Kemer

Ana Sayfa Antalya Kemer

Kemer

Kemer, Antalya'nın Akdeniz kıyısında yer alan en gözde turistik merkezleri barındıran bir ilçesidir. Kemer Gezi Rehberi En önemli özelliklerinden biri doğal güzellikleri olarak göze çarpan Kemer ilçesinin, denizlerden yüksek dağlara uzanan yemyeşil bitki örtüsüyle çevrili yapısı Kemer'in turizm açısından gözde merkezlerden birisi olmasını sağlamıştır.

Kemer Nerede?

Kemer 40 kilometre uzaklıkta bulunduğu Antalya'ya oldukça yakındır. Önce köy sonra kasaba olan merkez, 13 Eylül 1991 yılında ilçe statüsünü kazandıktan sonra büyümeye devam etmiş. Beldibi, Göynük, Kemer, Çamyuva, Tekirova gibi beldeleri kapsayan sahil şeridine yayılan ilçe özellikle yaz aylarında turistik olarak yoğun ilgi görüyor. Batı Toros Dağları'nın eteklerinde yer alan Kemer'in sahil şeridi tam 52 kilometre boyunca uzanıyor.

Kemer Hakkında Kısa Bilgiler

Kemer günümüzde bulunduğu yerde, 1910'lu yıllarda Eski Köy ismi ile bilinen ve dağların konumundan dolayı aşağıya gelen sellerle göl ve bataklıklardan oluşmuş bir yerleşim yeri bulunuyormuş. "Eski Köy" sakinleri bu sellerden korunmak için dağların eteklerine 23 kilometre boyunca uzanan bir taş duvar örmüşler. İşte bu duvardan sonra köy Kemer ismiyle anılmaya başlamış. Tarihi bakımdan Antalya'nın birçok yeri gibi Kemer de büyük önem taşıyor. Bilinen tarihinin milattan önce 690 yılına dayandığı Kemer'in bu tarihini Phaselis antik kentinin kuruluşu belirlemiş. Çok yakın bir tarih sayılan 1960'lı yıllara kadar karayolu bağlantısı olmayan Kemer, 80'li yıllardaki Güney Antalya Turizm Projesi kapsamında yol ve diğer altyapı çalışmaları ile hızla büyüyerek bugünkü halini almış.

Kemer'de Tatil ve Gezilecek Yerler

Deniz, orman ve dağların birleştiği yer olan Kemer, Beldibi mevkiinden başlayarak Tekirova’ya kadar olan tüm kıyısında tamamen doğal plajlara sahip bir konumda bulunuyor. Girintili çıkıntılı kıyılarında birçok koy ve küçük doğal limanlar yanında Kemer merkezinde bulunan plajlar da özellikle tatilcilerin gözdesi. Belediye plajı, yat limanı yanında bulunan Ayışığı Plajı merkezde yer alan plajlar. Antik kentin hala ayakta durduğu ve bugün millî park olan Phaselis Antik Kenti plajı'nda deniz girmek harika bir deneyim. Kemer'de bulunuyorsanız gezmeniz gereken yerler arasında bulunan Olympos ve Phaselis antik kentlerini mutlaka görün. Söğüt Cuması, Altınyaka, Dereköy gibi bozulmamış doğal noktalara safari turlarıyla ulaşabiliyorsunuz. Antalya’nın 27 kilometre güney batısında deniz kıyısında yer alan Beldibi Mağarası önemli tarihi yerler arasında yer alıyor. Tarih öncesi kalıntılar da bulunduğu Beldibi Mağarası yanında Molla deliği ismi verilen oluşum da dikkat çekicidir. Kemer Çamyuva yakınlarında yükselen ve bir diğer gezilecek yer olan teleferikle ulaşabileceğiniz Tahtalı Dağı’nın doğu yamacında yer alan bu mağaraya Kemer–Kumluca karayolu üzerinde bulunan Aşağı Kuzdere veya Tekirova'dan yaya olarak ulaşmanız gerekiyor. Kemer'de görülmesi gereken önemli diğer yerler arasında ise Chimera (Yanartaş), Adrasan, Üç Adalar, Göynük Kanyonu, Ulupınar gibi yerler bulunuyor.

Kemer' Nasıl Gidilir?

Kemer'e en yakın havaalanı olarak Antalya Havaalanı'nı kullanarak Türkiye'nin pek çok yerinden uçak ile Antalya'ya ulaşabilirsiniz. Antalya havaalanı, Antalya merkeze yaklaşık 13, Kemer'e ise 57 kilometre mesafede yer alıyor. Antalya Havaalanı'ndan Kemer'e ulaşmak için ise havaalanından taksi, tramvay veya araç kiralayarak mümkün olabiliyor. Antalya merkeze Havaş Otobüsleri ile gidip, Antalya otogarı'ndan sürekli hareket eden otobüs ve minibüslerle de Kemer'e kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Son yıllarda oldukça konforlu hale gelen karayollarını kullanarak da özellikle kendi aracınız ile Kemer'e ulaşabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere çok sayıda şehirden  Kemer'e düzenli otobüs seferleri yapılıyor. Otobüs ile yolculuk İstanbul'dan yaklaşık 12 saat (758 km.), İzmir'den 10 saat (500 km.) Ankara'dan ise 10 saat sürüyor (570 km.).
Baba kız Tatili

Çocukla Tatil Yerleri Önemli Peki Baba Kız Tatili?

2
Çocukla tatil yerlerinden değil, bir baba kız tatili ya da bir baba-kız seyahatinden bahsedeceğim bu defa. Yapılan seyahatler içerisinde çocukla seyahat etmenin çok fazla ağırlığı...
Antalya Teleferik

Olympos Teleferik ile Antalya Tahtalı Dağı

2
Antalya'da gezilecek görülecek yerler cümlesinin, Antalya'yı sadece deniz kıyısından ibaret görmemek gerektiğini bilen şanslı kişilerden biriyim. Antalya’ya bu defa yükseklerden, hem de 2365 metre yüksekten...
Booking.com