Side

Ana Sayfa Antalya Side

Side

Side gezi rehberi Antik dönemde Pamfilya bölgesinin en önemli kentlerinden biri olan ve kendilerine ait bir dil konuşan ve Anadolu dillerinden olan Luvi dilinde "Nar" anlamına gelen güzeller güzeli bir yer Side. Side tarihi milattan önce 7. yüzyıl öncesine kadar gidiyor. Kenti Lidyalılar, Persler ve yine milattan önce bölgeyi fetheden gelen Büyük İskender egemenliği altına almış. Ancak Side kentinin en parlak dönemi “Pamfilya Metropolisi” yani Piskoposluk Merkezi olduğu 5. ve 6. yüzyıllar arasında yaşanmış. Şu anda bulunan yerleşimler Girit isyanından sonra kaçıp Anadolu'ya yerleşen Giritli göçmenlere ait.

Side Nerede?

Side Antalya şehir merkezinin doğusunda Manavgat ilçesi sınırlarında yer alıyor. Antalya'dan yaklaşık olarak 75 kilometre uzaklıkta yer alan Side ve çevresi, oteller ve tatil köyleriyle dolu sahilleri olan beldelere sahip bir turizm merkezi. Manavgat ilçe merkezi ile iç içe geçmiş bir hal alan Side merkezi ise Manavgat'tan 4 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bölge turizm açısından çevredeki beldelerin ve bağlı olduğu Manavgat'ın ismiyle değil Side ismiyle ön plana çıkıyor.

Side'ye Nasıl Gidilir?

Türkiye'nin başta büyük şehirler olmak üzere neredeyse her yerinden Side'ye kolaylıkla ulaşmak mümkün. Side'ye havayoluyla ulaşmak için yaklaşık olarak 60 kilometre uzaklıkta bulunan Antalya Havalimanı'nı kullanabilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerden ve Avrupa'nın birçok noktasından çok sayıda uçuşun olduğu Antalya Havaalanı, Side'ye ulaşmak için en kolay yollardan biri. Antalya Havaalanından Side'ye havaalanı servislerini kullanarak ulaşmanız mümkün. Ayrıca havaalanından bulunan ve sabit fiyatları asılı olan taksileri de kullanabilirsiniz. Side'ye gitmek için Antalya Havaalanından araç da kiralayabilirsiniz. Kendi aracıyla Side'ye gelmek isteyenler İstanbul'dan, Bilecik - Kütahya - Afyon - Burdur - Antalya - Side rotasını, Ankara'dan ise Ankara - Konya - Akseki - Side güzergahını kullanabilirler. İstanbul'a yaklaşık 775, Ankara'ya ise 525 kilometre uzaklıkta olan Side'ye Türkiye'nin birçok noktasından düzenli otobüs seferleri mevcut.
side gezi rehberi

Antalya’nın Antik Liman Kenti Side

1
Side, herkesin aklına ilk geldiği şekilde "sadece otellerin olduğu bir tatil yeri" değil! Ülkemizin kıyılarının tarihini daha iyi anlayabilmek için, antik dönemlerdeki yerleşimleri ve...
Booking.com