Kumluca

Ana Sayfa Antalya Kumluca

Kumluca

Kumluca gezi rehberi Kumluca, ilk olarak 1830'larda şimdiki yerleşimin yaklaşık 5 kilometre kadar doğusunda yine tepelerin eteklerinde Sarı Kavak adıyla kurulmuş. Elmalı'dan ayrılan Finike ile Antalya'ya bağlı Iğdırmağardıç Bucağı, Kumluca ve Kemer diye ikiye ayrılmış ve Kemer Antalya merkeze, Kumluca'da Finike'ye bağlanmış. Sonrasındaki göçebe hareketlerden etkilenip büyüyen Kumluca bucağı 1958 yılında Finike'den ayrılarak ilçe olmuş.

Kumluca Nerede?

Kumluca, Antalya'ya yaklaşık olarak 90 kilometre uzaklıkta, Batı Akdeniz bölümünde Antalya Körfezi'nin batısında bulunan Teke Yarımadası diye adlandırılan Antalya Körfezi ile Fethiye Körfezi hizasında Akdeniz'e doğru uzanan uzantıda yer alıyor. Kumluca'nın güneyinde Akdeniz, batısında Finike, batı ve kuzeybatı yönünde ise yine Antalya'ya bağlı olan Elmalı bulunuyor.

Kumluca Hakkında Kısa Bilgiler

Olympos, Corydella, Rhodiapolis, İdebessiois, Gagae gibi tarihi önemi büyük olan antik kentlerin bulunduğu Kumluca sınırları içerisinde yer alan en önemli tatil yerlerinden biri Olimpos'tur. Yılın her döneminde oldukça ilgi çeken ve yüzbinlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Olimpos, hem tarihi kalıntılar hem de bozulmamış yapısı ile eğlenceli alternatif bir tatilin gözdesidir. Sahil şeridi 30 kilometreyi bulan Kumluca'nın Çavuşköy Kasabası'ndaki Adrasan koyu ile Olympos koyu, otel, motel, pansiyon ve restoranları ile en gözde yerler arasında bulunur. Mavikent Kasabasında yer alan Karaöz Koyu'nda tatil siteleri ile antik koylar ve ünlü Gelidonya Feneri'ne giden yol bulunur.

Kumluca'ya Nasıl Gidilir?

Kumluca'ya havayolu ile ulaşmak isterseniz Antalya Havalimanı'nı kullanabilirsiniz. Antalya şehir merkezine yaklaşık olarak 13 kilometre mesafede yer alan Antalya Havalimanı’ndan kent merkezine toplu ulaşım için otobüs ve tramvay bulunuyor. Bu araçlar ile Antalya Otogarı'na buradan da Kumluca’ya ulaşmak oldukça kolay. Kumluca'ya sürekli olarak ulaşım bulunuyor. Antalya Havalimanı’ndan kent merkezine gitmek için Havaş veya taksi de kullanabilir yine eğer isterseniz Kumluca'ya gitmek için  araç da kiralayabilirsiniz.
olympos gezisi

Ağaç Evler Diyarı Olimpos

0
Antalya'da gezilecek yerler bitecek gibi değil. Birbirinden güzel Antalya otelleri ile deniz-güneş-kum üçlemesinden oluşan tatil tercihlerimiz nedeniyle Antalya'nın bazı noktaları Antalya'ya defalarca gelinse de görülemiyor. Antalya'nın...
Adrasan Gezisi

Antalya’nın En Güzel Denizi Adrasan’da

0
Antalya'da gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelmesi gereken köşelerden biri bu şehirde en sevdiğim, fırsat buldukça gittiğim ve gerçek anlamda dinlenmenin en iyi adresi...
Booking.com