Antalya gezilecek yerler bakımından Türkiye’nin en şanslı şehirlerinden biri. Antalya il sınırları içerisinde öyle güzel, öyle saklı ve öyle enfes yerler var ki, kimi zaman insanı oldukça şaşırtıyor. Bu defa Kaş’tan çıkıp Üçağız Kekova bölgesine ulaştım. Üçağız adeta saklanmış bir doğa harikası olan Kekova ismi verilen bölgede yer alan gerçekten korunaklı bir antik liman. Kaş’a 34 kilometre uzaklıkta bulunan Üçağız hakkında bir kaç kelime edelim öyleyse.

Üçağız Kekova gezisi

Üçağız Kekova

Kekova, Lykia bölgesi kıyısında yer alan Demre (Kale) ilçesinin hemen batısında bulunan kayalık bir ada aslında. Tarihi kaynaklar da Kakava olarak geçen bu ada, ismini çevrelediği bölgeye de vermiş. Depremlerle deniz altında kalan kısım, günümüzde Batık Şehir olarak biliniyor.

Üçağız Kekova

Bulunduğumuz konum bir çok antik kent tarafından çevrelenmiş. Aperlai, Kaleköy olarak biline Simena, Theimussa ve harika bir mavi yolculuk konaklama noktası olan Gökkaya koyundaki Istlada. Çayağzı ve Üçağız’dan düzenlenen tekne gezilerine de tabii ki Kekova turu ismi veriliyor.

Araçla Kaş yönünden Antalya tarafına doğru gelirken önünüze çıkan Üçağız tabelasını takip ederek saklı bir cennete ulaşıyorsunuz. Üçağız köyü harika bir coğrafyada yer alan henüz bozulmamış ve bozulmamasını dilediğim bir doğa güzelliği.

Örnek Köy Üçağız

Geçtiğimiz senelerde OPET Örnek Köy Projesi” çerçevesinde yenilenmiş ve projelenerek uygulamaları devreye konulmuş bir köy olan Üçağız, bu konuda oldukça şanslı görünüyor.

Hikayeye göre Rahmi KOÇ teknesiyle ziyaret ettiği bu köye OPET’in temiz tuvalet projeleri kapsamında bir tuvalet yapılmasını istemiş. OPET‘de buradan hareketle tüm köyü yenileyecek ve koruma altına alacak bir proje üstlenmiş. Yakın bir geçmişte de Kültür ve Turizm Bakanlarından Ertuğrul GÜNAY tarafından açılışı yapılarak yeni hali tanıtılmış.

Üçağız Kekova gezi

Çok da iyi olmuş! Heryer tertemiz. Köy kadınlarının el işi ve yöresel eşyalarını satışa sunduğu satış standları karmaşıklığı önlüyor. Turist kalabalıklığına saldıran satış yapmak isteyen satıcıları görmüyorsunuz.

Özel yatların konaklama yaptığı harika koyların birleştiği yerdeki bu köy, ticari amaçlı günübirlik gezi teknelerinin de hareket ettiği bir limana sahip. Upuzun iskelesi mükemmel bir görüntü veriyor. Mutlaka üzerinde gezinin.

Bir Balıkçı Köyüne Yerleşmek Hayali

“Denize sıfır” kelimesinin buradaki bazı yapılar için söylenmiş olduğu hissine kapılıyorsunuz. Tamamen korunaklı doğal bir liman ve bunun yanında turistik amaçlı örnek bir köy olmuş Üçağız. Emeği geçenleri tebrik etmek gerekiyor. Bu arada Rahmi KOÇ tarafından talep edilen tuvalet de yapılmış. Temiz bir bina ve sorumlusu olarak da köy sakinlerinin işletmesine alınmış.

Yaşam Üçağız Kekova’da huzur dolu. Böyle yerlere ilk gelindiğinde imrenilir ve “işte yaşanacak yer” deriz ama bilinmez bu sakinlik ve huzura kaç gün dayanılır. Ancak büyük şehirlerden kaçıp bir balıkçı köyüne yerleşmek isteyenleri cezbedecek saklı bir cennet olduğunu söylemeliyim. Umarım yeni yerleşimlere izin vermezler. Zaten alanı dolayısı ile limana bakan kısım yerleşime çok müsait değil. Ama yine de yerleşime çok müsait olmayan Kaş’ın, şu andaki halini gördükten sonra inşaat canavarları korkutuyor beni.

Üçağız Kekova tekne turu

Üçağız Kekova coğrafi konumu gereği de doğal bir balıkçı köyü. Sahilde kenarlara ve iskeleye bağlı onlarca teknenin yanında küçük balıkçı kayıklarına da rastlıyorsunuz. Tabii ki turizmin cazibesi herkesi etkilemiş ve kazanç adına, restoran, pansiyon olarak dönüştürülmüş yapılar mevcut ve sanırım her geçen gün de artacak.

Yemekten önce Batık kent, Simena ve bir kaç koyu içine alan bir tekne gezisine katıldım. Elbette, muhteşem denizin tadını da çıkararak.

Yapmanız gereken sadece bir kaç saatte bir liman dan hareket eden teknelere binmek.

Üçağız Kekova yemek

Üçağız’da Ne Yapılır

Üçağız’a geldiniz ve burada ne yapılır diye merak ediyorsanız söyleyeyim. Öncelikle denizin hemen yanıbaşında bulunan restoranlarda taptaze balıklar yiyebilir, yine denize yanaşmış eski köy evlerinden oluşturulmuş pansiyonlarında konaklayabilir ve bir kaç gece geçirebilirsiniz. Hemen limanın sol yanında bulunan restoranlar hem manzara hemde mütevazılığı ile ideal yerler.

Rauf Orbay Hamidiye Gemisi ve Üçağız

Üçağız sahil güvenlik binasının üzerinde, Hamidiye gemisinin korunaklı bir liman olmasından dolayı Rauf ORBAY komutasında, Üçağız’da konaklamasıyla ilgili bir pano yer alıyor.

Üçağız Kekova hamidiye

Üçağız, inanılmaz bir doğa sunan, keşfedilmesine rağmen gelişmeye hala direnen bir yerleşim yeri. Sakinlerine büyük görevler düşüyor bu coğrafyayı korumak adına. Gidin, görün ama yerleşme gibi bir takım planlarınız oluşmaya başlar ise hemen çekip gidin Üçağız’dan. Gidin ki arada bir kaçacak yeriniz kalsın…

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..