenmesiyle kabakların dış kısımlarının katılaşması sağlanıyor. Böylece ortaya dışı kıtır, içi yumuşak bir tatlı çıkıyor.

Booking.com
Önceki İçerikVarşova’nın Ortasında Efsanevi Bir Deniz Kızı Syrena
Sonraki İçerikProntotour ile Gap Turları Bir Kültür Ziyafeti Oluyor
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz