Türk Mektupları isimli bir kitap var bu defa sırada. Aslında gezi notları da sayılabilecek olan bu kitap, Avrupalı bir elçinin 1555 – 1560 yıllarında İstanbul’a gelip gitmesi ve yaşadığı zamanla ilgili değerlendirmelerini anlatıyor.

Busbecq’in Türk Mektupları kitabını şiddetle okumanızı tavsiye ediyorum. Busbecq günlükleri şeklindeki nefis kitap, Kanuni döneminde İstanbul’da elçilik yapan Busbecq tarafından kaleme alınan gözlemlerden oluşuyor.

Türk Mektupları

türk mektupları

Okumaya başlarken de bahsetmiştim bu kitaptan. Gerçek bir gezgin günlüğü gibi. Zamanın şartlarında doğuya yapılan bir seyahat, devrin bilinmeyen ama dilden dile anlatılan şehirleri ve büyük bir imparatorluk başkentine giden bir elçinin uzun uzun mektupları.

1555-1560 yıllarında İstanbul’a görevli giden Bucbecq ve beraberinde bulunan ressam Melchior Lorichs‘in çizimleriyle harika detaylar var.

türk mektupları

Türk Mektupları, Kanuni dönemindeki Osmanlı İmparatorluğu’nu tanımak ve anlamak isteyen Avrupalıların yüzyıllar boyunca başvurduğu bir kaynak eser olmuş.

Başta İstanbul olmak üzere Osmanlı ülkesinin dört bucağında uzun zaman geçiren bir hümanistin keskin gözlem gücüyle kaleme aldığı benzersiz bir kaynak olan Türk Mektupları aynı zamanda harika bir seyahatname ve gezi notları detayları içeriyor.

Türk Mektupları kitabında özellikle İstanbul tasvirleri ve o dönemdeki yaşam ile boğaz kıyısının anlatıldığı bölümler bir harika. Ayrıca saray yaşamı ve entrikalarına dair de harika anlatımlar barındırıyor.

Hem seyahatlere, hem tarihe hem de yaşadığınız yerin eski haline dair anlatımlara meraklıysanız bu kitabı okumak sizi keyiflendirecek!

Kitap, İş bankası kültür yayınlarından oldukça cazip bir fiyattan satılıyor.

Booking.com
Önceki İçerikCordoba, Melodiler ve Seyahat Günlüğü
Sonraki İçerikAdını Foklardan Alan Foça Her Zaman Bir Harika
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

BİR YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz