Demre

Ana Sayfa Antalya Demre

Demre

Demre kategorisinde yer alan Antalya'nın gezilecek yerleri arasındaki Demre bölgesi, Demre tatil yerleri ve Demre otelleri yazılarını da kapsayan içerikler aşağıda yer alıyor. kekova gezisi Demre (eski adı ile Kale), Antalya'nın önemli turistik ilçelerinden birisidir.

Demre Nerede?

Demre, Antalya körfezinin batısında Teke Yarımadası olarak isimlendirilen yarımadanın güneyinde yer alıyor. Demre'nin doğusunda Finike, batısında Kaş güneyinde ise uçsuz bucaksız bir görüntü veren Akdeniz bulunuyor. Üç tarafı dağlarla çevrili bulunan ilçenin kurulduğu Demre Ovası, Demre Çayının getirmiş olduğu verimli alüvyonlu topraklardan meydana geliyor. Tipik Akdeniz ikliminin karakteristik özelliklerine sahip olan Demre, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağmurlu geçiyor.

Demre Hakkında Kısa Bilgiler

Demre, turizmin gözbebeği sayılan bir bölgede yer almasında rağmen ekonomisi %90 tarıma dayalı. Tarihi özellikleri ve doğal konumu bakımından "turizm" kimliği taşısa da özellikle havaalanlarına olan uzaklığı ve konaklama tesislerinin yetersizliği nedeniyle Demreliler için en önemli ekonomik gelirin tarım olmasını sürdürüyor. Örneğin Türkiye'nin en çok sivri biber üreten yerlerinden biri olan Demre'nin "Demre Sivrisi" isimli biber çeşidi ismini buradan alıyor. Ancak turizm tamamen yok da değil! Demre'de tarihi özellikleri bulunan birçok yapı turistlerin ilgisini çekiyor. Özellikle Noel Baba KilisesiMyra Antik Kenti ve tiyatrosu, Andreake Antik Kenti, Kaya Mezarları, Üçağız, Simena Antik Kenti turizm için olağanüstü bir cazibe oluşturuyor. Kekova adasıBatık Kent'in tertemiz denizi ve iklimi ile de Demre turizm potansiyelini koruyor.

Demre'ye Nasıl Gidilir?

Antalya'nın batısında Finike ile Kaş ilçeleri arasında yer alan Demre, Antalya`ya 147 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Çok keyifli bir yol üzerinden ulaşabilen Demre'ye Antalya yönünden gelirken kıvrımlı Akdeniz kıyıları, Kaş yönünden gelirken de çam ağaçları manzaralı bir yolu takip ediyorsunuz. Demre'ye otobüs ile ulaşmak için Demre-Antalya arasında saat 20:00'ye kadar karşılıklı olarak gerçekleşen seferleri kullanabilirsiniz.

Üçağız: Büyülü Kekova’nın Gizli Saklı Harikalar Diyarı

0
Antalya, gezilecek yerler bakımından Türkiye'nin en zengin şehirlerinden biri. Antalya il sınırları içerisinde öyle güzel, öyle enfes ve bazıları hala öyle saklı yerler var...
Booking.com