Antalya, gezilecek yerler bakımından Türkiye’nin en zengin şehirlerinden biri. Antalya il sınırları içerisinde öyle güzel, öyle enfes ve bazıları hala öyle saklı yerler var ki, kimi zaman insanı oldukça şaşırtıyor. Bu defa Kaş’tan çıkıp Üçağız Kekova bölgesine uzanıyoruz.

Üçağız adeta saklanmış bir doğa harikası olan Kekova ismi verilen bölgede yer alan ve gerçekten korunaklı eski bir antik liman.

Kaş’a 34 kilometre uzaklıkta bulunan Üçağız hakkında bir kaç kelime daha edelim öyleyse.

Üçağız Kekova gezisi

Üçağız Kekova

Kekova, Lykia bölgesi kıyısında yer alan Demre (Kale) ilçesinin hemen batısında bulunan kayalık bir ada aslında.

Tarihi kaynaklar da Kakava olarak geçen bu ada, çevrelediği bölgeye de ismini vermiş. Depremlerle deniz altında kalan kısım, günümüzde Batık Kent olarak biliniyor.

Üçağız Kekova

Bulunduğumuz konum bir çok antik kent tarafından çevrelenmiş. Aperlai, Kaleköy olarak biline Simena, Theimussa ve harika bir mavi yolculuk konaklama noktası olan Gökkaya koyundaki Istlada.

Çayağzı ve Üçağız’dan düzenlenen tekne gezilerine de tabii ki Kekova turu ismi veriliyor.

Araçla Kaş yönünden Antalya tarafına doğru gelirken önünüze çıkan Üçağız tabelasını takip ederek saklı bir cennete ulaşıyorsunuz.

Üçağız Köyü, harika bir coğrafyada yer alan henüz bozulmamış ve bozulmamasını dilediğimiz muhteşem bir doğa güzelliği.

Örnek Köy Projesi Üçağız

Geçtiğimiz senelerde OPET “Örnek Köy Projesi” çerçevesinde yenilenmiş ve projelendirilerek uygulamaları devreye konulmuş bir köy olan Üçağız, bu konuda oldukça şanslı görünüyor.

Hikayeye göre Rahmi KOÇ teknesiyle ziyaret ettiği bu köye OPET’in temiz tuvalet projeleri kapsamında bir tuvalet yapılmasını istemiş. OPET de buradan hareketle tüm köyü yenileyecek ve koruma altına alacak bir proje üstlenmiş. Yakın bir geçmişte de dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY tarafından açılışı yapılarak yeni hali tanıtılmış.

Üçağız Kekova gezi

Çok da iyi olmuş! Her yer tertemiz. Köy kadınlarının el işi ve yöresel eşyalarını satışa sunduğu satış standları olası karmaşıklığı iyi bir şekilde önlüyor. Turist kalabalıklığına saldıran satış yapmak isteyen satıcıları görmüyorsunuz.

Özel yatların konaklama yaptığı harika koyların birleştiği yerdeki bu köy, ticari amaçlı günübirlik gezi teknelerinin de hareket ettiği bir limana sahip.

Upuzun iskelesi mükemmel bir görüntü veriyor. Mutlaka üzerinde gezinin.

Bir Balıkçı Köyüne Yerleşmek Hayali

“Denize sıfır” kelimesinin buradaki bazı yapılar için söylenmiş olduğu hissine kapılıyorsunuz. Tamamen korunaklı doğal bir liman ve bunun yanında turistik amaçlı örnek bir köy olmuş Üçağız. Emeği geçenleri tebrik etmek gerekiyor. Bu arada Rahmi KOÇ tarafından talep edilen tuvalet de yapılmış. Temiz bir bina ve sorumlusu olarak da köy sakinlerinin işletmesine alınmış.

Yaşam Üçağız Kekova‘da huzur dolu. Böyle yerlere ilk gelindiğinde imrenilir ve “işte yaşanacak yer” deriz ama bu sakinlik ve huzura kaç gün dayanılır bilinmez!

Ancak Üçağız’ın büyük şehirlerden kaçıp bir balıkçı köyüne yerleşmek isteyenleri cezbedecek saklı bir cennet olduğunu söylemeliyim. Umarım yeni yerleşimlere izin vermezler. Zaten alanı dolayısı ile limana bakan kısım yerleşime çok müsait değil. Ama yine de yerleşime çok müsait olmayan Kaş’ın, şu andaki halini gördükten sonra inşaat canavarları korkutmuyor değil!

Üçağız Kekova tekne turu

Üçağız, coğrafi konumu gereği de doğal bir balıkçı köyü. Sahilde kenarlara ve iskeleye bağlı onlarca teknenin yanında küçük balıkçı kayıklarına da rastlıyorsunuz.

Tabii ki turizmin cazibesi herkesi etkilemiş ve kazanç adına, restoran, pansiyon olarak dönüştürülmüş birçok yapı mevcut ve bu dönüşümler her geçen gün de artıyor.

Yemekten önce Batık Kent, Simena ve birkaç koyu içine alan bir tekne gezisine katıldık. Elbette muhteşem denizin tadını da çıkararak!

Yapmanız gereken sadece bir kaç saatte bir limandan hareket eden teknelere binmek.

Üçağız Kekova yemek

Üçağız’da Ne Yapılır?

Üçağız’a geldiniz ve burada ne yapılır diye merak ediyorsanız söyleyelim.

Öncelikle denizin hemen yanıbaşında bulunan restoranlarda taptaze balıklar yiyebilir, yine denize yanaşmış eski köy evlerinden oluşturulmuş pansiyonlarında konaklayabilir ve birkaç gece geçirebilirsiniz.

Hemen limanın sol yanında bulunan restoranlar hem manzara hem de mütevazılığı ile ideal yerler olarak kendilerini öne çıkarıyor.

Rauf Orbay, Hamidiye Gemisi ve Üçağız

Üçağız sahil güvenlik binasının üzerinde, Hamidiye gemisinin korunaklı bir liman olmasından dolayı Rauf ORBAY komutasında, Üçağız’da konaklamasıyla ilgili bir pano yer alıyor.

Üçağız Kekova hamidiye

Üçağız, inanılmaz bir doğa sunan, keşfedilmesine rağmen gelişmeye hala direnen bir yerleşim yeri.

Sakinlerine büyük görevler düşüyor bu coğrafyayı korumak adına. Gidin, görün ama yerleşme gibi bir takım planlarınız oluşmaya başlar ise hemen çekip gidin Üçağız’dan. Gidin ki arada bir kaçacak yeriniz kalsın..

Booking.com
Önceki İçerikBodrum Vlog Keşfet TV Youtube Kanalı Yaz Tatili Günlükleri Serisinde
Sonraki İçerikDecathlon Araç üstü Çadır Panelvanlar için Yeni Bir Konfor Sunuyor
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz