Hafta sonu amacımız Tuz Gölü Gezisi gerçekleştirmek ve tabii ki Tuz Gölü’nü bir ucundan bir ucuna geçmekti.

Bu amaçla hazırladığımız araçlarımızda genellikle offroad ekipmanı olarak kullanılan, batarsak bizi kurtarsın diye çamur lastikleri, bu lastikler işe yaramazsa diye 5 tonluk vinç, konaklama için araç üstü çadırlarımız, 4×4 olmasına rağmen araçlarımızdan maksimum verim alabilmek için diferansiyel kilitleri, haberleşme için araç içi telsizler, kamp için malzemeler gibi uzayıp giden bir hazırlık aşaması vardı.

Tuz Gölü Gezisi

Tarih olarak da 14-15 Temmuz’u seçmiştik. Tuz Gölü’nün neredeyse en kuru dönemi.. Geçiş için en mükemmel zaman olarak tahmin etmiştik ancak öyle olmadı 🙂 aslında tam da istediğimiz gibi oldu.

Tuz Gölü’nün tabanı içerdiği mineraller dolayısı ile balçığa yakın çamur. Yüzeyde su olmasa bile bir nevi bataklık. Tabi biz bu kadar hazırlıktan sonra Everest‘e bile çıkarız havasıyla yola çıkınca olanlar oldu.

Tuz Gölü Gezisi Aksaray’ın Eskil İlçesinden Başlıyor

Öncü araç seçiminden sonra peş peşe 3 araç göle Aksaray‘ın Eskil ilçesinden rehber eşliğinde Tuz Gölü’ne girdik ve hedefimize doğru ilerlemeye başladık.

Bu noktada bir sorun yok. Sürüş inanılmaz güzel. Normal olarak yaşamadığınız bazı durumlarla karşılaşmak da zevk veriyor. Yön duygunuz kayboluyor bir süre sonra. Yer bembeyaz gök masmavi..

Siz bu arada ufuk çizgisi sandığınız yere doğru sürüş yapıyorsunuz. Bu sürüş yaklaşık olarak 3,5 km kadar devam ettikten sonra karşımıza Tuz Gölü’nün “bence” ev sahibi olan flamingolar çıkıyor. Üreme dönemlerinde yapılan sayıma göre 16 bin’lik bir sonuç ortaya çıkmış..  (evet ONALTI BİN)

Tuz Gölü Gezisi

Bu muhteşem manzaranın keyfinden sonra biraz da evde kullanmak ve hediyelik olarak tuz toplama işlemini yaptık.

Herkesin keyfi yerinde sorunsuz devam eden bir keşif gezisi. Hayallerini yaşayan bir grup. Daha ne olabilir ki derken öncü aracın hareket etmemesine rağmen zemine gömüldüğünü fark ettik.

Hemen diğer araçları da kontrol ettik ama hepimiz batmıştık.  Ve bu nokta bizi tam tamına 8 saat misafir etti. Yiyecek bitti, su bitti. Hava 35 derece ve hem yukarıdan hem de yerden size çarpan bir saç kurutma makinesi kıvamında bir rüzgar. Telefon bazen çekiyor bazen çekmiyor.

Tuz Gölü Gezisi

Tuz Gölü Gezisi

İşte bu noktada 3,5 aylık ön hazırlık kendini ispatladı. Bir şekilde ulaştığımız yerel makamlardan gelen destek kuvvetleri ile araçlarımız kaldıkları yerden çekilerek kurtarıldı.

Bir nevi survivor tadında geçen 8 saatin ardından yine daha önceden planladığımız kamp yerine geçerek günün değerlendirmesini muhteşem yemekler eşlinde Tuz Gölü Gezisi gününü sonlandırdık…

Gece bitmeden bir sonraki keşif gezisinin planları ise başlamıştı bile….

Tuz Gölü Gezisi

İçerik Emre Dönmez tarafından eklenmiştir

Booking.com
Önceki İçerikEn iyi Seyahat Kulaklıkları
Sonraki İçerikBuket UZUNER’den Bir Yılbaşı Hikayesi!
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz