Silifke

Ana Sayfa Mersin Silifke
Silifke Gezi Rehberi kategorisinde Silifke'nin gezilecek yerleri ile Silifke otelleri, turları, görülmesi gereken yerlerin hikayeleri ve diğer detaylar yer alıyor.

Silifke Gezi Rehberi

Silifke adeta bir antik dünya medeniyeti coğrafyası. Silifke'nin gezilecek yerleri ve görülmesi gereken noktalarının bir çoğu tarihin çeşitli dönemde yaşamış uygarlıklarına ait antik kentlerden oluşuyor.

Silifke Nerede?

Silifke, Akdeniz bölgesinde yer alan Mersin iline bağlı bir ilçe. Mersin'in ilçelerinden Erdemli'nin batısında yer alan Silifke, Gülnar'ın doğusunda, Mut'un güneyinde, Toros Dağları ile Akdeniz'in ise arasında yer alıyor.

Silifke Hakkında Kısa Bilgiler

Silifke'nin merkezi 1980'lerde 25 bin kişiyi bulmazken, son yıllarda 100 binleri geçmiş. İlçeyi ortadan ikiye ayıran Göksu (Kalykadnos) ırmağının denize ulaştığı delta ile bu deltada oluşan Akgöl ve Paradeniz lagünleri, dünyanın önemli kuş toplanma merkezlerinden biri olarak biliniyor.

Silifke'de Gezilecek Yerler

Silifke gezilecek yerleri ve görülmesi gereken noktaları ile oldukça fazla seçenek sunuyor. Bunlar arasında Silifke Kalesi, Cennet-Cehennem Obrukları, Jüpiter Tapınağı, Astım Mağarası, Uzuncaburç, Hamamlar, Ayetekla Kilisesi, Tokmar Kalesi yer alır.

Silifke'ye Nasıl Gidilir?

Mersin'e yaklaşık olarak 85 kilometre uzaklıkta yer alan Silifke'ye kendi aracınızla karayoluyla veya Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden otobüsle ulaşmanız mümkün. Adana ile Silifke arası 165 kilometre. Adana Şakir Paşa Havalimanı'ndan yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla Silifke'de olabilirsiniz. Adana Havalimanı ile Adana otogar arasındaki mesafe çok kısa olduğundan yürüyerek ulaşabileceğiniz Adana Otogarı'ndan kalkan Silifke otobüsleri sizi Silifke'ye ulaştıracaktır. Ayrıca havayolları servisleri ile Mersin' gidebilir ve Mersin Otogarı'ndan da Silifke'ye gidebilirsiniz.

Silifke Gezi Yazıları ve Seyahat Notları

Aya Tekla Kilisesi ve Azize Tekla'nın Hikayesi

Mersin Aya Tekla Kilisesi ve Azize Tekla’nın Hikayesi

0
Mersin ve çevresi gezip görmek için öyle çok yer barındırıyor ki, bu yerlerin hikayelerini dinlerken zamanın içinde kaybolup gidiyorsunuz. İnanç turizminin merkezlerinden biri sayılan...