Türk gezginler, dünyanın çeşitli coğrafyalarında adım adım keşiflerini sürdürüyorlar. Cesareti ön plana alarak karar verdikleri maceralara başlarken, sadece birkaç destek olmak isteyen gönüllü yardımıyla yollara devam ediyorlar.

Türk Gezginler 

Ülkemizde bu tarz maceralara katkı sağlayacak sponsor kurum bulmak, aynen bireysel ve çoğunluğu extreme olarak adlandırılabilecek spor yapanların da yaşadığı gibi çok zor. Bu tarz destekleri veren, bu tip konulara sıcak bakan kuruluş sayısı bir elin parmaklarını maalesef geçmiyor.

Bunların tabii ki çeşitli nedenleri var. Medyanın bu konulara ilgi göstermemesini, halkın bunu takip etmek için yazılı ve görsel medyaya olan ilgisizliğine bağlayabiliriz.

Yapılan kamuoyu araştırmalarında çıkan sonuçlara göre Türk insanının büyük çoğunluğunun belgesel , “haber ve kültür” kanallarını izlediklerini açıklamalarına rağmen, rating ölçüm kuruluşlarının sonuçları sadece “dizi film” olarak çıkmakta!.

Medyanın ilgi göstermediği böylesi bir konuya -sosyal sorumluluk kaygıları da içermediğinden- kuruluşların sıcak bakmasını beklemek pek de akla yatmıyor zaten.

Yürüyerek Balkanlar türk gezginler

Türk Gezginler Nasıl Oluyor da Oluyor?

Dünyanın çeşitli yörelerinde, çeşitli amaçlar içeren ve birbirine hiç benzemeyen ancak ortak paydaları gezmek, keşfetmek, gezgin olmak üzerine kurulmuş bir dolu insan her şeye rağmen seslerini duyuruyorlar.

Kendi kurdukları internet siteleri var . Blog yazıyorlar, sosyal medyada yüzlerce kişi onları takip ediyor. Çektikleri videoları izliyor, paylaştıkları fotoğrafları yorumluyorlar. Ama tüm bunlara rağmen görülmek istenmeyen bir potansiyel ortada olmasına rağmen, anlamsızca süren bir ilgisizlik devam ediyor.

Birbirinin aynı TV kanalları, gezi programı adı altında yayınlanan (-ki onları biz gerçekten çok seviyoruz.) magazine dönen turistik satış programlarını yayınlamaya devam ederken görmezden geldikleri taraf aslında öylesine kocamanki!

21.yüzyılın Evliya CELEBİsi baslığıyla bizlerle harika bir sohbet gerçekleştiren Güneş AKDOĞAN bu gezginlerden biri. Sosyal medyada bangır bangır bağırıyor “elimde binlerce fotoğraf var, değerlendirmek isteyen var mı ?” diye.. Var mı dönen acaba?

Bildiğim kadarıyla yine destekler aynı yerlerden. 4 ayda 4 ülkeyi yürüyerek gezen birinin macerası neden ilgi çekmiyor bu ülkede? Ya da şöyle soralım ilgi mi çekmiyor yoksa duyurulamıyor mu? Böyle bir hikayenin inanılmaz ilgi çekeceğine bahse girerim. Tabii önce birilerinin destek olmasından sonra. Güneş’in öyküsü sadece bir örnek. Daha neler var neler!

Güneş Akdoğan, bu işe başlarken herhangi bir sponsor planlaması yapmadan kendi atlamış ve yine çok da bir şey beklemediğine emin olduğum bir durumda, sadece yaşadıklarını paylaşmak istiyor.

Dedim ya Güneş sadece bir örnek diye. Benim derdim zihniyetle!

Booking.com
Önceki İçerikDoğayı Yok Ediyoruz ve Tabiat Ana Bizi Asla Affetmiyor
Sonraki İçerikGezginler Nasıl Geziyor?
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

4 YORUMLAR

 1. Yürüyerek Doğu Avrupayı gezen gezginimizin Yeni Asır’da bugün yazısı çıkıyor. Her yerde manşet olmalı. Yürümek, hem de sırtçantasıyla sıcakta/soğukta yürümek herkesin harcı değil. Yolu açık olsun.

  • Yagmura ragmen , yagmurla birlikte yurumek!.. Yeni asir’dan sonra ulusal medya’da eminim gormezlikten gelemeyecek!.

   Sirtinda cantasiyla , sirtinda dunyasiyla geziyor!. Kesinlikle size katiliyorum .. Her yerde manşet olmalı!.

 2. Gezginler dolaşmaya devam edecek.. sonunda o gözlükler !! çıkarılacak.. ilginin varolabilmesi için önce desteğe ihtiyaç var. Altyapı yapılacak ve o günleri göreceğiz umarım.

 3. Fransa’da yerel bir tv kanalı gezginler ile anlaşma yapıyor. her hafta gezileri ile ilgili 5 dk’lik videoları program aralarında yayınlıyor. böylece hem ufak bir destek ödeniyor hem de gezginlerin tanıtımı yapılıyor hem de ilgililer farklı yerleri tanima fırsatı yakalıyor.
  bunun gibi daha birçok farklı fikirler ortaya konabilir.
  bunun yanında kamuoyu oluşması gerekir. medyaya gerekli talebin iletilmesi için.

  yine de gezginler dolaşmaya, deneyimlerini paylasmaya devam ediyorlar. meraklısı arayıp buluyor bilgileniyor.

BİR YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz