Doğu Anadolu

Ana Sayfa Türkiye Doğu Anadolu
Doğu Anadolu Gezi Rehberi kategorisinde, Doğu Anadolu'nun gezilecek yerleri, Doğu Anadolu otelleri, turları, görülmesi gereken yerlerin hikayeleri ve diğer detayları yer alıyor.

Doğu Anadolu Gezi Rehberi

Doğu Anadolu Bölgesi Türkiye'nin coğrafi olarak tanımlanan yedi coğrafi bölgesinden biridir. Türkiye'nin büyük bir kısmını oluşturan Anadolu topraklarındaki coğrafi konumundan dolayı böyle isimlendirilmiştir.

Doğu Anadolu Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye'nin, nüfus yoğunluğu ve nüfusu en az olan bölgesi Doğu Anadolu bölgesidir. Bölgenin yüz ölçümünün büyük olması da bunun başlıca nedenleri arasında bulunur. Yüz ölçümü 164 bin kilometrekare olan Doğu Anadolu bölgesi, Türkiye topraklarının %21′ini kaplar. Nüfus bakımından en büyük Doğu Anadolu Bölgesi şehri Van, yüzölçümü bakımından da en büyük kenti Erzurum'dur.

Doğu Anadolu Bölgesi Şehirleri

Doğu Anadolu Bölgesi'ni oluşturan şehirler şunlardır; Ağrı, Ardahan, Bitlis, Bingöl, Elazığ, Erzincan Erzurum Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van

Doğu Anadolu Bölgesi Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi'nde gezilecek yerler arasında öne çıkan ve turizm açısından da gözde olan yerler arasında Ağrı Dağı, Van Gölü, Nemrut Dağı, Süphan Dağlan, Sat Dağları, Mercan Vadisi Milli Parkı oldukça ön plana çıkıyor. Doğu Anadolu Bölgesi'nde dağcılık ve kış sporları için çok uygun ortamlar yer alıyor. Erzurum'un Palandöken, Bingöl ve Kars'ın Sarıkamış dağ sporları tesisleri bulunuyor. Doğubeyazıt yakınlarında bulunan İshak Paşa Sarayı da önemli turizm alanlarından bir tanesi.
Alatarla Hovak Şatosu

Türkiye’de Bir Ortaçağ Şatosu Alatarla Şatosu

0
Ortaçağ eserleri denilince akıllara sürekli olarak Avrupa geliyor. Avrupa'nın hemen her ülkesinde bulunan ve günümüze bir şekilde ulaşmış olan ortaçağdan kalma yapılar nedeniyle bu...