Dünyada son yıllarda gerçekleşen ve önemli havayollarının da içinde bulunduğu ölümlü uçak kazalarından sonra uçak yolculuğunda yolcuların hayatını kaybetme ihtimalini hesaplayan bir akıllı telefon uygulaması piyasaya sürüldü! Vanilla Pixel isimli şirketin yayınladığı uygulama, sevimsiz bir olasılık hesabı yapıyor. Olasılık şu: Bindiğin uçak düşer mi?

uçak düşer mi?

Bu Uçak Düşer mi?

“Am I Going Down?” (Düşüyor muyum?) ismiyle piyasaya sürülen uygulama, uçak modelleri, kalkış ve iniş yapılacak havaalanları ile o anki hava durumu ve bügüne kadar meydana gelmiş kazaların verilerini baz alarak kendince bir sonuca varıyor.
Gerçek uçuş istatistiklerinden yola çıkarak uçuşunuzun riskini analiz eden “Am I Going Down” uygulaması ilk başlarda 0,99 USD fiyatla piyasa çıkmasına karşın gördüğü ilgiden dolayı şimdi App Store’da 9,99 TL’na satılıyor.
10 Milyon farklı uçuş rotasını bünyesinde barındıran uygulamaya göre örneğin; bir Boeing 777 ile Cathay Pasific havayollarında Los Angeles – Hong Kong arasında uçuyorsanız ölme ihtimaliniz 4 milyonda 68 olarak hesaplanmış.
Uygulama, sevimsiz falan olsa da, Vanilla Pixel firmasının uluslararası alanda tanınmasına ve kısa sürede ciddi bir gelir kazanmasına yol açtığı kesin.
uçak düşer mi uygulaması

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..